Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Je pan prezident slepý? Nebo snad nemocný?

  8:30

Václav Klaus si v rozhovoru pro ČT přál tvrdá data o korupci od těch, kdo se tímto tématem „ohánějí“. Finančník Karel Janeček mu je nabízí.

Václav Klaus 1. září v pořadu České televize Před půlnocí „zaperlil“ na vícero frontách, mimo jiné výrokem, že Josef Dobeš je „určitě nejlepším ministrem školství od roku 1989“. Než se s námi pan prezident podělí o konkrétní argumenty, které ho k jeho přesvědčení vedly, nabízíme mu doplnění jeho informačního vakua ve škatulce korupce.

„Neznám žádná tvrdá data o korupci a velmi bych je chtěl vidět, a chtěl bych je dostat od těch pánů nebo paní, kteří se korupcí ohánějí jako jediným svým životním tématem, zprava, zleva,“ prohlásil v ČT Václav Klaus. ČESKÁ POZICE požádala jednoho z „těch pánů“ o reakci.

Zisky anonymních společností jsou o 23 až 70 procent vyšší než u firem s jinou vlastnickou strukturou„Pokud někdo tvrdí, že korupce u nás není prokázaná nebo není vysoká, pak je dotyčný buď naprosto neinformovaný, slepý nebo v nějakém smyslu nemocný,“ uvedl pro ČESKOU POZICI finančník a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. Jako tvrdá data Janeček uvádí například statistickou analýzu zIndexu (Ziskovost firem s Listinnými akciemi na majitele ve Veřejných zakázkách), která prokázala, „že zisky anonymních firem jsou o 23 – 70 procent vyšší, než je tomu u firem s jinou vlastnickou strukturou“.

Nebo odborný odhad nákladů na „chytrou čipovou kartu pro Pražana i návštěvníky Prahy“ Opencard, který si Janeček nechal zpracovat. Dle něj by objem korupce (neboli předražení zakázky) mohl v tomto případě dosahovat až 200 procent! Jako aktuálně nejožehavější korupční kauzu v Česku Janeček uvedl supertendr na likvidaci starých ekologických škod.

Rozkrádání daní coby symbol korupce

„Pokud by měl objem korupce pokračovat stejným tempem, pak naše ekonomika do pěti, maximálně deseti let zkolabuje,“ varuje Janeček. Korupce totiž zvyšuje deficit veřejných rozpočtů, čímž nutí vlády zvyšovat daně. Symbolem současné korupce se dle Janečka stalo rozkrádání daní a škody jsou proto nedozírné. Korupce má na svědomí nejen prodražování zakázek, ale také neefektivní a někdy i zbytečné projekty. Pouze přímé náklady korupčního jednání v ČR odhaduje Janeček na více než sto miliard korun ročně (což zhruba odpovídá plánovanému ročnímu schodku státního rozpočtu).

Motivací korupčníků je alokovat kapitál do oblastí, kde mohou krást hodněKvůli korupci je také špatně alokován kapitálu. Konkrétním příkladem mohou být relativně nízké státní výdaje na vzdělání, výzkum a vývoj. Důvod? „Ve výdajích na vzdělání se dá málo ukrást. Motivací korupčníků, například některých státních úředníků, je alokovat kapitál do oblastí, kde mohou krást hodně. Sem patří například neefektivní a zbytečné stavby,“ odpovídá Janeček.

A pokud pan prezident nevidí v oblasti korupce žádné rozdíly mezi Českou republikou a Západem, jak rovněž v ČT prohlásil, žije dle Janečka „zřejmě v jiném, možná svém teoretickém vysněném světě, je to naprostý nesmysl“.

Vyspělé země vyvinuly a nadále vyvíjejí opatření, která korupci ztěžují, a tím snižují její celkový objem. Jako příklad Janeček uvádí britský „Bribary Act“ či americký „False Claims Act“. Díky těmto a dalším zákonům se případný korupčník vystavuje vysokému riziku tvrdého trestního postihu. Zločinného jednání se tak dopouštějí pouze „bezcharakterní zločinci a hazardéři“.