Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Je finanční systém padouch, nebo hrdina?

Dobře fungující finanční systém zvyšuje výkonnost ekonomik a prosperitu lidí. Jenže v posledních (minimálně) dvou desetiletích dobře nefunguje. Pro budoucnost je klíčové pochopení hlubších příčin příliš rizikového chování finančních institucí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Křivan

20. 7. 2014 9:40
Trochu bych pozměnil název

Dobrý sluha, špatný pán

0 0
možnosti

I. Patta 677

20. 7. 2014 8:59
Všechno je jinak

Odpověď na otázku, je-li finanční systém padouch nebo hrdina, je zcela jinde než se domnívá autor a diskutující. Hlavní proud ekonomie je jen a pouze o penězích. Ekonomie není o lidech ani v nejmenším. Ekonomové neví nic o mikroekonomice rodin, neví nic o financování I. důchodového pilíře (!). Ekonomové jsou naprostými diletanty ve věci řízení sociálního státu. Sociální stát se zbytečným schodkem 100 miliard korun ročně a současně s minus jedním milionem novorozenců v posledních 20 letech je toho důkazem.

Více např. v článku "Bankéři a dítě" na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/3-cast-bankeri-a-dite.html

Nechci ale jen kritizovat. Světlo na konci tunelu samozřejmě existuje. Jmenuje se sociální ekonomie. Dostupné na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/14-a-15-cast-svetlo-na-konci-tunelu-i.html

0 0
možnosti

R. Jackl

16. 7. 2014 8:35
Re: ZeměBRICS zakládají banku-konkurenci MMF a SB

Pokrařující finanční válka na vyšší úrovni! Cílem je odpoutání se od USD a vytvoření vlastního bankovního systému

0 0
možnosti

15. 7. 2014 17:34
Subtituční výměna

je v pořádku. Co není v pořádku jsou služby finančních institucí. Jedinec není v dnešním světě vybaven na to vyhodnocovat informace ne jen z důvodu vlastních dovedností, ale i proto, že to info nemá a ani nemůže mít. Tzn je to jen a jen ruleta ve všech směrech.

Finanční instituce by měla přijít s novým nástrojem a převzít ekonomickou analýzu a realizacina na svá bedra pokud si chce zasloužit nějaký živobytí. Banka dnes například při hypotékách , úvěrech nedělá vůbec nic. Jen inkasuje.A když to podělá, tak to zasanuje společná kasa. Myslím si, že plno lidí než gamblovat na vlastní pěst by si nechalo ekonomickou stránku života naplánovat a řídit za příslušný obhajitelný bakšiš.

Bankovní produkt Happy life 20K je podle mého názoru již na cestě:-)

0 0
možnosti

R. Jackl

15. 7. 2014 9:55
VŠE

Článek odhaluje autorovo absolutní nepochopení fungování ekonomiky a komicky svaluje vinu na jakési "zlé bankéře", kteří chtějí vrátit víc, než půjčili. Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :)) Je faktem, že ve financím světě existuje mnoho nemravneho. Ale představa, jak je uvedena, je naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat. Zadlužení vlád nevzniká vinou "zlých bankéřů" a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Změny, k nímž objektivně ve světě došlo během posledního století, byly tak zásadní, že je existující ekonomické paradigma von Bismarcka (v Evropě) a Hamiltona (v USA) již nedokáže absorbovat a v

0 0
možnosti

R. Jackl

15. 7. 2014 9:56
Re: VŠE

a vybratelne daně potřebné náklady nestačí pokrýt. Proto státy upadají do dluhu a nemají naději se z nich vymanit bez kvalitativní změny. Protože kvalitativní změnu demografie lze dosáhnout v podstatě jediné válkou, kvalitativní změnu vývoje (technologie, vědy, délky života atd.) řízením záměrně dosáhnout nelze, zbývá jediná možnost, změnit legislativu, t.j. existující ekonomické paradigma.

0 0
možnosti