Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Je čínská ekonomika srovnatelná s dot.com bublinou?

  18:30

Americký právník a spisovatel Gordon G. Chang tvrdí, že v současné době Čína v podstatě směřuje k nulovému růstu.

Přílišný pesimista nebo jeden z mála, kdo nazývá věci pravým jménem? Správná odpověď se zřejmě ukáže ještě letos. Pokud má Gordon G. Chang pravdu, čekají Čínu těžké časy.

Americký právník a spisovatel Gordon G. Chang prožil víc než 20 let v Číně a v Hongkongu. Pravidelně přispívá do deníků New York Times, Wall Street Journal či International Herald Tribune. Nejen věhlas, ale i kritiku si „zajistil“ osobitým pohledem na čínskou ekonomiku, kterou již víc než šest let přirovnává k dot.com bublině. Chang si servítky vůči nejlidnatější zemi světa nebral ani v jiných ohledech. Wikipedia například připomíná, že dle něho dosáhla Čína obchodního přebytku s USA „lhaním, podváděním a krádežemi“.

Pro někoho mohou být názory Gordona G. Changa příliš radikální, není však jediný, kdo na budoucnost Číny pohlíží s obavami. Připomeňme třeba slavného amerického ekonoma a proroka blížících se krizí Nouriela Roubiniho, který předpovídá Číně tvrdé přistání. Na konci února zveřejnil Gordon G. Chang v časopise World Affairs Journal článek Rozpadá se čínská ekonomika?, v němž svou pesimistickou vizi vývoje čínského hospodářství dokládá statistickými údaji. Začněme u očekávaného růstu HDP.

Xiamen University a National University of Singapore předpokládaly, že se letos čínský HDP zvýší o 8,6 procenta. Ukazuje se však, že i pro samotnou čínskou vládu je tento růst nesplnitelný. Premiér Wen Ťia-pao na začátku března potvrdil, že vládní prognózy počítají s růstem 7,5 procenta. Přitom dlouhodobý cíl čínské vlády byl stanoven minimálně na osm procent, což má zajistit tvorbu dostatečného počtu pracovních míst a sociální stabilitu.

Chang je přesvědčen, že většina analytiků, kteří jeho názory nesdílejí, bagatelizuje možnost tvrdého přistání, jež hrozí čínské ekonomice

Dodejme ještě další údaje. Dle Changa je nejlepším indikátorem stavu čínské ekonomiky produkce elektrické energie. Ta v lednu klesla o 7,5 procenta. Snížil se i objem poskytnutých úvěrů. V lednu byl nejnižší za minulých pět let. Celkový počet prodaných vozidel se v prvních dvou měsících letošního roku snížil o 6,5 procenta. Ceny nemovitostí klesají pátý měsíc v řadě. Tři měsíce za sebou se snížil objem přímých zahraničních investic a stejný směr nabral dovoz i vývoz.

Chang je přesvědčen, že většina analytiků, kteří jeho názory nesdílejí, bagatelizuje možnost tvrdého přistání, jež hrozí čínské ekonomice. Prý předpokládají, že čínská vláda brzy začne stimulovat ekonomiku. Chang nepovažuje očekávaný 7,5procentí růst HDP za nedosažitelný. Podmínkou však dle něho je, že Peking v dohledné době přijme rozhodná opatření.

„Lednové a únorové výsledky naznačují, že na síle nabírá postupný sestup, který byl patrný již v minulém čtvrtletí. Čína v současné době v podstatě směřuje k nulovému růstu,“ konstatoval Chang v článku China’s Zero-Growth Economy, který publikoval na konci minulého týdne v časopise Forbes.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...