Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jásot nad ruským plynem Ukrajině je předčasný

Rusko se sice dohodlo s Ukrajinou a EU na obnově dodávek suroviny, ale podle českého velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky dostatečné záruky neexistují. Klíčové mimo jiné bude, zda se podaří udržet příměří na východní Ukrajině.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

5. 11. 2014 19:07
Lžete, pane Žižko, i o přerušení dodávek Slovensku a Polsku.

Kdyby jim Gazprom přerušil dodávky - na to jsou ve smlouvách mastné sankce. Už se některý ze jmenovaných odběratelů přihlásil o penále? Ne? Nepřijde vám to divné, pane Žižko? Opravdu vám nedocvakne?

Že by měl Zeman o českých novinářích pravdu?

Divné to není - Gazprom totiž nic nepřerušil, Gazprom dodává stále a spolehlivě. Jenže Slovensku a Polsku - kvůli reverzu dodávek na Ukrajinu - pochopitelně dříve nasmlouvané objemy nestačily a obě země žádaly o navýšení dodávek - a toto navýšení Gazprom splnil jen zčásti. Tedy dodal vice, než mu ukládají smlouvy - ale méně, než chlubiči cizím peřím požadovali, aby se mohli tvářit jako zachránci Ukrajiny před ruským plynem. Omezené navýšení odůvodnil Gazprom - aniž by musel, není povinen skákat jak Polsko nebo Slovensko píská - potřebou naplnit své zásobníky plynu tak, aby mohl dodávat na ukrajinskou hranici požadované zimní množství. Pochopitelně se kryje, aby omezení tranzitu nepadlo na něj - on své závazky plní. Neplní - a plnit už ani nemůže -

0 0
možnosti
VN

5. 11. 2014 19:13
Lžete, pane Žižko, i o přerušení dodávek Slovensku a Polsku.

Ukrajina. Sama se do této situace vmanévrovala pod laskavým dohledem EU.

Další vaše lež - jednání nikdy nezkrachovala na garancích. Gazprom na nějaké garance od tak mimořádně nespolehlivého zákazníka, jako je Ukrajina, nota bene pomajdanská Ukrajina, kašle. Žádá peníze na dřevo.

Nejdřív začít splácet dluh a pak objednat - a předplatit! - dodávky plynu. Nebude platba předem - nebudou dodávky. Ukrajina je prostě věčný dlužník a zloděj, Gazprom jí nevěří a nedá jí možnost nadále krást a zvyšovat dluh.

0 0
možnosti
VN

5. 11. 2014 18:48
Pane Zižko - vykládáte nesmysly.

Především Ukrajině nikdo cenu za plyn nikam "nevyhnal" - Ukrajina měla platit dohodnutých 485 USD/1000m3.

Janukovyč docílil dvou slev - na velmi píjemno cenu 285 USD/1000m3 - ovšem obě slevy platily za jistých podmínek, jednou z nich bylo včasné placení. Vždy do 7. každého měsíce měla Ukrajina uhradit plyn za minulý měsíc. Za Janukovyče Ukrajina platila - ne vždy přesně k datu, ne vždy přesně celou částku, ale celkově platila tak, že nenarušovala podmínky.

Po svržení Janukovyče přestala majdanská vláda platit vůbec - a tak za tři měsíce neplacení ztratila nárok na jednu slevu, krátce na to na druhou a začátkem května i na platby zpětně, tedy úvěrování Gazpromem. Gazprom cenu zvedal - Ukrajina neplatila dá - na Putinovu žádost odložil přechod na platby předem nejdřív o měsíc, pak o týden, pak o 5 dnů - nakonec do pondělka. Ukrajina neplatila - a Gazprom po čtvrtém varování přivřel kohouty.

Současnou cenu - tedy původní se slevou navrhoval Gazprom od května-června a Yats ji odmítl. Stejně ja

0 0
možnosti
T

Tatana

6. 11. 2014 11:00
Re: Pane Zižko - vykládáte nesmysly.

Pane Žižko, proč jste "zapomněl" na ruskou podmínku dodávat plyn Donbasu a Krymu?

Rusové řekli jasně, že jestli toto území nebude dostatečně zásobováno plynem podle dohody, kohout zavřou.

0 0
možnosti
KV
Nabízí se elegantní řešení,

ať si Ukrajina najme našeho plynového "experta" Ludvíka a on jim spočítá, že vlastně žádný plyn nepotřebují. Náhradník za pana Ludvíka, pan Žižka, se už dostává do ludvíkovské kvality znalostí a vehementně se snaží předhodit čtenářům nespolehlivost a nedůvěryhodnost ruských obchodníků. A jásotu, předpokládám že na ukrajinské straně, bych se nedivil, najít hlupáka co za ně zaplatí dluh s vědomím, že půjčené peníze už nikdy neuvidí a smířil se s tím, je důvod k pořádnému výbuchu jásotu.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

5. 11. 2014 10:55
pane Žižko

transitni plynárenská soustava má při výstavbě automaticky v projektu kompresorove a předávací stanice . Tvrzení , že mezi Ruskem a Ukrajinou na 11 plynovodech nená žádná předávací stanice je hodno ocenění plynárenského hlupáka! Jak tedy vysvětlíte předávací stanici napč. Sudža??  Opravte článek podle skutčné situace a nedělejte ze sebe presstitutku

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

5. 11. 2014 10:37
poznámka

Pane Žižko, až budete žvanit o přerušení dodávek plynu, tak je potřeba zjistit fakta, Gazprom stále dodával Polsku a Slovensku plyn podle smlouvy!!! Kdež to obě země porušily dohodu o zákazu reexportu plynu!

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

5. 11. 2014 10:35
že by ??

Tanečky Jaceňuka o žalobě Naftogazu na Gazprom k arbitráži do Stockholmu

jsou jen legračním vypouštěním krycí mlhy, obvyklého to chování

neplatičů a bankrotářů. Pro arbitráž bude rozhodující to, jaká smlouva

platí. I právním laikům musí být jasné, že se ve sporu bude vycházet ze

znění smlouvy z roku 2009. Také Gazprom podal ke stockholmské arbitráži

žalobu na Naftogaz, tentokrát za nezaplacené dodávky. Ale nejen to,

Naftogaz se ve smlouvě z roku 2009 zavázal odebírat ročně 42 miliard m3.

Za neodebraný plyn může Gazprom Naftogaz penalizovat. Právní pozice

Gazpromu je tedy velmi silná. O tom však nesmějí nic vědět diváci ČT a

čtenáři českého mainstreamového tisku. Těm se již od krize v roce 2009 lživě tvrdí, že „pařát na kohoutech s plynem má Rusko“, ne Ukrajina ruku na prázdné kešeni.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

5. 11. 2014 10:34
zoufaly web

a jeho spravce!!

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

5. 11. 2014 10:34
novinář a lidovky

Česká vovce se nesmí dozvědět, že mezi Gazpromem a Naftogazem platí od roku 2009 smlouva dohodnutá a sepsaná za přítomnosti Tymošenkové a Putina, podle které se Ukrajinská firma zavázala odebírat v příštích 10ti letech ročně 42 miliard m3 zemního plynu za cenu 485 USD per 1.000 m3. Z této ceny poskytovalo Rusko Ukrajině slevu 100 USD za pronájem námořních základen na Krymu, takže ve skutečnosti Gazprom účtoval Naftogazu cenu 385 USD. V prosinci 2013 uzavřeli prezidenti obou zemí Janukovič a Putin politickou dohodu, podle které Gazprom poskytl další slevu ve výši 117 USD na I. čtvrtletí 2014 s tím, že tato sleva bude prodlužována, pokud se na tom strany dohodnou, vždy na další čtvrtletí. Takže výsledná cena netto pro I. čtvrtletí 2014 byla pro ukrajinský Naftogaz 268 USD za 1.000 m3. Jenže poté, co byl kyjevskou juntou svržen prezident Janukovič, již k žádnému jednání o prodloužení slevy nedošlo a tak podle platné smlouvy z roku 2009 platí automaticky cena 385 USD

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

5. 11. 2014 10:33
Novinář ? :-DDD

[10:30:06] Stas - veritas vos liberabit:  Český Antoušek se nesmí dozvědět, že mezi Gazpromem a Naftogazem platí od roku 2009 smlouva dohodnutá a sepsaná za přítomnosti Tymošenkové a Putina, podle které se Ukrajinská firma zavázala odebírat v příštích 10ti letech ročně 42 miliard m3 zemního plynu za cenu 485 USD per 1.000 m3. Z této ceny poskytovalo Rusko Ukrajině slevu 100 USD za pronájem námořních základen na Krymu, takže ve skutečnosti Gazprom účtoval Naftogazu cenu 385 USD. V prosinci 2013 uzavřeli prezidenti obou zemí Janukovič a Putin politickou dohodu, podle které Gazprom poskytl další slevu ve výši 117 USD na I. čtvrtletí 2014 s tím, že tato sleva bude prodlužována, pokud se na tom strany dohodnou, vždy na další čtvrtletí. Takže výsledná cena netto pro I. čtvrtletí 2014 byla pro ukrajinský Naftogaz 268 USD za 1.000 m3. Jenže poté, co byl kyjevskou juntou svržen prezident Janukovič, již k žádnému jednání o prodloužení slevy nedošlo a tak podle platné smlouvy z roku 2009 plat

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

5. 11. 2014 10:32
novinář a pisálek

Rozdíl se pozná, že novinář si zjistí fakta!! Český Antoušek se nesmí dozvědět, že mezi Gazpromem a Naftogazem platí od roku 2009 smlouva dohodnutá a sepsaná za přítomnosti Tymošenkové a Putina, podle které se Ukrajinská firma zavázala odebírat v příštích 10ti letech ročně 42 miliard m3 zemního plynu za cenu 485 USD per 1.000 m3. Z této ceny poskytovalo Rusko Ukrajině slevu 100 USD za pronájem námořních základen na Krymu, takže ve skutečnosti Gazprom účtoval Naftogazu cenu 385 USD. V prosinci 2013 uzavřeli prezidenti obou zemí Janukovič a Putin politickou dohodu, podle které Gazprom poskytl další slevu ve výši 117 USD na I. čtvrtletí 2014 s tím, že tato sleva bude prodlužována, pokud se na tom strany dohodnou, vždy na další čtvrtletí. Takže výsledná cena netto pro I. čtvrtletí 2014 byla pro ukrajinský Naftogaz 268 USD za 1.000 m3. Jenže poté, co byl kyjevskou juntou svržen prezident Janukovič, již k žádnému jednání o prodloužení slevy nedošlo a tak podle platné smlouvy z roku 2009 plat

0 0
možnosti
SC

6. 11. 2014 3:08
Díky pane Poděbradský, myslím si ale

stejně že je to marné, dnešní ideoví odpůrci Ruska jsou stejně zaslepeni jako kdysi komunisté. Nevidí neslyšíj en si melou tu svoji!!!

0 0
možnosti