Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jasná stopa nejhodnotnějšího aktiva po Key Investments

  10:01
Důležitá otázka ve spletité kauze Key Investments byla zodpovězena: ztracená třetina akcií jedné z největších chemiček v Česku – ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu – je na světě. A tak už Městské části Praha 6 a Praha 10 vědí, kde hledat. Tedy pokud budou chtít dál usilovně vymáhat peníze, o které přišly v kauze Key Investments.

Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem. foto: Spolchemie

Obě pražské městské části po Key Investments zdědily stamilionové pohledávky vůči skupině Via Chem Group, která je dnes v úpadku a nezbyl v ní takřka žádný majetek. Cesta nejhodnotnějšího aktiva, které se před třemi lety vypařilo, má teď jasnou stopu.

V dubnu 2012 se odehrála transakce, jejíž existenci držely zainteresované strany v tajnosti. Via Chem, podle řady zdrojů ovládaný kontroverzním finančníkem Petrem Sisákem, tehdy prodal třetinu akcií Spolchemie, již do té doby většinově ovládal. Kupující stranou, jak nyní vychází najevo, byla kyperská Kingwater Holdings Limited, spojená s bývalým manažerem PPF Karlem Pražákem. Vyplývá to z právního stanoviska, které se – patrně omylem – objevilo na několik hodin veřejně přístupné v obchodním rejstříku.

Dlouhodobá hádanka

I když městské části už nemají mnoho prostředků, jak transakci zpětně zrušit a dostat se tím ke ztracenému majetku, nyní alespoň vědí, jakým směrem napnout síly. Akcie spolku byly totiž dosud považovány za zmizelé.

Jak se může třetina tak velkého a významného podniku vlastně ztratit? A proč je to vůbec důležité?

Jak se může třetina tak velkého a významného podniku vlastně ztratit? A proč je to vůbec důležité? Pro ty, kdo se intenzivně zabývají kauzou Key Investments, již odstartovala ČESKÁ POZICE, byl osud bezmála třiceti procent Spolchemie hádankou delší dobu.

Ve výše zmíněné kauze nakoupila makléřská firma Key Investments svým klientům, a to včetně několika českých měst, za svěřené stovky milionů korun nelikvidní (tudíž v podstatě neprodejné) dluhopisy spřízněných společností. Vůbec největší objem připadl právě na dluhopisy Via Chem Group, která je dnes v úpadku. České radnice tak vymáhají své peníze v rámci insolvenčního řízení. Potíž je v tom, že už prakticky není co vymáhat. Ve Via Chemu mnoho majetku nezbylo.

Hodnotné aktivum

Ještě v roce 2012 tomu ale bylo jinak. Via Chem Group tehdy držela dvě třetiny akcií Spolchemie, tedy majoritu. Firma se sice nemůže pochlubit zrovna nejlepší kondicí, má ale nespornou ekonomickou hodnotu. Ovšem v průběhu onoho roku se třetina akcií jaksi ztratila. Via Chem se v dalších výročních zprávách již označoval za vlastníka pouze třiceti procent.

Ještě v roce 2012 tomu ale bylo jinak. Via Chem Group tehdy držela dvě třetiny akcií Spolchemie, tedy majoritu.

Praha 6 a Praha 10 se usilovně snažily (stejně jako Lidové noviny) zjistit, kam se akciový balík poděl. Zaúkolovaly dokonce insolvenční správkyni podniku Vladimíru Jechovou Vápeníkovou, aby transakci prodeje –  ať už se odehrála s kýmkoliv – soudně napadla. Ta podobný úkol odmítla přijmout. Navíc tvrdila, že má k dispozici právní posudek, jejž sice nemůže zveřejnit, který ale neumožňuje prodej třetiny akcií napadnout.

Právě tento posudek od advokátní kanceláře Vyroubal Krajhanzl Školout se patrně nedopatřením objevil na několik hodin veřejně dostupný v insolvenčním rejstříku. Dnes už je celý spis začerněn, redakce LN si ale včas pořídila kopii.

Ledabylý vlastník

Fakt, že třetinu akcií odkoupila právě Kingwater Holdings Limited, je nadmíru zajímavý. Kyperská společnost se totiž v kauze Key Investments už jednou objevila. V létě 2012, tedy jen pár měsíců po transakci se Spolchemií, odkoupila stadion Eden v pražských Vršovicích (více viz box níže). K jejímu vlastnictví se tehdy přihlásil kladenský advokát Václav Slavíček. Musí být ale podivuhodně ledabylým majitelem. O tom, že by koupil třetinu akcií spolku, totiž údajně nemá tušení.

V té souvislosti už několikrát padlo jméno Karla Pražáka, bývalého vysoce postaveného manažera skupiny PPF...

„Odpovídám jménem pana Václava Slavíčka, že o ničem takovém nevíme,“ napsala před několika týdny jeho mluvčí na jasně formulovanou otázku, zda se Kingwater Holdings účastnila popsané transakce. Je možné, že advokát Slavíček neříká pravdu. Nebo také vůbec Kingwater nevlastní a ve skutečnosti je jen bílým koněm někoho třetího v pozadí.

V té souvislosti už několikrát padlo jméno Karla Pražáka, bývalého vysoce postaveného manažera skupiny PPF. Ten nyní s médii nekomunikuje, a že by stál za kyperskou firmou, v minulosti popíral. Proti jeho tvrzení ale stojí několik faktů (viz box). Pokud Kingwater Holdings Limited skutečně vlastnil v té době on, pak se o úklid po aféře Key Investments zasloužil víc než kdo jiný.

Známý hráč z vršovického Edenu

  • Společnost Kingwater Holdings Limited odkoupila stadion Eden v létě 2012 prostřednictvím společnosti E Side Property. Také její dluhopisy nakoupily městské části v kauze Key Investments.
  • Jako vlastník Kingwater Holdings se přihlásil kladenský advokát Václav Slavíček, řada lidí ale o jeho tvrzení pochybovala.
  • Spekulovalo se, že Kingwater z pozadí řídil prostřednictvím úvěrů finančník Karel Pražák, spojený se skupinou PPF.
  • Loni přinesly LN nepřímý důkaz. V jiné transakci totiž za Kingwater v roli komisionáře (obvykle řídí offshorové firmy) vystupovala společnost AB – Credit, v jejímž čele dodnes stojí právě Pražák.

Kam zmizela třetina akcií Spolchemie?