Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jaroslav Starka: Ideální prezident pro Čechy? Generál Pinochet!

  10:43

„Zákon by měl platit pro každého. Kdybych byl ministrem vnitra, udělal bych pořádek,“ říká mimo jiné v obsáhlém rozhovoru fotbalový boss.

„Za komunismu jste špičky dosáhl ve chvíli, kdy jste měl žigula a chatu na Slapech. Dnes je tomu trochu jinak. Řeknete milion, a nikdo se ani neotočí. Hele, já tomu nerozumím,“ říká Jaroslav Starka. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

„Oni říkali, že to jsou jako peníze Jardy,“ zní jedna z hlášek oblíbeného představení na motivy úplatkářské aféry v českém fotbalu Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Jardou byl míněn majitel klubu 1. FK Příbram a kontroverzní postava českého podnikatelského brčálu Jaroslav Starka (57), o jehož penězích jsme nyní zaslechli v souvislosti s exministrem školství Josefem Dobešem a jeho novým hnutím Pro sport a zdraví.

Starka se v otevřeném rozhovoru pro ČESKOU POZICI vedle angažmá u dobešovců zamýšlí nad aktuální politickou situací, kauzou Jany Nagyové, prezidentstvím Miloše Zemana, popírá únos Lamberta Krejčíře, porovnává éru „Šloufů“ a „Mrázků“ s obdobím „Janoušků“ a „Rittigů“ – a nakonec se raduje, že český fotbal je čistší než v dobách minulých.

Potřebujeme lidi, kteří nepotřebují krást

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na současné dění v politice? Jak jste vnímal kauzu a zatčení Jany Nagyové? Máte zkušenosti se zatčením na dálnici, pobytem ve vazbě a nakonec zproštěním obvinění. Přijde vám to v něčem podobné?

STARKA: Víte, já mám samozřejmě problém s tím, že jsem upřímnej. Říkám věci, které asi nejsou úplně v pořádku. Kauza Nagyová mě neoslovuje. Před osmi měsíci jsem zrušil všechny noviny, protože se to nedalo číst. Jsem upřímnej člověk – stejně tak by se mi líbilo, kdyby byli k národu upřímní politici. Oni si žijí na ostrově pro dvě stě lidí, to okolo je vůbec nezajímá. Vždycky jsem po revoluci volil pravici, fandil jsem jejich programu – třeba patnáctiprocentní jednotné dani. Když to nesplnili, přehodnotil jsem svůj pohled a poslední dvoje volby jsem volil socany. Za modrých ptáků se bohužel vyrojili lidé s ulitými miliardami.

„Klause jsem měl a mám rád, je to normální kluk. Jednu věc mu ale nemůžu odpustit – kuponovou privatizaci.“V prezidentských volbách jsem zase volil Zemana. Nemám problém se přiznat. Ať je Zeman jaký chce, je to dobrý politik. Mám před očima pořád tu jeho dohodu s Václavem Klausem, kdy se zavřeli do místnosti a během půl hodiny se domluvili na společné vládě. Klause jsem měl a mám rád, je to normální kluk. Jednu věc mu ale nemůžu odpustit: kuponovou privatizaci. To bylo kompletní rozkradení státu, na které jsme nebyli připravení.

ČESKÁ POZICE: Jste spokojený s dosavadním Zemanovým účinkováním?

STARKA: Beru demokracii tak, jak mi ji někdo podává. Stát se rozdělil na dvě poloviny – Schwarzenbergovu a Zemanovu. Byl jsem v šoku, jak ta polovina, která prohrála, svou porážku neuznala, jestli mi rozumíte. Takový ty kecy o komunismu na Hradě, to se mi nelíbí. Musíme respektovat vítěze. Zemana jsem volil, protože pro mě je to chytrý člověk se vším, co k tomu patří. Jsem s ním spokojený.

ČESKÁ POZICE: Hodně času trávíte na fotbalovém stadionu. Vnímáte mezi fanoušky politické nálady, frustraci z dění v politice nebo naopak sympatie k některým politikům?

STARKA: Heleďte, jsem obyčejnej kluk, chodím na kafe do obyčejných hospod. Lidi jsou naštvaný a těžko se tomu divit. Zprávy jsou plné zlodějin, krádeží, drastických věcí. Myslím, že v tomhle státě chybí zákon, zákon, který by každý respektoval. Každý stát musí být ekonomicky silnej, bohužel se tady prodaly všechny banky cizím firmám. Stát měl strategické podniky držet ve svých rukou. Pro lidi dneska nikdo nic nedělá.

ČESKÁ POZICE: Komunikujete s lidmi blízkými Hradu? Třeba s vlivným podnikatelem Martinem Nejedlým?

STARKA: Nemám tam žádné kontakty. Na Hrad chodím každý týden, ale s manželkou a pejskem na procházku. Piju kafe, koukám na Prahu a říkám si, jak je tady pěkně. Ale ještě co se týká prezidenta – já vždycky říkám, že jediný demokratický prezident pro Čechy je generál Pinochet, který už bohužel nežije. Národ by měl někdo postavit do latě, to potřebujeme.„Pozor – nejsem rasista, poslouchám černou muziku, jsem v pohodě. Někdo jim ale musí dát šanci pracovat, a pokud ji nechytnou za pačesy, pak ať chcípnou na ulici.“

ČESKÁ POZICE: Pořádek by rád zjednal Tomio Okamura s Úsvitem přímé demokracie, o efektivním řízení státu jako firmy mluví Andrej Babiš. Co na ně říkáte?

STARKA: Babiš je pro mě postavou, která mě hodně zajímá. Rád si o něm čtu. Jde o bohatého člověka, je svobodný, může si říkat, co chce. Držím mu palce. V politice potřebujeme osoby, které nepotřebují krást, jestli mi rozumíte. Když se bavím v hospodě s lidmi, vždycky se jich ptám: „Hele, koho jsi volil?“ A oni, že se na politiku můžou vykašlat. Tak jim říkám, ať držej hubu a nenadávaj, když nevyužijou možnosti, jak věci změnit.

ČESKÁ POZICE: Okamura zase říká, že Romové by měli usilovat o vlastní stát.

STARKA: Nevím, co vám mám říct na pana Okamuru (smích). Jsem ale upřímnej. Mezi cikány – nebo jak vy říkáte Romy – mám spoustu přátel, spoustu jich zaměstnávám. Ti kluci pracují dobře. Je to ale bludný kruh a časovaná bomba. Stát tento problém neřeší. Pustíte si krimi zprávy na Primě, kde jsou stovky případů, všechno Romové. Je třeba s nimi pracovat. Pozor – nejsem rasista, poslouchám černou muziku, jsem v pohodě. Někdo jim ale musí dát šanci pracovat, a pokud ji nechytnou za pačesy, pak ať chcípnou na ulici. Takový je zákon, tak to musí být. Kdo pracuje, ať má peníze, nemůžete ale být doma, mít osm dětí, nepracovat a pobírat jen peníze. Když si vezmu kecy té party kolem Michaela Kocába (bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny – pozn. red.), musím se smát.

Seděl jsem na cele s cikány. Přál bych jim, ať si to vyzkouší. Jde samozřejmě o strašně složitý problém. Musíte jim především dát práci a umožnit, aby mohli chodit do normálních škol, ne že je vždycky šoupnou do zvláštních.

ČESKÁ POZICE: Narazil jsem na informaci, že máte blízko k Josefu Dobešovi a jeho hnutí Pro sport a zdraví...

STARKA: Je to hodně chytrej a pracovitej chlap. Když s ním máte možnost vypít kafe, zjistíte, že je to opravdu psycholog. Nebyl to špatný ministr, má spoustu dobrých nápadů.

ČESKÁ POZICE: Budete mu s jeho novým politickým projektem finančně pomáhat?

„Dobeš má velký záběr, umí s lidmi mluvit. Strávil jsem s ním spoustu času diskusemi o politice.“STARKA: Neměl bych s tím problém. Občas se vidíme na fotbale, který on má rád. Myslím si, že ta jeho strana má šanci na úspěch. Lidé budou shánět různé alternativy, jsou z politiky znechucení. Dobeš má velký záběr, umí s lidmi mluvit. Strávil jsem s ním spoustu času diskusemi o politice. Sportu dneska nikdo v politice nepomáhá.

ČESKÁ POZICE: Také jsem slyšel, že kdyby Dobeš uspěl a pomohl ve sněmovně prolobbovat určité „prosportovní“ zákony, výměnou za to by mohl získat podíl v 1. FK Příbram. Je to pravda?

STARKA: To asi ne. Akcie jsou mého syna. Dvě akcie jsme dali našemu řediteli Větrovskému, kterého si cením, byla to spíš taková rodinná záležitost. Ale že bychom někomu dávali další akcie, to si nemyslím. Jedině kdyby to chtěl někdo koupit (smích). Klub budujeme přes dvacet let, není to jednoduché, takže se nehodláme dobrovolně podílu zbavovat.

ČESKÁ POZICE: Poznali jste se s Dobešem ještě před jeho vstupem do sněmovny a vlády, nebo až poté?

STARKA: Mám pocit, že to bylo až později.

ČESKÁ POZICE: Dalším významným a vlivným politikem, který se věnuje sportu, je sociální demokrat a stínový ministr pro sport Petr Hulinský. S ním neplánujete spolupracovat?

STARKA: To je ten kluk z Prahy, co dělá karate?

ČESKÁ POZICE: Významná postava pražské ČSSD, český rekordman v přerážení stavebních dílců Ytong.

STARKA: Asi má taky rád sport. Je pravděpodobné, že sociální demokracie vyhraje volby, tak třeba bude mít příležitost se sportu věnovat. Spolu se ale o tom nebavíme.

Na kafe s mocipány

ČESKÁ POZICE: Kampaň k prezidentským volbám díky kandidatuře Miloše Zemana či amnestie exprezidenta Václava Klause vnesly opět do povědomí období opoziční smlouvy a éru osobností jako Miroslav Šlouf, František Mrázek, Radovan Krejčíř nebo Tomáš Pitr. Vy jste byl Mrázkovi a Pitrovi velmi nablízku. Jak na vás v tomto ohledu prezidentská kampaň či amnestie dýchly?

„Fandu Mrázka jsem znal, byl to šikovnej kluk. To, že dělal s policií, se mi moc nelíbilo, nebyl jsem toho příznivcem.“STARKA: Lidi, které jmenujete, samozřejmě dobře znám a mám na ně svůj názor. Když se točí film o Mrázkovi a říká se v něm, jaký to byl kmotr podsvětí, musím se fakt smát, to mě neoslovuje. Fandu jsem znal, chodili jsme na kafe, byl to šikovnej kluk. To, že dělal s policií, se mi moc nelíbilo, nebyl jsem toho příznivcem. Ale budiž. Spíš mě zaráží, že ho zabili jako dobytek, před spoustou lidí. Najednou nikdo nic neviděl, neslyšel, to přece není úplně v pořádku.

ČESKÁ POZICE: Nepředpokládám, že mi prozradíte něco tajného, ale máte alespoň tip, kdo to udělal? Měl jste třeba potřebu po vrahovi pátrat?

STARKA: To se ptáte na špatném místě. Nepátral jsem, šlo to kolem mě. Znali jsme se, nemůžu o Mrázkovi říct jedno špatné slovo, každý jsme dělali své věci. Nikdy jsme spolu neuzavřeli obchod, protože jsme měli na práci rozdílný názor. Ale to, co dělal, dělal asi správně. Fanda umřel, co ti na to mám říct? To, že nikdo nic nevypátral, je problém.

ČESKÁ POZICE: Proč podle vás policie nic nezjistila?

„Když si s vámi budu telefonovat a řeknu, že vám přivezu tři kila jablek, a někdo to vyhodnotí jako tři kila kokainu, tak vás možná pustí, ale já budu mít problém.“STARKA: Myslím, si že policajti dneska zneužívají svou moc. Někoho si vytipujou a pak zavřou. Teď se dívám na soud s Davidem Rathem. To, co se u soudu ukazuje, vypadá tak, že na něho nic nemají. Když jsem slyšel vypovídat korunní svědky, tak ta starší paní (Ivana Salačová – pozn. red.) Ratha z ničeho neusvědčuje, na rozdíl od Pancové a Kotta. Uvidí se, co bude v odposleších, ale s odpuštěním do telefonu si přece můžete říkat, co chcete, aniž by to nutně znamenalo trestný čin. Když si s vámi budu telefonovat a řeknu, že vám přivezu tři kila jablek, a někdo to vyhodnotí jako tři kila kokainu, tak vás možná pustí, ale já budu mít problém (smích). To není nic proti jejich práci, oni umí dělat, jen se mi nelíbí, že občas jednají účelově. Je to asi příliš vysoká hra patriotů, do které nám obyčejným občanům nic není.

ČESKÁ POZICE: Koho máte za velkého patriota? Zasáhl někdo do vaší kauzy? (Starka byl obviněn – později zproštěn obvinění – kvůli podezření z podílu na únosu Lamberta Krejčíře v roce 2002, který následně zemřel; tělo se nenašlo. Podle deníku MF Dnes Starka a spol. Krejčíře st. unesli kvůli dluhu zhruba 80 milionů korun, které Starka dlužil Krejčířovi ml. Ten byl tehdy ve vazbě a potřeboval peníze na kauci.)

STARKA: Když jsem si stěžoval na inspekci ministerstva vnitra, řekli mi: „Pane Starko, na ÚOOZ je jedna osoba, která vás nenávidí tak, že ani vaše smrt ho neuspokojí.“ Tak to je to, co vám na to mám říct? Nejde mně ani tak o peníze od státu jako o to, aby ty policajty potrestali. Vždyť se ví, kdo za to je zodpovědný. V dokumentech proti mně je papír podepsaný třemi podplukovníky a jedním majorem, kde se píše, že na mě byla sledka, místo restaurace, kde jsem se scházel se svou bandou a kde jsme plánovali únosy, nájemné vraždy, vydírání a takovýhle věci, které člověk nikdy nedělá. Já jsem v životě ale v takové hospodě nebyl, lež! Ten papír je podepsaný konkrétními lidmi, takže se ví, kdo lže.

ČESKÁ POZICE: Když víte, kdo o vás lže, jak takovou věc řešíte?

„Neříkám, že jsem morálně a charakterně čistej. Ale myslím, že policajt je policajt. Vnitro je bohužel zdevastované – když jsem měl své problémy, tak mě naštval ministr Ivan Langer. Ten to vnitro úplně zničil.“STARKA: Když mě vyšetřovali, tak jsem tomu četníkovi říkal: „Pocem, podepsal jsi tohle? Je to tvůj podpis? Tak mi vyliž pr…, nemám ti co říct, lžeš. Jsi zloděj a vagabund, nejsi četník. Jsi větší gauner než já.“ Říkám to, jak to cejtím. Jako to není v pořádku, ale zaplať pánbů, že se to nějak přežilo, nestěžuju si. Neříkám, že jsem morálně a charakterně čistej, vnímám své špatné vlastnosti. Ale myslím, že policajt je policajt.

Vnitro je bohužel zdevastované – když jsem měl své problémy, tak mě naštval ministr Ivan Langer. Ten to vnitro úplně zničil, navíc tam má dál své lidi. Když mě tehdy sbírali na dálnici, nechápal jsem. Chodím v Praze po hospodách, neměl bych přece problém s tím, kdyby ke mně přišli četníci s plackou a odvedli si mě.

Zákon by měl platit pro každého. Osobně jsem pro politiku, jakou dělá Vladimir Putin. Jestliže vy novináři napíšete, že se u frajera ve Švýcarsku najde na kontě několik miliard korun, tak si toho frajera musíte nechat přivést a udělat to jako Putin: „Prosím tě, máš tam pět a půl miliardy, tak pět set si nech, ale těch pět miliard nám vrátíš, protože jsi je ukrad. Dokud to nepodepíšeš, tak budeš tady. Na vazbě, třeba deset let.“ Tak by to mělo být, stát se musí chránit. Kdybych byl ministrem vnitra – což nikdy nebudu –, udělal bych pořádek.

ČESKÁ POZICE: Předpokládám, že tím frajerem máte na mysli Romana Janouška (či Radovana Krejčíře). Vy jste se pohyboval v prostředí takzvané první generace kmotrů a kontroverzních lobbistů typu Šloufa, Mrázka a spol. Je rozdíl mezi nimi a dnešními šíbry, jako je Roman Janoušek, Ivo Rittig nebo Tomáš Hrdlička?

STARKA: Samozřejmě ty lidi všechny znám. Myslím, že jsou démonizovaní. Přitom by to bylo tak jednoduché vyřešit, jenže v tomto státě je vše komplikované. Kdyby se efektivně vyšetřovalo, případná podezření by se rychle vyjasnila. Lidé, co makají za deset dvanáct tisíc měsíčně, by si zasloužili vidět, že stát měří všem lidem stejně. Neříkejte mi, že máte doma miliardu korun?

ČESKÁ POZICE: Myslím, že nemám.

STARKA: Já si ani nedovedu představit, jak takové množství peněz vypadá. Jestli je někdo vydělává, je to v pořádku. Jenže pak je tu pár lidí, kteří ty peníze vydělali jen tím, že seděli u kafe a povídali. Nic víc.

ČESKÁ POZICE: Vraťme se k předchozí otázce. Je tedy mezi partami vlivných hráčů z doby kolem opoziční smlouvy a těmi současnými nějaký rozdíl? Změnila se strategie komunikace a ovlivňování vytipovaných politiků?

„Parta kolem vlád ODS se nažrala, až mlaskala. Mě neiritovaly fotky z Toskánska. Já jim ty peníze přeju. Systémově by se to ale řešit mělo.“STARKA: Těžko říct, jestli jedna parta nahradila jinou partu. Samozřejmě ta parta kolem vlád ODS se nažrala tak, až mlaskala. Mě neiritovaly fotky z Toskánska. Já jim ty peníze přeju. Nicméně systémově by se to nějak řešit mělo. Za komunismu jste špičky dosáhl ve chvíli, kdy jste měl žigula a chatu na Slapech. Dnes je tomu trochu jinak. Řeknete milion, a nikdo se ani neotočí. Hele, já tomu ale nerozumím. Staví se dálnice D1 a firma najednou přestane dělat. Nevím, co na to říct.

ČESKÁ POZICE: Základnou Iva Rittiga měly být střední Čechy. Když jste chtěl něco prosadit, musel jste se s ním sejít a věc projednat?

STARKA: Všechno je v lidech. Ivo Rittig je šikovnej kluk. Peníze určitě udělal, na rozdíl od jiných lidí má peníze ulité asi jinde než ve Švýcarsku. Když jsem s ním byl na kafi, přišel mi jako chytrej chlap. Jestli se ptáte, že bez Rittiga se tady zakázka nepohne, tak tomu nerozumím. Jste třeba starosta města. Kdo vás má co tlačit, abyste něco udělal na něčí pokyn?

ČESKÁ POZICE: Jak na vás kauzy kolem Jany Nagyové a vyšetřování lobbistů Rittiga a Janouška působí? Nestojí za tím válka mezi Rittigem a Hrdličkou, respektive snaha zničit alkoholem poničeného Janouška?

„Myslím, že někteří lidé podlehnou tomu, že můžou všechno. Jako ten Rath. Jenže ono to tak není.“STARKA: Myslím, že někteří lidé podlehnou tomu, že můžou všechno. Jako ten Rath. Jenže ono to tak není. Jsem zastáncem silného státu. Vnitro přece vždycky bylo pilířem státu. Teď se tady pohybuje spousta gaunerů, kteří zde dělají svůj byznys – ať už pro sebe, nebo pro někoho. Na vnitru se musí udělat pořádná čistka a pořádek.

ČESKÁ POZICE: Vy mi z té otázky neustále utíkáte. Čtenáře by zajímalo, jak se vyvíjejí vztahy mezi těmito hráči, kteří mají značný vliv na chod státu. Jak s Rittigem a spol. vycházíte?

STARKA: Nemám problém jít s nimi na kafe. Jsem rád, že jsem přežil svou klinickou smrt – jak tu zdravotní, tak tu zákonnou. Co vám k tomu mám říct – není snadné chodit domů a manželce a synovi vysvětlovat, že to tak není, že to není o těch vraždách a únosech. Holt jsem se někomu znelíbil, byl jsem držkatej víc, než jsem měl být, tak se mi to vrátilo. Podívejte, vliv lidí, o kterých mluvíte, často vznikl náhodou, z čehož pak vznikla nějaká příjemná zakázka. Nedémonizoval bych to! Prostě bych to vyřešil, jak jsem už říkal. Za 24 hodin, nedělal bych si s tím problémy.

ČESKÁ POZICE: Kdo je podle vás v současnosti nejmocnějším „ovlivňovatelem“ politiků?

„Když takové podvody děláte přes deset let, asi máte u policie – která jinak všechno ví – zelenou. Je mi to líto, když není trest, není se čeho bát.“STARKA: Myslím si, že policie má stovky natočených hodin ze sněmovny a různých kaváren a hotelů. Policie ví, s kým se kdo stýká. Já to nemám tak, že bych měl někoho za nejvlivnějšího. Beru lidi tak, jak se k sobě chovají, jak spolu vycházejí. Když vám někdo dělá daňový podvody a vozí sem lehké topné oleje, a policie s tím nic nedělá, tak si řeknu, že četníci v tom jedou s nimi. Když takové podvody děláte přes deset let, asi máte u policie – která jinak všechno ví – zelenou. Je mi to líto, když není trest, není se čeho bát.

Za komunismu jsem byl ve vazbě šest měsíců. Zhubnul jsem 42 kilo. To byl kriminál. Tehdy jsem si říkal: Debile, to máš za to, že blbneš. Byl to trest. Když jsem byl teď ve vazbě kvůli tomu nesmyslu s Krejčířem, to byly normální lázně. Bachaři perfektní, většina muklů takové jídlo na svobodě nemá. To člověk nechápe. Když jsem se teď ve vazbě ráno v sedm hodin vracel z inzulínu, bachaři budili ty nepřizpůsobivé se slovy: „Hoši, vstávejte, už bude sedm. – Jdi do pr..., ty ku...!“ To by se dříve nestalo.

Šikovnej Pitr a divadelní atentát

ČESKÁ POZICE: Co v tomto kontextu říkáte na prezidentskou amnestii Václava Klause?

STRAKA: Svaté právo prezidenta udělit amnestii. Samozřejmě nevím, kdo ji pro prezidenta připravil. Je zvláštní, že amnestie dopadla na lidi, kteří zpronevěřili stovky milionů korun. Pustit tisíce muklů, to není nic strašného, stejně se jich většina vrátí zpátky. Ty finanční případy ale byly problematické.

ČESKÁ POZICE: Prezidentův pardon zastavil trestní stíhání vašeho známého Tomáše Pitra či Miroslava Provoda, kteří se vyhnou trestu za údajné daňové úniky z první poloviny devadesátých let. To vám nevadí? Vídáte se s Pitrem, který dříve stál za firmou Marila, jež sponzorovala váš klub?

STARKA: Tomáše jsem párkrát viděl. Pitr vždycky hodně pracoval a hodně vydělával. Není to žádná zrůda. Je to chytrej kluk, hodnotím ho hodně vysoko.

ČESKÁ POZICE: Ještě se zeptám na Radovana Krejčíře (ten Starku podezírá z toho, že stojí za únosem jeho otce Lamberta). Jak je možné, že za pár let v Jihoafrické republice si proti sobě poštval tolik lidí, že před několika týdny po něm na parkovišti střílelo dálkově ovládané dvanáctihlavňové dělo?

„Krejčíře znám velmi dobře. Těžko se k tomu vyjadřovat. Asi v Africe dělá věci, na které byl zvyklý u nás.“STARKA: (smích) Krejčíře znám velmi dobře. Těžko se k tomu vyjadřovat. Asi v Africe dělá věci, na které byl zvyklý u nás. Když se někým obklopíte a máte cash flow, který vás k něčemu předurčuje, tak si s tím musíte určitým způsobem poradit. Musím ale říct, že tomu atentátu se směju, je to nesmysl. Potřeboval si nahnat nějaké plusové body na veřejnosti. Přece když má někdo vedle vás na parkovišti takový kulomet, je zvláštní, že se nikomu nic nestane.

ČESKÁ POZICE: Kdo může za to, že Krejčíř uprchl v době, kdy policie prohledávala jeho dům?

STARKA: Nevím, komu to přičíst. Krejčíř byl kluk, co vydělal spoustu peněz. Hodně prachů měl doma. V domě, odkud zmizel. Když mně dělali domovní prohlídku a šel jsem na záchod, musel jsem nechat otevřené dveře. Samopalníci v kuklách se mnou museli mít oční kontakt. Takže je divný, že Krejčíř utekl. Policajty, kteří pochybili, měli ihned sebrat a dát do vazby. Ať si to odseděj! Jinak si myslím, že 90 procent četníků jsou slušní chlapi, které jejich práce baví a peníze neberou.

ČESKÁ POZICE: Nemohla k útěku pomoci tehdejší obava z toho, že by se na veřejnosti mohly objevit směnky dokazující údajný dluh sociální demokracie vůči Radovanu Krejčířovi? Existují takové směnky?

STARKA: To jsou podle mě kecy. Chodíme na kafe s různými lidmi, politiky, vysoce postavenými funkcionáři a tak dále. Co na ně máte? Důkazní materiály podle mě neexistují. Když s nimi chcete opravdu něco vyřešit, vezmete si je někam stranou. U Krejčíře je základním atributem jeho kšeftů podvod. Jestli mu to lidi žrali, je to jejich problém.„Samozřejmě Kellner je v politice velký hráč, má k tomu co říct. Podobně jako Babiš, taky mu držím palce.“

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o působení Petra Kellnera a jeho PPF v rámci české politiky, ve které je znám především jeho příklon k exprezidentu Klausovi a jeho okolí?

STARKA: Petr Kellner je rozhodně chytrý člověk a silnej kluk. Ten je dnes už úplně jinde. Má obrovskou sílu, navíc je to sympaťák, držím mu palce, aby mu to šlo i nadále. Samozřejmě Kellner je v politice velký hráč, má k tomu co říct. Podobně jako Babiš, taky mu držím palce.

O hodně čistší liga

ČESKÁ POZICE: Jak se česká kopaná proměnila od velké korupční aféry kolem Ivana Horníka, ve které se mluvilo i o „penězích Jardy“? Jste spokojený, že fotbalovou asociaci po volbách nadále vede Miroslav Pelta?

STARKA: Fotbal žije svým životem. Je škoda, že novináři jdou proti nám. Vždycky, když s těmi kluky, kteří tomu „rozumí“ a jsou neustále v novinách, sedím, říkám jim: „Láďo Vízku, co máme jako udělat? Máme se zabít? Mám ti dát klub a k tomu 200 milionů, abys to dělal? Pojď to dělat, dám ti ty dvě kila. Ale sežeň si peníze, někdo to musí platit.“ Všichni tomu vždycky v novinách rozumí, ale v praxi by selhali.

Ve volbách do výkonného výboru jsem podporoval kamaráda Míru Peltu, umí s lidmi pracovat. Stadion sice skanduje „Pelta ven!“, ale asi je to normální. Co k tomu říct.

ČESKÁ POZICE: Pelta byl před rokem zděšen obsahem Křetínského kabely – prý byla naditá důkazy o korupci v lize. Zatím se nic neukázalo a vypadá to, že to byla jen přefouknutá bublina. To je normální?

PELTA: Nevím, co v té kabele bylo. Říká se, že nic. Pak to samozřejmě nechápu. Daniel Křetínský (majitel Sparta Praha – pozn. red.) je ale těžká váha, velký byznysmen, jeho slovo by mělo mít hodnotu. K tomu nesmíme zapomínat na ty dva rozhodčí, co promluvili (Tomáš Adámek a Pavel Býma před notářem uvedli, že dostali peníze za ovlivnění zápasu Jablonec vs. Plzeň – pozn. red.). Není snadné se v tom zorientovat. Upřímně – když spolu napíšeme knížku o fotbale, tak to můžou zrušit až do divize. Liga je o hodně, hodně čistší, než bejvávala. Jsem spokojený, jak to běží.

ČESKÁ POZICE: Říkáte, že liga je čistší. Co obvinění vašeho sportovního manažera Romana Rogoze, který měl za 50 tisíc korun uplatit hráče Českých Budějovic (zřejmě útočníka Michala Klesu), aby ovlivnil zápas ve prospěch Příbrami?

„Upřímně – když spolu napíšeme knížku o fotbale, tak to můžou zrušit až do divize.“STARKA: Vemte si, že Michal Klesa u mě několik let hrát. Stokrát jsem mu pomohl, vždycky potřeboval peníze. Jenže on tady klukům vybral kabinu, musel jsem ho prodat, aby ho tady nezabili. Šel do Budějovic, kde pracoval Rogoz, který pak zase přešel k nám. Mně teda 50 tisíc neříká nic, na druhou stranu je to supr, protože ovlivnit zápas za 50 tisíc? Kdyby milion, ale takhle málo? Celé je to nesmysl, jde o tvrzení proti tvrzení. U Rogoze udělali domovní prohlídku na základě toho, že někdo o něm něco řekl. Věřím, že Rogoz nic neudělal. Na všech penězích v tomhle klubu mám palec já, jsem opatrnej a musel bych o tom vědět. Je to divadlo.

ČESKÁ POZICE: Pokud by to bylo tak, jak říkáte, kdo má pak zájem poškodit váš klub?

STARKA: To mi říkejte, nevím (smích).

ČESKÁ POZICE: Ještě ke sporu majitelů Plzně a Sparty: co je příčinou? To, že Daniel Křetínský ztrácí ročně stovky milionů korun, zatímco Paclíkův klub jen od června získal přes 400 milionů?

STARKA: Neznám Dana Křetínského jako člověka. Každopádně v tomhle státě jsou dva největší kluby – Sparta a Slavia. Sparta je nabitá kvalitními hráči, je to obrovská značka. Jenže za poslední roky nula titulů, což je problém. Plzeň měla štěstí, že její bývalý majitel Míra Kříž (od roku 2010 nezvěstný, později prohlášen za mrtvého – pozn. red.) získal od Sparty na dluh za zhruba 30 milionů korun pět šest odložených hráčů. Postavil osu mužstva, a k tomu získal trenéra Pavla Vrbu. Paclíka pak osvítil pánbů, když ty dluhy splatil. Investice 50 milionů se mu stokrát vrátila. Plzeň hraje fakt dobře, Křéťovi to nicméně musí trochu vadit.

ČESKÁ POZICE: Proč je dobré vlastnit fotbalový klub? Proč Křetínský dotuje klub, který mu zisk rozhodně nepřináší? Zvyšuje vám to PR v byznysu?

„Zajdu na stadion dvakrát třikrát týdně, abych mančaft viděl a držel ho za koule“STARKA: Asi to má každý jinak. Je to určitě drahý koníček, zejména jak to dělá Křetínský. Dělám to 25 let, začínal jsem od vedoucího mužstva, až jsem se vypracoval na majitele klubu. Co na to mám říct. Že bych z toho byl odvázaný, to nejsem. Zaměstnám známé, vydělám. Je to život. Zajdu na stadion dvakrát třikrát týdně, abych mančaft viděl a držel ho za koule. To aby si z toho nedělali srandu, když se třeba nedaří.