Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jansta: ČSSD by měla jít do vlády

  9:59
Advokát Miroslav Jansta letos na sjezdu ČSSD hlasovat nebude, protože kvůli kauze machinací se sportovními dotacemi musel pozastavit členství. Přesto patří k těm, jejichž slovo má v partaji velkou váhu a kdo dobře zná její vnitřní život. „Ve straně chybí myšlenkový kvas,“ říká mimo jiné v rozhovoru.

Advokát Miroslav Jansta patří k nejvlivnějším straníkům ČSSD. foto:  František Vlček, MAFRA

Kdyby sjezd trval alespoň dva dny, byla by šance vládní otázku rozhodnout. Veřejnosti se ale tohle protahování bude protivit, říká v rozhovoru Miroslav Jansta.

LIDOVÉ NOVINY: Loni touto dobou – tedy chvíli před sjezdem ČSSD – jste hovořil o tom, že stranu ovládl takzvaný špidlismus. Kdo nebo co podle vás ovládá stranu nyní?

JANSTA: Tehdy jste ze mě vyloudil politický rozhovor, který jsem poskytl tak trochu v zoufalé situaci. Tušil jsem, kam se strana řítí. Špidlismus měl pozitivní i negativní stránky. Hlavní je, že vedení zvolené na sjezdu v Brně zcela zkrachovalo. Přitom bylo zvoleno na regulérně normalizačním sjezdu. Připomínalo to archivní záběry sjezdů komunistické strany.

LIDOVÉ NOVINY: Vytknul vám tehdy někdo vaše kritická slova vůči Sobotkovu vedení ČSSD?

JANSTA: Rozhovor tehdy četl kdekdo, asi to mezi straníky rezonovalo. Přišlo za mnou spoustu lidí, kteří mi na sjezdu říkali, že mám pravdu a proč nechci kandidovat do grémia. Členové strany byli nespokojení, protože sjezd ovládla hlasovací mašinerie. Hlasy se kupovaly za funkce a poradenství ve státním aparátu. Vyřízeno bylo de facto během jednoho dne, druhý den mrtvo. Diskutovali filozofové – to byl unikát, namísto zásadní provokativní debaty straníků probíhala rozprava filozofů. To vše se dělo na odpovědnost Sobotky, který na sjezdu dostal velice silný mandát. O to více mě naštvalo, když to po pár měsících zabalil a rezignoval. Přitom cílem sjezdu mělo být zvolení politiků, kteří měli stranu vést do voleb. Víte, já jsem připomínkoval několik volebních programů, historicky. Šanci uspět máte tehdy, když program převedete do jazyka, kterému volič rozumí. A ne že uděláte program, kterému rozumí 20 až 30 lidí, kteří program vytvářeli. To byly plody špidlismu.

LIDOVÉ NOVINY: Měl Sobotka vůbec šanci tento přístup zvrátit?

Sobotkovi mohu vyčítat spoustu kroků, jako předseda vlády byl ale nadprůměrný. Být premiérem není žádný med. Třeba co se týká sportu: když byl ještě ministrem financí v letech 2002 až 2006, českému sportu pomohl tak jako žádný jiný politik.

JANSTA: Byl špatným politikem uvnitř ČSSD, nebyl dobrým stranickým manažerem. Sobotkovi mohu vyčítat spoustu kroků, jako předseda vlády byl ale nadprůměrný. Být premiérem není žádný med. Třeba co se týká sportu: když byl ještě ministrem financí v letech 2002 až 2006, českému sportu pomohl tak jako žádný jiný politik. Má moje absolutorium, bez předvádění se a focení se sportovci se snažil sportu pomoci. Je hezké, že předseda senátu Milan Štěch podporuje olympioniky v Jižní Koreji, pro sportovce jako takové toho moc neudělal – jenom se s nimi fotí.

LIDOVÉ NOVINY: Vzpamatovává se strana dodnes z toho, že se Sobotka stáhl z pozice volebního lídra?

JANSTA: To bylo strašné. Vznikl pseudotriumvirát, v jehož důsledku zničili slušného a čestného Luboše Zaorálka. Předhodili mu zodpovědnost a přitom mu zapomněli dát pravomoci. Vrcholem všeho bylo, když premiér Sobotka dotlačil ministra Havlíčka, aby podepsal lithium. To není vylhaná kauza, žádná dezinformace, memorandum není žádný cár papíru, jak se teď mnozí snaží tvrdit. Loni v květnu jsem odhadoval, že získáme ve volbách 9 až 10 procent hlasů. Zmýlil jsem se, netušil jsem, jakých blbostí se vedení ještě dopustí. (ČSSD nakonec získala 7,2 procenta – pozn. red).

LIDOVÉ NOVINY: Co očekáváte od nedělního sjezdu ČSSD?

JANSTA: Nic zásadního. Jestli si někdo myslí, že půjde o přelomové setkání, tak ani náhodou. Co chcete stihnout za jeden den? Jednodenní sjezd nemůže být zásadní. Půjde jenom to, aby se navolil předseda a místopředseda, žádné významné další kroky neuděláte. Neprobudíte myšlenkový kvas, který straně tak chybí. Já si vzpomínám na sjezdy, kde se opravdu bojovalo, za Miloše Zemana to bývaly velké bitvy. Navíc před novináři! A ne jako nyní, kdy se před novináři budou moci projevit jen kandidáti na předsedu, ostatní nikoliv. To člen strany nesmí říct před veřejností svůj názor? Kam jsme se to dostali? Je úsměvné, že stejné vedení, které ovládlo minulý sjezd, neumožní pořádnou výměnu názoru ani nyní.

LIDOVÉ NOVINY: Pomineme-li personální hledisko, v čem bývaly střety na sjezdech historicky odlišné?

Přístup současného vedení považuji za pohrdání členskou základnou, která se postupně ztenčuje. Bavil jsem se s mnoha členy ČSSD, kteří mi řekli, že ani nemohli volit svou stranu – z důvodu, že jim vadí postoje vedení. Je neuvěřitelné, že do takové situace jsme se dostali po čtyřech letech úspěšného vládnutí.

JANSTA: V 90. letech jsem patřil do tábora kritiků Miloše Zemana, vlastně až tak do roku 2011. Zeman dnes bývá označován za diktátora, přitom to byl on, kdo stál o to, aby se o vedoucí muselo bojovat, ukázat vize a filozofii toho, jak chcete stranu vést. Přístup současného vedení považuji za pohrdání členskou základnou, která se postupně ztenčuje. Bavil jsem se s mnoha členy ČSSD, kteří mi řekli, že ani nemohli volit svou stranu – z důvodu, že jim vadí postoje vedení. Je neuvěřitelné, že do takové situace jsme se dostali po čtyřech letech úspěšného vládnutí. Lídři strany neuměli prodat vládní úspěchy. Vláda měla ekonomické úspěchy. Kdo je dělal? No ministr financí Babiš a ministr průmyslu Mládek. Co udělalo vedení ČSSD? Byl vyhozen kvůli vyjádření svého náměstka ohledně mobilů. Místo aby premiér prodal mediálně jeho úspěchy, v médiích ho kritizoval. Předseda vlády se dopustil genocidy na svých ministrech. Kolik jich vyhodil z ANO a KDU-ČSL? Jo, zbavil se Babiše, jenže to se nám ve výsledku ještě vymstilo.

LIDOVÉ NOVINY: Na předsedu kandidují tři výrazné tváře. Milan Chovanec, Jan Hamáček a Jiří Zimola. Proberme je jednotlivě.

JANSTA: Myslím, že se rozhodne mezi Chovancem a Hamáčkem. Chovanec nebyl špatným ministrem vnitra, i když policejní reorganizaci minimálně komunikačně nezvládl. Manažersky neměl špatnou pověst, ale nese politickou zodpovědnost za nevýrazný výsledek ČSSD v roce 2013 a i za loňský propadák. Podílel se na uspořádání normalizačního sjezdu v Brně. Kdybych prohrál volby na podzim jako on spolu s dalšími členy vedení, okamžitě bych abdikoval a co nejrychleji svolal sjezd a tím si uvolnil ruce pro nový restart. To nikdo neudělal.

LIDOVÉ NOVINY: Co místopředseda sněmovny Hamáček?

JANSTA: Zkušený parlamentní hráč. Je to perspektivní a rozumný kluk. Umí jazyky, to je velké plus. Když jezdil do Bruselu Sobotka, neuměl se s ostatními politiky pořádně domluvit. Jeho největším bonusem je, že jde o člověka konsenzu, umí dosáhnout dohody. No a Jiří Zimola je nejúspěšnější regionální politik. Jeho jihočeská organizace jako snad jediná neměla úbytek členů. Zimola umí pracovat se spolustraníky i s veřejností. Není spojen se současným vedením, slabinou naopak je, že není v Poslanecké sněmovně.

LIDOVÉ NOVINY: Kvůli trestnímu stíhání v dotační kauze jste pozastavil členství. Kdybyste byl delegátem, komu byste dal hlas?

Myslím, že letos sehrají proslovy roli jako málokdy předtím. Obecně ale mohu říci, že silné politiky typu Zemana nebo Paroubka sociální demokracie nyní nemá.

JANSTA: Rozhodl bych se až na místě podle projevu. Myslím, že letos sehrají proslovy roli jako málokdy předtím. Obecně ale mohu říci, že silné politiky typu Zemana nebo Paroubka sociální demokracie nyní nemá. Nastává obměna generace, politici z 90. let pomalu odcházejí, to je i Sobotkův případ. Bohužel ČSSD nemá kandidáty typu Petra Fialy, který přišel do vedení ODS jako člověk nenapojený na předchozí garnituru občanských demokratů.

LIDOVÉ NOVINY: Česká politika čeká na výsledky sjezdu ČSSD kvůli sestavování vlády. Bude to vedle volby vedení druhá dominantní událost nedělního setkání?

JANSTA: Primární je zvolit nové vedení a jasně říci, jak, kam, v jakém časovém horizontu vést ČSSD. Pokud se sjezd povleče až do května, Babiš dostane čas vládnout další měsíce v demisi. Pro něho je to výhodné, sociální demokracie ho nebude moct kritizovat, že vládne menšinově. Strana tím na sebe upletla bič. Tím se vracíme na začátek – k té kardinální chybě, že sjezd je jednodenní. Kdyby trval alespoň dva dny, byla by šance vládní otázku rozhodnout. Veřejnosti se ale tohle protahování bude protivit, bude nás podezírat z intrik.

LIDOVÉ NOVINY: Měla by jít strana do vlády s trestně stíhaným premiérem Babišem?

JANSTA: Pokud se ČSSD rozhodne, jakým směrem se dál vydat, pak by do vlády jít měla. Protože program a myšlenky sociální demokracie prosadíte jen z vládních míst. A ČSSD nenominuje premiéra – to je odpovědnost ANO.

LIDOVÉ NOVINY: Neuškodí straně účast ve vládě s obviněným předsedou?

Pokud se ČSSD rozhodne, jakým směrem se dál vydat, pak by do vlády jít měla. Protože program a myšlenky sociální demokracie prosadíte jen z vládních míst.

JANSTA: Jako proč? Český národ je kritický a nic jiného než výsledky práce ho nezajímá, což potvrdily volby.

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte obavu z možnosti, že by ANO opřelo svou vládu o podporu SPD a KSČM?

JANSTA: No, ale co má ten Babiš dělat, když s ním nikdo jiný nebude chtít vládnout?

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby netrval na své účasti ve vládě, koalice by už byla.

JANSTA: Jestliže vyhrál volby s takřka 30 procenty, je jasné, že bez něho by celé hnutí ztratilo dynamiku. To on tomu všemu dává sílu.

LIDOVÉ NOVINY: Je ale podezřelý z podvodu.

JANSTA: Nemusí se mi to líbit, ale taková je realita, voliči to věděli, ale přesto mu dali přednost před ostatními kandidáty, prostě platí presumpce neviny.

LIDOVÉ NOVINY: Překvapilo vás, jak těsně skončily prezidentské volby?

JANSTA: Musím říct, že jsem byl zvolením Miloše Zemana překvapený. Mezi kandidáty byli tři skuteční politici: Miloš Zeman, Mirek Topolánek a Pavel Fischer, který ukázal značný potenciál. Jiřího Drahoše jsem viděl v debatě České televize a z jeho výkonu jsem byl konsternovaný. Je bezesporu vzdělaný a inteligentní, politik ale musí mít jasnou vizi a představu, jak zemi řídit. Drahoš ji neměl, Zeman ano. Podívejte, Miloš Zeman a Václav Havel byli těmi, kdo nás přivedl do EU a NATO. Zeman byl tehdy v ČSSD v menšině, dokázal ale myšlenku vstupu do NATO protlačit.

LIDOVÉ NOVINY: Zeman z přelomu milénia ale není Zeman verze 2018.

Musím říct, že jsem byl zvolením Miloše Zemana překvapený. Mezi kandidáty byli tři skuteční politici: Miloš Zeman, Mirek Topolánek a Pavel Fischer, který ukázal značný potenciál. Jiřího Drahoše jsem viděl v debatě České televize a z jeho výkonu jsem byl konsternovaný.

JANSTA: Kancléřka Angela Merkelová se také proměnila. Německo by ekonomicky nešlo tak nahoru, kdyby vláda nezměnila své vztahy s Čínou. Merkelová předběhla dobu, nezabývala se tolik lidskými právy, která by stejně neměla šanci zlepšit. Pomoct můžete jedině tak, že díky obchodní spolupráci posílíte ekonomickou sílu obyvatel. Diktatura kvete v chudobě. Češi by měli být šťastní s naším dnešním stavem, přesto si neustále stěžujeme.

LIDOVÉ NOVINY: Z čeho to plyne?

JANSTA: Nespokojenost spočívá v tom, že představitelé státu nejsou schopni nabídnout obyvatelstvu vizi o tom, jakým směrem by se země měla vyvíjet. Nespokojenost musí být potlačena dalším očekáváním – ta jim nyní chybí. To se stalo sociální demokracii, jejíž vedení dělá vše spíše jen pro sebe – a ne pro členskou základnu a voliče strany. Lidé to dokážou vycítit.

LIDOVÉ NOVINY: Co říkáte na debatu o referendu? Není to pekelná hra s ohněm?

JANSTA: Počkejte. Jsem zastáncem zastupitelské demokracie a podle mě bylo strašně špatné, že politici zavedli přímou volbu prezidenta. Je to podvod na lidi, protože nemáme prezidentský systém, nýbrž parlamentní. Takže prezident Zeman dostal mandát od lidí a začal se tak chovat, přičemž mu mnozí začali vytýkat, že porušuje ústavní zvyklosti. No jo, jenže přímá volba zásadně změnila politický systém, a je tedy jasné, že takový systém se bude chovat jinak. Přece je jasné, že prezident s mandátem od několika milionů voličů bude mít větší ambice než klást věnce nebo potvrzovat soudce. Politické strany, které v roce 2012 přímou volbu schválily, jsou teď zbaběle zalezlé a odmítají za tento krok přijmout zodpovědnost. No a teď se najednou všichni bojí referenda.

LIDOVÉ NOVINY: Vy byste jako právník neměl obavu z vystoupení z EU?

Pro referenda musí být jasně a striktně nastavena pravidla. Týkat se může jen omezeného kruhu témat. Každopádně když jsme měli referendum o vstupu do EU, proč by nemělo být o vystoupení? Jako právník a podnikatel musím udělat maximum pro to, aby se lidé ztotožnili s myšlenkou členství v Unii, která se musí reformovat.

JANSTA: Pro referenda musí být jasně a striktně nastavena pravidla. Týkat se může jen omezeného kruhu témat. Každopádně když jsme měli referendum o vstupu do EU, proč by nemělo být o vystoupení? Jako právník a podnikatel musím udělat maximum pro to, aby se lidé ztotožnili s myšlenkou členství v Unii, která se musí reformovat. Jinak by to bylo jak se Sovětským svazem na věčné časy. Jsem proti jakémukoliv vystoupení, chtěl bych ale, aby se v 10 až 20 letech zcela změnila. Kolik z našich premiérů a ministrů v EU něco prosadilo? No nic moc. Babiš se aspoň spojil s německým ministrem financí a prosadil reverse charge. Evropské orgány jsou lobbistickou strukturou úředníků, kde se musíte naučit mít slovo a prosazovat vlastní zájmy. De facto jsou dvě varianty vývoje – buď se rozhodneme pro evropské společenství volného obchodu, nebo evropskou federaci.

LIDOVÉ NOVINY: Trochu mě děsí představa rozhodování lidu o mezinárodních záležitostech ve chvíli, kdy je kdekdo schopný uvěřit jakýmkoliv nesmyslům a dezinformacím.

JANSTA: To je svoboda. Lživé e-maily musíte přetlouct pravdivými e-maily, je to holt souboj. Jste-li na straně vlády a moci, máte obrovské prostředky, jak svůj názor prosadit. Dezinformační kampaň musí být přebita informační kampaní. Podle mě dneska lidem obecně vadí, když se moc a peníze soustředí v úzké skupině lidí. Proto je potřeba, aby se objevovali noví boháči, kteří budou soupeřit s těmi dosavadními boháči. V tom tkví popularita Andreje Babiše u obyčejných lidí, kteří mají pocit, že on bojuje za ně proti mocným a bohatým. Lidé potřebují mít pocit, že někdo z bohatých se o ně chce starat. Babiš jako ministr financí ukázal, že má nějakou představu, jak zemi řídit. To je věc, která ČSSD chybí.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...