Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Janouškův mercedes má SPZ 1010. Stejně jako měl Bémův superb. Kdo byl pánem?

  4:47

Pídili jsme se po důvodu, proč padla volba zrovna na dvojkombinaci desítek. A dobrali jsme se až do první poloviny 90. let.

foto: © ilustrace ČESKÁ POZICEČeská pozice

Kdysi nejmocnější pražský šíbr Roman Janoušek jezdí v mercedesu s protekční espézetkou 1010. Janouška, jehož kroky denně sledují bulvární média, zachytil fotograf deníku Blesk, jak u své vily v Praze v Podolí nasedá jako spolujezdec do své luxusní černé limuzíny. (S mercedesem se značkou 1010 přijel Janoušek loni v červenci na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů, jak na místě ČESKÁ POZICE zaregistrovala.)

Po zveřejnění zprávy Blesku se web Lidovky.cz pozastavoval nad tím, jak je možné, aby měl Janoušek takovou SPZ, když podobnou značku nelze v České republice obstarat legálně. I pražský magistrát tvrdí, že si takovou registrační značku koupit není možné.

Na to, zda Janoušek značku 1010 na svém mercedesu, ale i SPZ vozu Porsche s číslem 1968, což je datum jeho narození, získal v rozporu se zákonem, nebo měl pouze dvojnásobné štěstí, by měli odpovědět příslušní úředníci. Jenže nikdo se nepídí po tom, proč měl Janoušek zrovna kombinaci dvou desítek. Kmotrovštější by bylo například 0000, 1111 a tak dále až k 9999, že? Janoušek si přesto vybral 1010. Měl k tomu dobrý důvod.

Netradiční variace na nepsanou tradici

Šlo o demonstraci politické síly, chtěl zřejmě dát okolí najevo, kdo je pánem Prahy. Podle zjištění ČESKÉ POZICE totiž limuzíny s číslem 1010 vždy používali pražští primátoři. Byla to nepsaná tradice. Ukončil ji až současný primátor Bohuslav Svoboda. „Primátor má k dispozici dva vozy, ale espézetky jsou nenápadné, neopakují se ani čísla. Když jsme po jeho nástupu do funkce řešili některé technické otázky, zjišťovali jsme, zda primátor nebude mít náhodou nějaké kmotrovské číslo,“ sdělil ČESKÉ POZICI Marek Hanč, tajemník Svobody.

S limuzínou Audi 8, která měla značku 1010, jezdil už i někdejší primátor Prahy Jan Koukal (ODS), který Prahu řídil od roku 1993 pět let. Po něm stejný vůz s pohonem všech čtyř kol zdědil jeho nástupce Jan Kasl, který se v roce 1998 - rovněž v barvách ODS - stal pražským primátorem a tuto funkci zastával do května 2002. Jenže primátoři Koukal a Kasl neměli vedle sebe lidi typu Janouška, jejich poradci také nejezdili se značkou 1010.

V listopadu 2002 získal primátorský post Pavel Bém (ODS) a ve funkci vydržel celých osm let. Služebně jezdil v luxusní Škodě Superb s espézetkou 1010. A jeho přítel, jakýsi stínový primátor (stínový nikoli ve smyslu opoziční), v mnohem dražším mercedesu se značkou 1010. I tato bizarní skutečnost vysvětluje, proč se Bémovi a Janouškovi říkalo pražská dvojčata. 

Autor: