Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Janoušek by mohl vyváznout. Do karet mu hraje posudek lékařů

  14:53
Za vlivného pražského lobbistu se v dubnu přimluvila komise osmi olomouckých lékařů. Jeho stav mu prý neumožňuje vrátit se do vězeňské cely, píší ve své zprávě. Politický podnikatel, který měl blízko k někdejšímu primátorovi ODS Pavlu Bémovi, je tak o pořádný krok blíže definitivnímu konci své spletité kauzy.

Lobbista Roman Janoušek u soudu. foto: MAFRA - Dan Materna

Vlivný pražský lobbista Roman Janoušek, který v roce 2014 dostal 4,5 roku nepodmíněně za to, že v opilosti úmyslně srazil chodkyni autem, drží mezi odsouzenými prvenství. Pravděpodobně nikdo nestrávil v přerušení trestu na svobodě tolik času jako právě on. Vězeňskou celu Janoušek viděl naposledy před více než dvěma lety.

A po 27. dubnu je o krok blíž naději, že se do vězení nebude muset vrátit vůbec. K pražskému městskému soudu totiž tohoto dne doputoval klíčový zdravotní posudek, který konstatuje, že Janouškův stav neumožňuje, aby se do cely kdy vrátil. Informovala o tom Česká televize (ČT).

„Lze konstatovat, že klinický stav (…) a riziko těžkého poranění mozku (…) neumožňují odsouzenému výkon trestu, aby nebyl ohrožen život a jeho zdraví,“ citovala ČT ze zprávy, kterou vypracovala komise osmi lékařů z Fakultní nemocnice Olomouc.

Dobrozdání z olomoucké nemocnice není první, které mluví v Janouškův prospěch. Lékařských zpráv předložil odsouzený podnikatel vícero – včetně posudku vypracovaného na klinice v Ženevě. Jedna ze zpráv z loňského podzimu ho dokonce označuje za invalidu.

Experti se přitom zaměřili na následky silného úderu do hlavy, který Janoušek před několika lety utrpěl během plavby na své jachtě na Jadranu. Od té doby již absolvoval několik operací v pražské Ústřední vojenské nemocnici, stále si však stěžuje na urputné bolesti hlavy. Právě zdravotní komplikace byly důvodem, proč soud Janouškovi před dvěma lety trest přerušil.

Dobrozdání z olomoucké nemocnice není první, které mluví v Janouškův prospěch. Lékařských zpráv předložil odsouzený podnikatel vícero – včetně posudku vypracovaného na klinice v Ženevě. Jedna ze zpráv z loňského podzimu ho dokonce označuje za invalidu.

Názor olomouckých lékařů je ale klíčový, protože si ho vyžádal Městský soud v Praze, který bude rozhodovat o Janouškově žádosti o prominutí zbytku trestu.

Pražský městský soud potvrdil, že nový posudek již prostudoval soudce Tomáš Kubovec, který má o Janouškově případném prominutí zbytku trestu rozhodovat. „Pan předseda se po předběžném prostudování výsledků znaleckého zkoumání rozhodl požádat o krátký doplněk posudku,“ uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Původně avizovaná lhůta zhruba tří týdnů, v níž chtěl soud o žádosti rozhodnout, se tak prodlouží. Pokud se soudce Kubovec se závěry lékařů ztotožní a nakonec kývne na prominutí zbytku Janouškova trestu, bude to znamenat, že z celkových čtyř a půl roku nepodmíněně, k nimiž byl lobbista odsouzen v roce 2014, stráví za mřížemi zhruba rok a čtvrt.

Pro vlivného podnikatele, který měl blízko k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi i někdejšímu pražskému primátorovi Pavlu Bémovi, by to znamenalo definitivní tečku za kauzou, která se táhne již šest let.

Úmyslně najel do ženy

V březnu 2012 Janoušek narazil svým vozem Porsche Cayenne na křižovatce v pražské Michli do auta, které řídila jedenapadesátiletá žena původem z Vietnamu. Od nehody ujel a řidička se vydala za ním. Krátce poté Janoušek zastavil na semaforu. Žena si stoupla před jeho auto a chtěla s ním nehodu vyřešit. Podnikatel proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, vietnamskou řidičku nabral na kapotu a srazil.

Janoušek, který sám sebe označuje za „politického podnikatele“, nastoupil svůj trest v listopadu 2014. Dostal se přitom do věznice v Brně-Bohunicích, která platí za tu s vůbec nejlepším vybavením a nejmírnějším režimem.

Původně to pro Janouška nevypadalo vůbec dobře. Na základě rekonstrukce na místě činu čelil obžalobě z pokusu o vraždu, později dostal pravomocný trest 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Znaky nestandardního postupu nicméně Janouškova kauza vykazovala od samého počátku. Ač Janouška policie chytila na útěku a nepředložil mužům zákona žádné doklady, nedostal pouta a celou dobu za přítomnosti novinářů postával u auta a telefonoval. „Hele, chlapi, díky, to jste mi fakt pomohli, všem vám děkuju moc, bylo to takový jakoby neformální,“ loučil se pak s policisty.

Janoušek, který sám sebe označuje za „politického podnikatele“, nastoupil svůj trest v listopadu 2014. Dostal se přitom do věznice v Brně-Bohunicích, která platí za tu s vůbec nejlepším vybavením a nejmírnějším režimem. Oficiálním důvodem byl fakt, že v objektu sídlí i vězeňská nemocnice, kterou by Janoušek mohl potřebovat. Z Brna se Janoušek třikrát vypravil za lékaři – pokaždé dostal „opušťák“ na dva až tři dny. Naposledy viděl vězeňskou celu 9. března 2016. Původně dvouměsíční přerušení trestu ze zdravotních důvodů tehdy povolilo vedení brněnské věznice, později další přerušení – na rok – dostal na základě rozhodnutí krajského soudu v Brně. Loni v listopadu pak Janoušek krátce před termínem, kdy se měl do vězení opět vrátit, požádal o prominutí zbytku trestu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!