Lidovky.cz

Jan Kubice opět mluví o organizovaném zločinu

  10:51

Ministr vnitra v prvních rozhovorech ve funkci svými tvrzeními „vyrábí“ opět řadu nejasností.

Jan Kubice, nový, nestranický ministr vnitra, potvrdil svoji pověst těžko řiditelné střely. To byl zřejmě ten pravý důvod, proč jej kdysi ministr Ivan Langer (ODS) odstavil. Bylo to nedlouho poté, co jeho strana využila destruktivní energie „Kubiceho zprávy“ těsně před volbami v roce 2006. Policista Kubice si popletl role a místo zatýkání zločinců si zahrál na BIS a šel „informovat“ poslance o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Jeho zpráva byla navíc slepá na jedno oko a kulhala na jednu nohu.

Podobnými rysy se vyznačují dva rozhovory, které dnes zveřejnily deníky Mladá fronta Dnes a Hospodářské noviny. Z Kubiceho slov například vyplývá, že struktury organizovaného zločinu se přimkly ke státní správě. Jenže není jasno, zda za posledních jedenáct, anebo dvacet let. Což je rozdíl, který má jistou politickou dimenzi.

Začalo to prorůstání v roce 2000 za vlády sociální demokracie, anebo hned zkraje, po listopadovém převratu?

Zadruhé se zcela opomíjí, že nejde jenom o státní správu, ale – a možná především – o samosprávu. Zkušenost praví, že organizovaný zločin nastupuje na municipální úrovni. Tam si totiž začínající politiky zkompromituje za legrační částky – oproti tomu, co stojí „navázání přátelství“ s těmi, kteří jsou již „nahoře“.

„Jestli jsem měl pravdu, že to (prorůstání zločinu do nejvyšších pater politiky) začalo v roce 2000, tak ten proces bude dlouhý ...,“ řekl Kubice v rozhovoru pro MfD. V podobném duchu se vyjádřil pro HN: „ ... někdy na  přelomu  roku  2000 tyto skupiny (zločinného spolčení) začaly chápat, že peníze nejsou až tak ve vývozu odpadků, ale v napojení na stát.“

Na další otázku, zda je prorůstání mafií do státní správy v Česku horší než jinde na světě, však odpovídá už jinak, i když logičtěji: „Tady je to rychlejší. Ve světě se mechanismy vytvářely po generace. Tady to vzniklo během dvaceti let.“

Takže to prorůstání začalo v roce 2000 za vlády sociální demokracie, anebo hned zkraje, po listopadovém převratu? Druhá verze je pravděpodobnější. A z pokračování lze vyvodit i to, že ty srůsty měly po sociálně demokratických vládách možnost se ještě kultivovat.

HN se zeptaly: „Před pěti lety jste zveřejnil zprávu, podle níž mafie prorostla do státní správy. Předpokládáme, že se to za pět let moc nezlepšilo. Jak se projevuje vliv mafií na českou státní správu?“ A Kubice přitakává: „Předpokládejme, že je ještě sofistikovanější. Ale je to téměř jako všude na světě. Mafie dnes vědí, že tradiční řemesla, jako jsou prostituce, pašování drog, převaděčství a padělání, nepřinášejí takové zisky jako navěšení se na hospodaření státu.“

Na druhou stranu Kubice zajímavým způsobem ocenil práci svého, laickou veřejností tak dehonestovaného předchůdce Radka Johna a jeho týmu, kteří za policejního prezidenta překvapivě vybrali Petra Lessyho. Uvedl, že policejní prezident má jeho plnou
podporu. „Několikrát už jsem se s ním potkal a byl jsem velmi příjemně překvapen. Je to zkušený policista a jeho názory a vize mi naprosto konvenují. Nemám důvod do toho jakkoliv zasahovat,“ konstatoval Kubice s tím, že i proto odmítl přijmout Lessyho rezignaci.

Sympaticky zní také Kubiceho ujištění, že premiér Petr Nečas mu dal volnou ruku, aniž by byla dohodnuta premiérská personální supervize ministrových rozhodnutí. A policii lze jen přát, aby vydrželo Kubiceho odhodlání nedopustit negativní dopady reformy policie na lidi, kteří jsou ve výkonu služby, a též na policejní renty a výsluhy. Skepticky však musíme připomenout, že i Radek John tomu mínil zabránit. Čas ukáže.

Na zítřek jsou ohlášeny další dva rozhovory (Lidové noviny a Právo). Máme se nač těšit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.