Lidovky.cz

Jan Koukal: S novým šéfem pražské ODS si pohrají jako se Spejblem a Hurvínkem

  22:54

Bývalý pražský primátor a diplomat: Někteří občanští demokraté si ještě neuvědomili, že je čas zaujmout místo v opozici.

Potřebovali bychom Klause zejména dnes, kdy je potřeba slyšet jeho názor na ekonomický vývoj v Evropě, říká Koukal. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

S bývalým pražským primátorem z 90. let Janem Koukalem jsme hovořili o současné situaci uvnitř největší stranické organizace ODS. Minulý týden si zvolila předsedou nepříliš známého Filipa Humplíka.

Zkušený matador vnitrostranického dění Koukal se tentokrát ucházel o kandidaturu na člena výkonné rady ODS. Neuspěl. Volbu pražské jedničky však tvrdě kritizuje. Dle Koukala se totiž pouze vyměnily mocenské skupinky. Zatímco v minulosti dění v metropoli určovala dvojice Tomáš Hrdlička a Boris Šťastný, která před sebe postavila ikonu Bohuslava Svobody, v pozadí Humplíkova vítězství stál tandem bývalého starosty Prahy 1 Filipa Dvořáka a exnáměstka ministra financí Zdeňka Zajíčka. Jejich jména dle Koukala občanské demokraty z Prahy polarizují.

ČESKÁ POZICE: Co pro vás bylo na pražském sněmu nejpodstatnější?

KOUKAL: Byl jsem ve skupině, která nebyla součástí hlavního proudu, jenž z velké obavy před budoucností hledal nějaké řešení současného stavu. Mainstream v pražské ODS si myslel, že vytáhne někoho z klobouku, dá ho před sebe a za ním se bude vytvářet prostor pro další pozice.

ČESKÁ POZICE: Narážíte tím na působení exprimátora Bohuslava Svobody, který byl z počátku považován za fíkový list některých pražských kmotrů?

KOUKAL: Máte pravdu. Ukazuje to i příklad bývalého primátora Svobody, který ODS v magistrátní radě nakonec neudržel. Jediným jeho výsledkem byla teze o souboji s korupcí, která stejně nebyla naplněná. Lidé tomu ve sněmovních volbách neuvěřili. Další potíž je, že se s ODS nesžil.

Stejný model byl zvolen i v případě nového předsedy Humplíka. Rozdíl oproti Svobodovi spočívá pouze v tom, že Humplíka prosazovala jiná skupina ústředních lobbistů. Zatímco Svobodu podporovali pánové Hrdlička a Šťastný, kteří už členy ODS nejsou, za Humplíka se postavili jiní.

Někteří občanští demokraté se stále ještě zabývají tím, zda budeme mít na tom či onom místě nějakého člověka, místo aby si konečně uvědomili, že si musí sednout do opozičních lavic

ČESKÁ POZICE: Koho máte na mysli?

KOUKAL: Byl to tandem – bývalý starosta Prahy 1 Filip Dvořák a bývalý náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. To jsou ostřílení hoši, kteří samozřejmě věci znají. Postavili si před sebe člověka bez politické minulosti a znalosti. Za šťastné řešení to nepovažuji. Bojím se, že to dopadne stejně jako v minulém volebním období s tehdejším symbolem docentem Svobodou.

ČESKÁ POZICE: Jaká byla jejich role při vyjednávání podpory pro Filipa Humplíka?

KOUKAL: Vyjednávání podpory patří mezi standardní práci politiků, kterou Filip a Zdeněk znají, stejně jako ji znali Hrdlička se Šťastným. Chodíte za lidmi, bavíte se s nimi a musíte jim vytvořit iluzi, že jejich skupina vyhraje a oni pak dostanou funkci.

ČESKÁ POZICE: Co mohli nabízet, když je ODS na magistrátu v opozici a příští rok ji čekají komunální volby s velmi nejistým výsledkem?

KOUKAL: Myslím si, že nabízeli jen sny. To souvisí s obecnějším problémem. Někteří občanští demokraté se stále ještě zabývají tím, jestli budeme mít na tom či onom místě nějakého člověka, místo aby si konečně uvědomili, že si musí sednout do opozičních lavic. Plnohodnotná opoziční práce je naše jediná naděje. Paběrkování nad zbylými funkcemi, které ještě zbyly, to je neštěstí.

To inteligentní člověk nemůže dlouho snášet

ČESKÁ POZICE: Jak na vás pan Humplík zapůsobil?

KOUKAL: Vezměte si, že to je člověk, který ještě neseděl v žádném městském zastupitelstvu. Samosprávnou činnost tedy vůbec nezná.

ČESKÁ POZICE: Tu ale – než se stal pražským primátorem – neznal ani pan Svoboda.

KOUKAL: V tomto smyslu na tom byl pan Svoboda trochu lépe. Šéfoval Lékařské komoře. V tomto postu máte silnou pozici i opozici. To jistou zkušenost v jeho případě představuje. Kdežto u pana Humplíka není nic. ODS se nyní nachází v krizové situaci. A v takové situaci je to málo. Jeho symbolická nevinnost, která v Česku stejně neexistuje, je jen slabá nálepka. Někteří delegáti ho volili proto, že si mysleli, že díky kontaktům ze své práce je zadobře s některými novináři. (Filip Humplík je spolumajitelem agentury Konektor, která se mimo jiné podílela na předvolební kampani ODS – poznámka redakce.)

Problém nastane, jakmile bude chtít pan Humplík uplatňovat na politiku vlastní pohled

ČESKÁ POZICE: Podle vás tedy pan Humplík netuší, že se stal nástrojem nových šedých eminencí současné pražské ODS, které mají jiné cíle než jejich nový předseda?

KOUKAL: Ano, myslím si to. Dostane se do podobné situace jako docent Svoboda. Jeho protagonisté s ním budou hrát jako se Spejblem a Hurvínkem. To však inteligentní člověk nemůže dlouho snášet. Za nějaký čas si to uvědomí a bude chtít uplatňovat na politiku vlastní pohled. V ten moment nastane problém, protože pánové Dvořák a Zajíček jsou velmi polarizovaní. Rozhodně to nejsou sjednocovatelé pražské ODS. Mohlo by se také stát, že k vyhrocení konfliktu o tvář pražské ODS dojde těsně před komunálními volbami. To by bylo dost nešťastné, protože pražská ODS je — já tomu stále věřím – tahounem celé ODS. Pokud se nám nepodaří uspět v Praze, nepovede se úspěch ani v celé republice.

O rozdílu mezi Pavlem Bémem a Tomášem Chalupou

ČESKÁ POZICE: Minimálně poslední čtyři roky od občanských demokratů, a to nejen v Praze, slýchám, že ODS v hlavním městě jednotná nikdy nebyla, což se ostatně projevovalo i na minulých kongresech strany. Není touha po jednotě nereálným přáním?

KOUKAL: V devadesátých letech, kdy jsem pražské ODS předsedal, jsme čitelní byli. Měli jsme za členy lidi jako Jana Rumla, Josefa Zielence, Jana Stráského, Hanu Marvanovou a Václava Klause. Toto kočírovat do jednoho pohledu sice bylo složité, ale lidé byli jednotní. Jakmile jsme se po „sarajevském atentátu“ rozpadli, do čela ODS začali nastupovat lidé, kteří největší organizaci dovedli do stavu, kdy se na ni nedalo spolehnout.

Pavel Bém nevyrostl zespodu. Nechodil navštěvovat místní sdružení. Dva tisíce členů pražské ODS neznal.

ČESKÁ POZICE: Máte na mysli éru primátora Pavla Béma?

KOUKAL: Ano, mám. Byl to člověk, který nevyrostl zespodu, část pražských občanských demokratů ho tudíž považovala za mocenskou postavu podporovanou shora, nikoli jako svého reprezentanta. Nechodil navštěvovat místní sdružení. Ve firmě musíte znát každého zaměstnance křestním jménem, jak říká světově nejproslulejší manažer Jack Welch. Bém dva tisíce členů pražské ODS neznal. Tím začalo vznikat napětí, někdo nahoře a někdo dole. Lidé měli pocit, že se k nim nedostávají informace.

ČESKÁ POZICE: Skutečně se domníváte, že skupina okolo Tomáše Chalupy, který kandidoval na předsedu v rámci takzvané koalice Key Investments – tedy především s podporou Prahy 6, 10 a 13, by představovala lepší alternativu?

KOUKAL: Skoro deset let jsem tu nebyl, takže kauza Key Investments, šla mimo mě. Nepochybně to nebylo správné, s veřejnými rozpočty se takové věci nedělají. Myslím si však, že tato nálepka byla vytvořena uměle v  hlavním proudu pražské ODS, a to ve snaze vytvořit image straníků, kteří nechtěli volit s mainstreamem, jako osob spojených s Key Investments, s Tomášem Hrdličkou a všemi těmito věcmi. Sám jsem za sebe nikde nelobboval a nominaci na člena výkonné rady jsem získal v domovském sdružení v Praze 15.

ČESKÁ POZICE: Proč jste se k táboru Tomáše Chalupy přidal?

KOUKAL: Je to nepochybně mnohem profesionálnější politik.

ČESKÁ POZICE: Neopakoval by se v případě zvolení Chalupy tak trochu scénář a la Bém, kdy se věrný příznivec Václava Klause zároveň stane předsedou pražské ODS?

KOUKAL: Jak já, tak Tomáš Chalupa jsme několikrát řekli, jaký náš vztah s Václavem Klausem je. Vážím si ho jako ekonoma a bývalého premiéra a prezidenta. Samozřejmě však udělal v politice mnoho chyb. Poslední rok se mu výrazně nepovedl, čímž bohužel poškodil mnoho svých myšlenek. Tomáš Chalupa však do politiky vstoupil ve 22 letech. Nebyl nikým nahoru katapultován. Okolo politiky se pohyboval dlouho, prakticky od konce vysoké školy. A byl zastupitel na Praze 6. Mělo to přirozený vývoj, což v případě Pavla Béma neplatilo. V podstatě by se dalo říci, že Chalupa je z tohoto pohledu stará struktura.

ODS by v tuto chvíli neměla pomýšlet na post primátora. K tomu je potřeba 25 procent hlasů. A k tomu máme v současné situaci opravdu hodně daleko.

ČESKÁ POZICE: Skrývá se dle vás v Tomáši Chalupovi potenciál strhnout příští rok pražské voliče v komunálních volbách?

KOUKAL: Chápu, kam tím míříte, ale dle mě by ODS v tuto chvíli neměla pomýšlet na post primátora. Vracím se na začátek našeho rozhovoru. K zisku primátorského postu je potřeba 25 procent hlasů. A k tomu máme v současné situaci opravdu hodně daleko. Tomáš Chalupa na sněmu nicméně nabídl způsob, jak vygenerovat do komunálních voleb lídra, a sice volbou vhodného adepta ve dvoutisícové členské základně naší organizace.

ČESKÁ POZICE: Proč by měli dát voliči hlas straně, jež nedokáže vybrat předsedou regionu osobnost, která bude lídrem kandidátky v Praze v komunálních volbách?

KOUKAL: Říkáte to správně. Musíme se však nyní primárně zaměřit na věci, které jsou pro Pražany zajímavé. Ukázalo se totiž, že témata, s nimiž ODS šla do posledních voleb, veřejnost neuchvátily. Paralelně s tím samozřejmě musíme hledat člověka, který nás může vést do voleb. Věřím, že takoví lidé v některých městských částech stále jsou.

ČESKÁ POZICE: Koho máte na mysli?

KOUKAL: Nechci to říci, protože bych tomu člověku uškodil. Když se podíváte na kandidátku, kterou sestavoval Tomáš Chalupa, jsou tam vesměs lidé, kteří ve volbách získali podporu okolo 50 porocent procent voličů. Znám asi deset starostů a místostarostů, jejichž jména bych mohl uvést.

Pana Fialu jsme v Praze na sněmu nikdy neviděli

ČESKÁ POZICE: Jaké jsou vaše ambice v pražské ODS?

KOUKAL: Chci ODS vrátit do stavu, aby byla demokratická s velikým „D“, protože její pražský sněm měl k vnitrostranické demokracii daleko.

Na sněmu byla spousta nepříjemných manipulací, které v ODS vidím nerad.

ČESKÁ POZICE: Co konkrétně vám na pražském sněmu vadilo?

KOUKAL: Byla tam spousta nepříjemných manipulací, které v ODS vidím nerad. Uvedu několik drobností. Když jdete na sněm, na němž máte schválit rozpočet za minulý rok, případně se vyjádřit, zda bylo hospodaření správné, nebo nebylo, nemůžete dostat ona čísla až v den, kdy na setkání dorazíte. Nemůžete se dozvědět program sněmu dva dny předem. A to program, jenž se následně ještě dvakrát změní. A také nelze hlasovat o funkcích ve vedení ODS, aniž by se o nich hlasovalo na oblastních sněmech.

ČESKÁ POZICE: O kterých funkcích jste takto měli hlasovat?

KOUKAL: Šlo o nominace do vedení ODS. Přičemž termín „vedení ODS“ neexistuje, známe pouze nominace na konkrétní funkce předsedy, prvního místopředsedy a řadových místopředsedů. Je naprosto absurdní, abychom hlasovali o tom, že Praha podporuje šest lidí do vedení ODS. To byla samozřejmě hra, neboť se nechtělo jít do konfliktu. Nakonec se program napočtvrté upravil přímo na sněmu a hlasovalo se pouze o kandidátu na post místopředsedy ODS. Na toto místo byl nominován Bohuslav Svoboda.

Kandidát na předsedu musí s členy ODS navázat kontakt dříve, než si řekne o jejich hlasy.

ČESKÁ POZICE: Nebyl zmatek s nominacemi do vedení ODS způsobem tím, že někteří straníci chtěli souboj o předsedu mezi Miroslavou Němcovou a dalším možným kandidátem Petrem Fialou oddálit?

KOUKAL: O tom nic nevím. Ve veřejném vystoupení jsem nic takového neslyšel, a to jsem tam byl po celou dobu až do čtyř hodin ráno. Nechtěli jsme volit předsedu, právě proto, že se program jednání několikrát změnil. Navíc, mezi delegáty sněmu nebyla ani chuť debatu o předsedovi vést. My jsme kupříkladu pana Fialu v Praze na sněmu nikdy neviděli. Kandidát na předsedu musí s členy ODS navázat kontakt dříve, než si řekne o jejich hlasy.

ČESKÁ POZICE: Vraťme se ještě k nedemokratickým praktikám. Kdo je používal?

KOUKAL: Vím, kdo schůzi vedl. Byl to Zdeněk Zajíček. Za další, právě program jednání, o němž se hlasovalo, měl v sobě chybu. Bylo tedy od počátku jasné, že se musí změnit. Ta chyba spočívala v tom, že nebylo rozlišeno, kdo chce kandidovat na jaký post v rámci vedení ODS. Dle mého názoru v tom spočíval cíl neříci dopředu, kdo má jaké ambice. Při hlasování o programu se pak ukázalo, že existuje předem zformovaná skupina 45 hlasů pro Humplíka.

ČESKÁ POZICE: Nespočívá vnitrostranická demokracie právě v tom, že většina přehlasuje menšinu, která se musí výsledku volby podřídit?

KOUKAL: To tak samozřejmě je, musíte však delegátům dopředu poskytnout všechny informace a jednat s nimi korektně. Na sněm přicházejí delegáti z oblastí. Region by měl projednat body, na něž se delegáti připravili. Když se toto poruší, tak je to špatně, přestože vše projde hlasováním.

ČESKÁ POZICE: Hovořil jste o dění na pražském sněmu s Václavem Klausem?

KOUKAL: Určitě na to řeč přijde. Je naplánován jeden koncert, kde se setkáme. Nicméně, Václav Klaus po angažmá s Janou Bobošíkovou a Hlavou vzhůru v podstatě nemůže říci nic, co by Občanskou demokratickou stranou výrazně pohnulo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.