Lidovky.cz

Jan Kněžínek usedl na židli šéfa kanceláře UNESCO

  9:49

Piráti a památkáři protestují, bývalý kontroverzní šéf odboru památek na pražském magistrátu ale zůstává v klidu. Bude na ně dál dohlížet.

foto: © ČTKČeská pozice

Už několik dní vede Jan Kněžínek, bývalý kontroverzní šéf odboru památek na pražském magistrátu, nově zřízenou kancelář UNESCO. Pirátská strana a památkáři organizují protestní demonstraci. Úředník, který proslul povolením mrakodrapů na Pankráci, kritizovanou opravou Karlova mostu nebo svolením k demolici domu na Václavském náměstí, však zůstává naprosto klidný. „Vždyť na mne nic nemají, jejich argumenty jsou úplně na vodě,“ sdělil ČESKÉ POZICI.

Kněžínek o svém novém působišti skromně říká, že to není nic velkého, jen oddělení o čtyřech lidech. Také radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) jeho další úřadování na magistrátu bagatelizuje. Kancelář prý jen navenek vypadá velkolepě, ale bude mít na starost vlastně „monitoring a sepsání nějaké zprávy“. A současně ujišťuje, že Kněžínek ve své nové pozici nemá rozhodovací pravomoci.

Kompromis

„Co vidím jako mnohem důležitější,“ řekl Václav Novotný ČESKÉ POZICI, „je, že se nám na základě jmenování pana Kněžínka šéfem kanceláře UNESCO uvolnilo místo ředitele odboru památkové péče, kam budeme moci vyhledat odborníka s morálním kreditem, který bude mít na starosti praktický výkon památkové péče v Praze.“ Výběrové řízení na místo nového šéfa odboru památek se už skutečně odehrává a bude uzavřeno 10. srpna.

Jde zjevně o kompromis. Radní Novotný se totiž už jako opoziční zastupitel nijak netajil, že si nepřeje, aby úředník se špatnou pověstí ve funkci šéfa památkového odboru setrval. Pár týdnů po svém nástupu do funkce radního řekl Hospodářským novinám, že mu Kněžínek, který je v důchodovém věku, slíbil, že své místo v březnu opustí a půjde do penze. Místo toho v květnu vznikla zmíněná kancelář UNESCO jako nové oddělení magistrátu a na začátku července byl ve výběrovém řízení Jan Kněžínek vybrán za jejího šéfa.

Pikantní je, že si dnes Kněžínek okolnosti výběrového řízení vůbec nevybavuje. A nelíčeně se diví, že k tomu účelu byla zřízena nějaká komise.

Pikantní je, že si dnes Kněžínek okolnosti výběrového řízení vůbec nevybavuje. A nelíčeně se diví, že k tomu účelu byla zřízena nějaká komise. Radní Novotný přitom 10. července na otázku ČESKÉ POZICE, kdo vlastně Kněžínka do nové funkce vybral, odpověděl, že ve výběrové komisi zasedli ředitel magistrátu Martin Trnka, šéfka personálního odboru Petra Dederová a za Národní památkový ústav Ondřej Štefců. Posledně jmenovaný architekt za památkáře dohlížel nejen na rekonstrukci Valdštejnského paláce, kterou Kněžínek vedl ještě jako šéf kanceláře Senátu, ale například i na onu spornou rekonstrukci Karlova mostu.

„Pokud jsem informován,“ napsal dále v červenci ČESKÉ POZICI radní Novotný, „tak z přihlášených skutečně pouze pan Kněžínek měl se záležitostmi UNESCO prokazatelnou zkušenost a tak jej komise doporučila. Zda bude opravdu jmenován, zatím nevím, jsme si celkem vědomi toho, že se jedná o citlivou věc.“

Hezkých deset let

Nakonec tedy Jan Kněžínek jmenován byl. ČESKÁ POZICE se radního Novotného také zeptala, zda byl takový „výměnný obchod“ nutný a proč nebyl kontroverzní úředník rovnou propuštěn. „Každý, kdo si přečte zákoník práce ví, že je v něm jen několik přesně vyjmenovaných důvodů, proč může zaniknout pracovní poměr. Do žádného z nich se nelze v případě pana Kněžínka napasovat. A to proto, že je prakticky nemožné mu jakékoliv pochybení dokázat. Zákon o památkové péči posuzuje řešení každé památky ze tří aspektů: zasazení do prostředí, stav památky a odborný názor památkáře. Je tam opravdu veliký prostor pro subjektivní pohled a individuální názor. Některá rozhodnutí pana Kněžínka jsou sice na první pohled kontrovezní, ale o žádném z nich se nedá říct, že je úplně a jednoznačně špatné,“ řekl Novotný.

I Jan Kněžínek dnes sebevědomě tvrdí: „Z odborného hlediska mi nikdo nic nevyčetl.“ A na novou práci se šéf kanceláře UNESCO těší. Zeptali jsme se, co vlastně bude dělat. „Dohlížet na to, co se děje v celé památkové rezervaci a identifikovat potenciální hrozby z hlediska hodnot,“ uvedl Kněžínek.

„Z odborného hlediska mi nikdo nic nevyčetl,“ říká Jan Kněžínek

Nastanou-li konfliktní situace či problémové případy, má zaujímat aktivní roli, aby byly vyřešeny. Bude také předávat podněty orgánům státní správy, poskytovat informace veřejnosti i magistrátu. Jednou za dva roky zpracuje monitorovací zprávu, kterou pak ministerstvo kultury pošle do Paříže na centrálu UNESCO. A má také za úkol vytvářet neformální sítě s občany Prahy a s občanskými sdruženími a iniciativami a být aktivní při prezentaci památek. S tím vším mu budou v kanceláři UNESCO pomáhat jeho kolegové, kteří za ním přišli z dnes už bývalého oddělení podpory památek na pražském magistrátu.

Nakonec se ČESKÁ POZICE Jana Kněžínka zeptala, kde si myslí, že vznikla jeho špatná pověst člověka, který povoluje developerům jejich projekty za úplatu. „Možná jsem někoho za těch deset let naprd, nebál jsem se říkat věci nahlas,“ prohlásil Kněžínek. A úplatky? „To ne, to jsem fakt hlídal. K něčemu takovému tady nemohlo dojít.“ A s úsměvem dodal: „Bylo to hezkých deset let.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.