Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jan Juchelka odchází z vedení KB, míří do centrály Société Générale

  12:48

Kariéra Jana Juchelky začala ve službách státu, konkrétně ve Fondu národního majetku, kde se podílel na privatizaci Komerční banky.

Jan Juchelka (41) se možná jednou se stane generálním ředitelem Komerční banky. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Člen představenstva a náměstek generálního ředitele Komerční banky (KB) Jan Juchelka po více než šesti letech končí ve funkci a v kariéře bankéře bude pokračovat v pařížské centrále Société Générale (SG). Místo Juchelky v představenstvu Komerční banky obsadí Francouz s českými kořeny Karel Vasak. ČESKÁ POZICE informaci získala z českých finančních kruhů a Juchelka ji potvrdil.

„V centrále Société Générale budu mít na starosti péči o korporátní klienty se zaměřením na region CEEMEA,“ sdělil Juchelka ČESKÉ POZICI. 

Jan Juchelka (41) patří ke generaci mladších českých profesionálů, kteří v posledních deseti letech udělali závratnou kariéru. I nyní jde za lepším. Ve své nové funkci v centrále SG, která má být formálně nižší než ta současná v KB, získá mezinárodní zkušenosti, aby po předpokládaném návratu do České republiky získal vyšší pozici v bance. Možná, že se jednou stane generálním ředitelem Komerční banky, kterou francouzská SG koupila od českého státu v roce 2001.

Z FNM do Komerční banky

Juchelka pochází ze severní Moravy, je považován za člena neformální skupiny mladých manažerů pocházejících z tohoto kraje, které nejvýrazněji symbolizuje šéf dozorčí rady ČEZ Martin Roman. Juchelka absolvoval Obchodně-podnikatelskou fakultu Slezské univerzity v Karviné. Po ukončení studií pracoval krátce v soukromé sféře a od roku 1995 působil ve Fondu národního majetku České republiky (FNM ČR), nejprve v odboru cenných papírů jako samostatný referent, později jako vedoucí oddělení a odboru.

V roce 2000, kdy v sociálnědemokratické vládě Miloše Zemana zastával post ministra financí Pavel Mertlík (nyní hlavní ekonom Raiffeisenbank), byl Juchelka jmenován místopředsedou Výkonného výboru FNM. V letech 2002 až 2005 pak FNM řídil. Bývalý šéf FNM Roman Češka si na Juchelku vzpomíná jako na velice schopného úředníka.

V českých bankovních kruzích se traduje, že do představenstva KB se Juchelka dostal jakoby odměnou za úspěšné zvládnutí privatizace banky

Jako předseda FNM Juchelka začátkem roku 2005 označil za největší strukturální změnu v zemi privatizaci bankovního sektoru. „Mohli bychom se sáhodlouze dobírat toho, jestli její konečné saldo je záporné, nulové, nebo kladné, ale myslím si, že to není podstatné. Významný je počin jako takový. Privatizace bankovnictví v Česku byla ohromnou strukturální změnou v ekonomice státu a považuji ji i za nejdůležitější období, které se při transformaci české ekonomiky událo. Byl to také jeden z nejsložitějších úkolů. Za nejúspěšnější projekt bych přitom označil prodej Komerční banky,“ řekl v bilancujícím rozhovoru před sedmi lety Hospodářským novinám.

V českých bankovních kruzích se traduje, že se do představenstva KB dostal jakoby odměnou za úspěšné zvládnutí privatizace banky. Pravda je, že předtím dlouhá léta zastával funkci člena dozorčí rady, kde zastupoval stát. Juchelka do výkonného vedení KB nastoupil začátkem února 2006 a již po necelém půl roku byl jmenován do představenstva. Zajímavé je, že proti tomuto kroku byla vznesena námitka do České národní banky (ČNB) přímo na tehdejšího guvernéra Zdeňka Tůmu (nyní významný pražský politik TOP 09): Jak je možné, že centrální banka se jmenováním Juchelky souhlasila, aniž by měl za sebou požadované dva roky praxe z nějaké komerční banky.

Přitom centrální banka takto postupovala již v případě Pavla Kysilky, když měl být v roce 1999 po odchodu z postu viceguvernéra ČNB jmenován do představenstva Erste Bank ČR. Tehdy vedení Erste od ČNB obdrželo dopis, že nedoporučuje jmenování Kysilky, protože nemá minimálně dvouletou praxi ve vedení nějaké komerční banky. České finanční kruhy si tento krok vykládaly jako pomstu tehdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského. Šéf Erste Bank Andreas Treichl námitku ČNB akceptoval a pro Kysilku vytvořil mezistupeň, post výkonného ředitele pro oblast IT, organizace, lidských zdrojů a služeb. Erste Bank pak ovládla Českou spořitelnu a Kysilka byl v roce 2004 zvolen členem představenstva.

Juchelka v Komerční bance působí od 1. února 2006. „Jsem velmi rád, že se mezi řadou pracovních nabídek, které dostal, rozhodl právě pro tu od naší společnosti,“ uvedl v této souvislosti v lednu 2006 Laurent Goutard, tehdejší předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

„Komerční banka mi nabídla příležitost využít v nové pracovní pozici zkušenosti získané v předchozích letech a je to přirozené pokračování mé profesionální kariéry,“ vysvětlil tehdy své rozhodnutí Juchelka. Od července 2006 se stal členem představenstva banky, řídil obchodní divizi Praha, tedy vztahy KB s velkými tuzemskými i zahraničními podnikovými klienty.

Juchelkův nástupce

Juchelkovým nástupcem v představenstvu KB se stane francouzský bankéř českého původu Karel Vasak. Není v Komerční bance nováčkem. Poté, co ji ovládli Francouzi,  šest let (tedy až do ledna 2007) zastával v bance funkci ředitele pro lidské zdroje. Je synem Karla Vašáka, česko-francouzského univerzitního profesora se zaměřením na lidská práva, který působí ve Francii, kam z Československa odjel v 60. letech studovat práva. Po roce 1968 zůstal v emigraci. V roce 1969 se stal prvním ředitelem Mezinárodního ústavu pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku.

Autor: