Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jaká bude letos nálada v Davosu?

  8:51

Ve Švýcarsku začíná ekonomické fórum. Svět je na rozcestí a musí se rozhodnout, zda bude táhnout za jeden provaz, říká jeho zakladatel.

Na letošní ročník Světového ekonomického fóra v Davosu zavítá okolo 2500 hostů. foto: © WEFČeská pozice

Na pozadí vysoké nezaměstnanosti a vršících se státních dluhů začíná dnes ve švýcarském Davosu Světové ekonomické fórum. Více než dva tisíce vrcholných státních představitelů, významných myslitelů a byznysmenů budou diskutovat o hlavním, jako vždy poněkud vzletném a na první pohled nepříliš srozumitelném tématu „Sdílených norem pro novou realitu”. Stejně jako loni se setkání nezúčastní český prezident Václav Klaus.

„Lidstvo je na rozcestí,” chystá se oznámit v zahajovací řeči zakladatel prestižního fóra Klaus Schwab. „Buď budeme pokračovat jako lobbisté za úzce spcifikované zájmy a dál dělat tytéž věci, které nás přivedly do krize, nebo jednat společně jako globální lídři se zřetelem na dlouhodobý globální veřejný zájem,” vyjádří se Schwab dle serveru TheHuffingtonPost.com.

Ponuré setkání

Zatím to tedy vypadá, že nálada v Davosu nebude příliš optimistická. Samotné hlavní téma vyjadřuje převládající obavy světových lídrů, že život na Zemi se stává stále komplexnějším a propojenějším. Současně nastává úpadek hodnot, jenž podkopává důvěru veřejnosti ve vedoucí představitele i v budoucí hospodářský růst a politickou stabilitu.

Průzkum provedený před setkáním v Davosu mezi účastníky ukázal, že jedním z největších rizik, s nímž se bude v následujících deseti letech svět potýkat, je rostoucí ekonomická nerovnováha. To ostatně potvrdila i úterní zpráva Mezinárodního měnového fondu (MMF). Dle ní nejednotný hospodářský růst ve světě v příštích dvou letech patrně způsobí, že finanční stabilita bude nadále ohrožena.

Zatímco mladé tržní ekonomiky se z globální krize více či méně zotavily a vrátily k silnému růstu, ve vyspělých zemích je růst hospodářství jen vlažný, uvedl MMF. Tempo růstu ve vyspělých zemích nebude dle něj stačit, aby snížilo nezaměstnanost. Ta proto bude jedním z nejvážnějších problémů i v budoucnu.

Prohlubující se propast mezi bohatými a chudými částmi světa může vést k otevřeným střetůmJames Ledbetter z agentury Reuters v článku předcházejícímu davoskému fóru dokonce uvedl, že prohlubující se propast mezi bohatými a chudými částmi světa může být nebezpečná a vést k otevřeným střetům mezi národy a k vnitřním politickým bouřím. Klaus Schwab zase uvedl, že v současné době je zdraví národních ekonomik podstatnějším ukazatelem vnitřní bezpečnosti, než byla velikost a kvalita armády ve 20. století.

Otázkou je, zda se světové politické, intelektuální a bynysové elitě podaří v Davosu nalézt řešení problémů současného světa. Pokusí se o to mimo jiné francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země v současné době předsedá skupině G20. Mezi další hosty patří německá kancléřka Angela Merkelová či prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Ruský prezident Dmitrij Medveděv návštěvu kvůli pondělnímu teroristickému útoku na letišti v Moskvě odložil.