Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak zanikají civilizace

Stejně jako v minulosti i dnešní doba je plná mýtů. Jeden z nich se týká takzvaného kolapsu společností a civilizací. Na rozdíl od přírodních věd, kde kolaps obvykle označuje kratší dobu epochy masového vymírání a velkoplošného zániku fauny a flóry, u vývoje lidských společností nastává jen ojediněle.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Z. Vrba

30. 8. 2016 17:56
jen drobná připomínka

Knihtisk v 15 století - naše literatura. A jak teda tiskli papírové peníze Číňani, když meli před tisíci lety první hyperinflaci? Původní peníze zahodili a zatisknout nové? Podotýkám, že Evropa byla v tom čase v mincích. Muzeum zlata v Bogotě popisuje trošku jinou historii, než známe. Chci naznačit, že je možné, že vzdělání z říše Římské zmizelo do Asie a je jedno, zda na Blízký východ k Arabům, střední k Peršanům nebo daleký k Japoncům a Číňanům.

0 0
možnosti
Stěží lze přenášet závěry z bádání

starých říší na dnešní svět. Technologická znalost a vyspělost nabraly rychlosti naprosto nesrovnatelné s obdobími dávnými, zatímco lidská přirozenost se mění stále jen hlemýždím tempem. Tedy se zásadně změnil poměr těchto rychlostí. A jak zaznělo pod jiným článkem, svět k dalšímu pokroku za složitějšími a složitějšími vymoženostmi si stále více uvědomuje, že k jejich dosažení a uplatnění je potřeba síly spojovat. To nás vede k tomu, že i přes mnohé rozepře vnímáme okolní obyvatele planety spíše jako potencionálně prospěšné, zatímco v dobách dávných bylo běžné nepřátelské civilizace nejen kulturně zpustošit, ale i lidsky vyhladit a zotročit. Absence technologií vedla k tomu, že svět nesl v různých koutech různá izolovaná společenstva, zatímco dnes se již nelze vyvíjet osamoceně a tedy výrazně jinak. To všechno odsouvá možnosti zopakování mnoha příčin pádů starých civilizací na vedlejší kolej.

0 0
možnosti

J83i88ř79í 71K38o41p54i15s

29. 8. 2016 21:25
Resumé

Hezky popsáno, leč poměrně složitě a mnoho lidí toto asi nepochopí. Stručně by se to dalo shrnout do jednoduchého poznatku, že dané lidské společenství ztratilo schopnost vstřebávat bobtnající 6l6bost. Každá společnost má do jisté míry schopnost více či méně absorbovat tuto přirozenou lidskou vlastnost, jejíž úroveň se zvětšuje s každou další generací, která není okolnostmi (vnějšími vlivy) nucena používat a rozvíjet zdravý rozum a v extrémním případě ztrácí jedinci této společnosti dokonce i základní pud sebezáchovy. Je to jakási daň, kterou trpí společenské zřízení žijící ve sterilním a dá se říci nepřirozeném, relativně bezpečném, moderním prostředí. K tomuto problému jsou mnohem méně náchylná společenství žijící přirozeným způsobem, které tak přežívají stovky i tisíce let de facto beze změny (např. Křováci). V okamžiku kdy úroveň 6l6ých jedinců ve sterilní společnosti (dá se mluvit s trochou nadsázky o komunitě) překročí určitou početní úroveň, ztratí tato společnost schopnost projevy této k

0 0
možnosti

J30i82ř17í 31K86o31p98i16s

29. 8. 2016 21:31
Resumé 2 část

této komunity účinně absorbovat. Není tak otázkou jestli, ale kdy dojde ke společenskému zlomu, většinou destrukci, při které se stav této komunity silně zredukuje. Přičemž platí přímá úměra, že čím déle trvá doba od ztráty absorpční schopnosti společnosti do konečné destrukce, tím intenzivnější je samotná destrukce! Zpravidla tuto slabost využijí právě okolní společenství, která jsou tohoto neduhu ušetřena, v době říše římské se jednalo o tzv. "barbary" a v současné době jde o tzv. migranty, kteří naprosto ukázkově a pragmaticky využívají vysoké úrovně 6l6osti, která postihla populaci západní kultury!Viz policisti v Calais, kteří si neví rady s potulujícími se tlupami migrantů, napadajících a ničících okolojedoucí kamiony!

0 0
možnosti

A. Alda

29. 8. 2016 15:38
Děsné vyhlídky.

Žít v přechodové době je tragedie.

K obsahu podotýká, že J. Diamonda některé knihy jse studoval a odvrhl je jako nevěděcké. Ornitolog Diamond se pustil do výkladu reality světa ještě velkolepějším způsobem než entomolog Konvička, ale výsledek je stejně chabý.

Dnes i v tomto článku předkládané teorie se zjevně snaží nahradit absurdní teorii Marxovu (aniž by to bylo zapotřebí) a nic rozumného neukazují. Všechno je to jen ideologie tvářící se jako neideologie.

0 0
možnosti

29. 8. 2016 11:40
zrušte nadpisy...

hezký článek, podle složitosti řešení jednoduchých problémů je EU zralá na kolaps...

0 0
možnosti

J. Křivan

29. 8. 2016 14:29
Re: zrušte nadpisy...

Souhlas. V minulosti jsem nemuselo některých institucích ani vědět, přesto pro blaho nás občanů pracovali. Řekněte kdo věděl jak se jmenuje třeba ředitel policie, dříve VB. Teď je těch institucí Xkrát víc, musím je obíhat a hlavně si sledovat abych omylem na nějakou superdůležitou nezapomněl a neplatil ještě úplatek za sklerozu.

0 0
možnosti

J. Vávra 907

29. 8. 2016 8:45
Po Spenglerovi

Výborný text, který dále rozvíjí text o Spenglerově poznání civilizací a kultur. Bohužel poznání neznamená uplatnění v praxi. Což text dobře vysvětluje. A se zájmem jsem si přečetl použití tohoto poznání pro "ztrácení mocenského vlivu Británie".

0 0
možnosti