Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jak velký pytel peněz by Paroubek potřeboval, aby uspěl?

  10:25

Pro národní socialisty jsou krajské volby lekcí, že volební úspěch zdaleka nezávisí jen na penězích.

Davida Ratha přivedl do sociální demokracie její bývalý předseda Jiří Paroubek. foto: © ČTKČeská pozice

Paroubkovo fiasko v krajských a senátních volbách jsme záměrně nekomentovali, protože do mrtvol (ani politických) se přece nekope. Po rozhovoru Jiřího Paroubka, který poskytl MF Dnes, si však již pár poznámek neodpustíme. A to zejména kvůli mantře, kterou expremiér a šéf NS-LEV 21 od víkendu šermuje a pomoci níž vysvětluje volební propadák jeho národních socialistů.

Paroubek totiž i v několika dalších rozhovorech zdůraznil, že na volební kampaň neměl dost finančních prostředků či mu chyběli známí lidé a osobnosti na kandidátních listinách.

Ze středečního rozhovoru s Barborou Tachecí v MF Dnes vybíráme:

MF Dnes: Když generálka nevyjde, co to znamená pro hlavní představení?

Paroubek: Ta generálka nevyšla ve dvou krajích. A je z toho několik poučení. Především je nutné rychle pracovat na lepším vybavení lidmi, přirozenými opinion lídry a vytvoření jasné finanční báze. Tak abychom nebyli v trapné situaci, že se dohadujeme, jestli máme mít průzkum veřejného mínění, nebo zaplatit jeden billboard. Všechno se odvíjí od financí a od lidí.

MF Dnes: Pořád trochu tápu v té vaší interpretaci výsledků. Říkáte, že vám generálka nevyšla ve dvou krajích. Ale tyto dva kraje byly váš akční rádius.

Paroubek: Určitě jsme nebyli jedinou stranou z těch menších, která dopadla takhle. Kde je Suverenita, Zemanovci, ANO 2011? Prostě voliči volili, jak volili.

MF Dnes: Neúspěch při generálce vás tedy nijak neodradil od vaší budoucnosti v politice?

Paroubek: Tak vy mně podsouváte některé věci, které nejméně v deseti krajích nevidím jako náš volební neúspěch. Prostě nic jsem tam neočekával. Toto je jen dílčí neúspěch a nemyslím, že to má nějakou souvislost s budoucností. V minulosti jsem se zabýval jenom věcmi, které měly úspěch. A předpokládám, že to tak bude dál.

MF Dnes: Udělal výsledek voleb něco s vaším sebevědomím?

Paroubek: Já nevím, co by to mělo udělat s mým sebevědomím? V jednom kraji ano, to byl neúspěch. To beru jako svůj neúspěch. Ale důvody toho neúspěchu byly vesměs mimo mě.

Musím přiznat, že když jsem si poprvé přečetl, že Paroubek vidí kolaps své strany v nedostatku financí, rozesmál jsem se jako Vítek Bárta. Byl to právě  stranický sponzoring národních socialistů, který od počátku vzniku NS-LEV 21 provázely nejasnosti. Když „brkouni“, jak se národním socialistům za první republiky přezdívalo, na jaře oblepili republiku Paroubkovými billboardy, expremiér musel s pravdou ven, kde na to všechno bere peníze: hlavním financiérem se stal ústecký boss a exposlanec Petr Benda, který paroubkovcům nasypal 12 „míčů“. Celkově strana na svém webu na sponzorských darech přiznala částku ve výši bezmála 14,5 milionu korun. Národní socialisté letos vedli možná nejdéle trvající krajskou kampaň ze všech politických stran, milionů měli dostatek a na úspěch to stejně nestačilo.

Paroubek příliš vysokou „goodwill“ zjevně nemá, a tak musí do kampaně solit obrovské sumy peněz, aby měl vůbec nějakou šanci na úspěch  

V byznyse se setkáváme s pojmem „goodwill“, který lze definovat zhruba takto: „Goodwill vystihuje nadhodnotu, kterou můžeme zaplatit při koupi podniků a tak můžeme ocenit nehmotné položky. Je to vlastně částka, která je rozdílem mezi účetním oceněním podniku a tržním oceněním podniku.“ Takovou nadhodnotou je například dobrá pověst firmy. Přeloženo do politického kontextu: Paroubek příliš vysokou „goodwill“ zjevně nemá, a tak musí do kampaně solit obrovské sumy peněz, aby měl vůbec nějakou šanci na úspěch. Těžko odhadovat, kolik bude potřebovat příště: polovinu státního rozpočtu? 

Naopak o dobré „goodwill“ mohou mluvit Paroubkovi ústečtí kolegové z hnutí PRO Kraj, kteří na kampaň dali necelý milion korun a ve volbách získali přes osm procent hlasů. Podobně jako NS-LEV 21 ani toto uskupení neproniklo do předvolební televizní debaty na ČT 24, jenže na rozdíl od národních socialistů měli na kandidátce osobnosti typu Josefa Zosera, Jaroslava Haidlera či Přemysla Rabase.

Pro Paroubka jsou krajské volby především lekcí, že volební úspěch zdaleka nezávisí jen na penězích. Národní socialisté by teď měli asi hledat pořádně movité sponzory, aby ve volbách do Poslanecké sněmovny jejich strana nevyhořela ve stylu krajských voleb. To už by se rýsoval definitivní konec Jiřího Paroubka v české politice.