Lidovky.cz

Jak spolupracovali žalobci s protikorupční policií? Jejich nejvyšší šéf Zeman nařídil prověrku.

  8:26

Prověřování spisů v ÚOKFK nekončí, po kontrole policejního prezidia přicházejí dohledové prověrky státních zástupců.

foto: © ČTK/Šálek VáclavČeská pozice

Pokusili jsme se zjistit, jak dopadla prověrka, kterou v protikorupční policii (Útvar pro odhalování korupce a finanční krimanality - ÚOKFK) nařídil policejní prezident Martin Červíček. Kontrolu spisů provádí odbor vnitřní kontroly policejního prezidia, a to v reakci na výbušné prohlášení vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové letos v květnu – policisté z ÚOKFK prý v desítkách případů postupovali mimo zákonný dozor státního zástupce.

Policejní prezidium nám oznámilo, že výsledky kontroly se momentálně zabývá Nejvyšší státní zastupitelství. Jak jsme zjistili, jeho šéf Pavel Zeman chce prověřit postup veřejných žalobců, kteří byli s protikorupční policií v kontaktu.

Co konkrétně nejvyšší státní zastupitelství ve vztahu k ÚOKFK zkoumá? Zemanova mluvčí Helena Markusová pro ČESKOU POZICI uvedla: „Na základě prověrky spisů Policie ČR ÚOKFK, kterou provedlo policejní prezídium, iniciovalo nejvyšší státní zastupitelství dohledové prověrky v těch věcech, kde byl činný státní zástupce, nebo u nichž byla konkrétní věc rovněž v evidenci státního zastupitelství. Jejich smyslem a cílem bylo zmapovat činnost státních zástupců v řízeních, která předcházejí zahájení trestního řízení.“

Jenže před zahájením trestního řízení státní zástupce nad prací policie nevykonává dozor. O co tedy může jít? Dle informací ČESKÉ POZICE z důvěryhodného zdroje se nejvyšší státní zastupitelství snaží zjistit, jak policisté postupovali v případech, které skončily uložením, později se však například na základě informací v médiích trestní řízení přeci jen rozjelo.

Žalobci se však o problémových případech nemusí dozvídat pouze z médií. Občané totiž mohou podávat trestní oznámení prostřednictvím státního zastupitelství. Nicméně šetření, jestli existují důvody, které nasvědčují spáchání trestného činu, však neprovádějí žalobci, nýbrž policisté. Pokud detektivové podezření neshledají důvodným, případ uloží a informují o tom pouze oznamovatele, nikoli už státního zástupce. A právě na spolupráci protikorupční policie a veřejných žalobců ještě před zahájením trestního řízení si chce nejvyšší státní zástupce Zeman posvítit.

Připomeňme, že vrchní státní zástupkyně Bradáčová v květnu pro MF Dnes kritizovala ÚOKFK kvůli tomu, že detektivové z elitního útvaru v desítkách případů nepostupovali, jak měli. Jako příklad uvedla: nákup solárních elektráren společností ČEZ od firmy Amun.Re, vyhodnocení toho, zda vyhláška, na jejímž základě se vyplácí solární dotace, je v souladu se zákonem, a prověřování nespecifikovaného podnětu týkajícího se ministerstva zahraničních věcí. Detektivové sice případy prošetřovali, ale protože nezahájili trestní řízení, dozoru státního zástupce se vyhnuli. Právě kauza Amun.Re skončila uložením věci. Trestní řízení bylo zahájeno, jak informovala ČESKÁ POZICE, až po zásahu státních zástupců letos v dubnu.

Mluvčí nejvyššího státního zástupce Markusová upřesnila, že výsledky dohledových prověrek by k nejvyššímu žalobci měly doputovat příští týden. Snad se tedy veřejnost po měsících dohadů konečně dozví, zda orgány činné v trestním řízení porušovaly zákon, či nikoli. Bývalý ředitel ÚOKFK Tomáš Martinec, který ve funkci skončil po roztržce s Bradáčovou, před dvěma týdny například tvrdil, že odbor vnitřní kontroly policejního prezídia pochybení v postupu protikorupční policie nezjistil. „Ty výsledky jsem měl jako zástupce ředitele kriminálky k dispozici a tyto výsledky, které byly podle mého názoru příznivé, jsem poskytl některým bývalým kolegům,“ řekl Martinec v září deníku Právo.

V sázce není nic menšího než důvěra v klíčové nástroje pro potírání korupce a závažné hospodářské kriminality v Česku. Abychom však předešli nenaplněným očekáváním, je třeba upozornit na jisté úskalí: od důvěryhodného zdroje se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že důkladnou prověrku uložených spisů na ÚOKFK nejvyšší státní zastupitelství provést nemůže, protože neví, jaké všechny spisy na útvaru leží.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.