Lidovky.cz

Jak si ODS představuje ozdravný proces

  11:11

O zlepšení pověsti občanských demokratů se začaly zasazovat osoby jako Pavel Bém, Václav Baštýř, Ondřej Palounek a Jiří Janeček.

Minulý týden ČESKÁ POZICE napsala, že se ODS nachází v největší krizi za éry Petra Nečase. Od té doby se stejnému tématu věnovaly i další deníky a téměř všude zaznělo, že vedení občanských demokratů musí co nejrychleji představit ozdravný program. Dění v ODS za poslední týdny ale ukazuje, že si straníci nevzali tento úkol příliš k srdci.

Připomeňme několik událostí kolem ODS z uplynulých týdnů:

  • V lednu se do strany vrátil Pavel „Kolibřík“ Bém, protože přeci nebyl z ničeho obviněn.
  • Po Ivanu Fuksovi a Marku Šnajdrovi dostal trafiku poslanec Václav Baštýř (ve Státním fondu dopravní infrastruktury), jehož – jak upozornily lidovky.cz – policie prošetřovala kvůli spekulacím s pozemky kolem dálnice D3. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura to ale jako problém nevidí.
  • Boris Šťastný, řadový člen ODS a dobrý známý pražské „šedé eminence“ Tomáše Hrdličky, vyčinil místopředsedkyni strany Miroslavě Němcové kvůli tomu, že se za výše zmíněné rozdávání trafik ve státních podnicích omluvila. Jak poslance citoval Týden.cz, Šťastný v tomto postoji nebyl osamocen a Němcová dostala co proto i od dalších straníků.
  • Podnikatel Ondřej Palounek, kterého obyvatelé Prahy 4 označují za místního kmotra, pokračuje v likvidaci primátorova spojence Pavla Horálka, a přestože loni říkal, že z oblastní rady ODS odstupuje proto, aby přišla nová krev, nechal se minulý týden zvolit šéfem nuselské místní organizace strany, kam před ním Horálek utekl ze spořilovského sdružení.
  • Zatím poslední fází „ozdravného programu“ ODS je iniciativa exposlance Jiřího Janečka, který byl šéfem oblastního sdružení ODS v Praze 11 právě v době, kdy agentura Víta Bárty ABL sledovala politické odpůrce tamní ODS z řad zdejších občanských sdružení, nebo dokonce bývalou starostku za ODS Martu Šorfovou. Janeček, kdysi člen Mladých sociálních demokratů, teď v ODS dle upozornění iDnes.cz zakládá „Pravou frakci“, v níž chce sdružovat kolegy, kteří „vidí situaci v ODS jako alarmující a dlouhodobě neudržitelnou“.

Vysvětlení těchto procesů může být dvojí:

  1. Vedení ODS seznalo, že pokoušet se o vylepšení pověsti vystavováním politiků bez výraznějších škraloupů (jako Jiřího Pospíšila nebo Miroslavy Němcové) nevede ke kýženému efektu zvýšení preferencí, a navrací se k osvědčeným metodám, které ztělesňují právě pánové jako Bém, Šťastný nebo Janeček.
  2. Nebo se iniciativu rozhodli místo váhajícího Nečase a jeho spojenců převzít vlivní zákulisní hráči, kteří skrze různé vyslance testují, zda na jejich pojetí „ozdravného plánu“ uslyší i zbytek strany.

Ať tak nebo tak – o tom, že by výše vyjmenovaní pánové měli ODS vrátit její důvěryhodnost, lze s úspěchem pochybovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.