Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 26
  • Poslední: 25.5. 2019 10:06
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
tydýt

Teda, takovouto chu.ovinu jsem již dlouho nečetl. Výplach mozků v přímém přenosu. Tady máme konspiračního teoretika kříženého s neználkem, co si hraje na všeználka.

Skvělý článek, pane Ludvíku, děkuji!

Dnes začala

specializovaná švýcarská firma pokládat potrubí NS2 pokládat už i v ruských pobřežních vodách.

Konečně z pana Ludvíka vypadlo, že námitky proti ruskému

plynu jsou čistě politické a v zájmu USA - dosud se snažil předstírat starost e ekonomiku. Halt pokládka NS2 je za polovinou a čas ubývá.

Mimochodem - byla to RU a Německo, kdo po 5 let blokoval 50% přenosové kapacity OPALu pro "jiné dodavatele" - a protože OPAL začíná v Greifswaldu, kde navazuje čistě na NS a v okolí Greifswaldu zatím nikdo žádná ložiska zemního plynu neobjevil - tak pro neexistující "jiné dodavatele"...

Přepravní kapacita NS je 55 Gm3/rok a stejná bude i u NS2. Tedy dohromady žádných 250 Gm3/rok, jak pábí (nebo lže?) pan Ludvík.

A ještě jedna informace - v EU je celkem dost terminálů na zpětné zplynování LNG. Jsou vytíženy sotva z 1/4 - pročpak asi? Že by z lásky Evropanů k ruskému plynu? Nebo kvůli ceně a spolehlivosti dodávek? Ona totiž roura sváže oba konce do závilosti, zatímco plynový tanker se pošle jinam jedním radiogramem.

Perlička na konec - část oné 1/4 vytěžuje svými ledobornými tankery ruský Novatek...

Re: Konečně z pana Ludvíka vypadlo, že námitky proti ruskému

Pardon "byla to EU a Německo" mělo být.

Americký zkapalněný plyn bude vždy dražší

Americký zkapalněný plyn je konkurenceschopný jen v dumpingovém režimu ve chvíli, kdy ptáčka lapají a hezky mu zpívají a nebo když při podpisu smlouvy o dodávkách máte americkou hlaveň u své hlavy. A jinak to ani být nemůže. Protože pokud těžíte plyn tzv. frakováním, tak máte zcela jinou (výrazně vyšší) energetickou náročnost těžby než je v případě konvenční těžby. Stejné je to s přepravou plynu. Pokud přepravujete plyn ve zkapalněném stavu lodí, tak jej musíte zmrazit a po celou dobu přepravy udržovat při nízkých teplotách což je energeticky neporovnatelně náročnější, než doprava potrubím. To vše se logicky odrazí na ceně.

Nerozumiem,

prečo by mali byť bývalé satelity úplne odkázané na ruský plyn, keď je tu vždy k dispozícii ten americký. Autor si protirečí vo svojom ideologickom blábole, keďže s pravdou by to ťažko vyargumentoval.

pěkný blábol

Stačí se podívat do historie, jak SSSR dodávkami zemního plynu ovládl a zničil NSR !

To jim to SSSR nandal že ano !?

Vysvětlení pro psaní blábolů jsou je dvě možná: z hloupost nebo za cizí peníze

Re: pěkný blábol

Plyn a ropa se může jako forma brutálního nátlaku použít jen jednou a to v případě Ruska navíc na úkor vlastních zájmů. Jak ale ukazuje současná sabotáž v Samaře s dodávkami ropy ropovodem Družba, je diverzifikace tras více jak užitečná. Proto i dodávky přes Ukrajinu mají své opodstatnění. Pokud ovšem Ukrajina dokáže udržet v síť v provozu.

Re: pěkný blábol

Dnes jsem se dočetl, že na modernizaci plynové sítě na Ukrajině je zapotřebí 5 miliard USD, které Ukrajině nespíš nikdo nepůjčí. Možné Rusové, ale za jiné politické situace.

Těch 5 mld USD

přece už vláda USA do Ukrajiny investovala, Nulandová to řekla jasně (ale ti Ukrajinci zřejmě nepochopili mírotvorné úsilí USA a místo modernizace plynové sítě si tam udělali mejdan, a teď nemají nic, a naopak - leccos z toho, co jim patřilo, jim už nepatří).

Prostě Ukrajinci mohou za to, že jim Impérium vzalo část území - protože se mu prostě chtělo. Ať žije právo silnějšího, ať žije svět podle pana Schneidera!

Ústa Kremlu nepřestanou nikdy líbat Putinův zadek :-))

Re: pěkný blábol

V roce 2010 byl odhadovaný vnitřní dluh ukrajinské tranzitní soustavy 8 GUSD. Od té doby Ukrajina plynovody jen dojila a investovala sotva procenta potřebného, takže v současnosti bude ten dluh kolem 10 GUSD. Ukrajinci se pokoušejí soustavu prodat, což je zřejmě jdiná cesta k její záchraně, ale není zájem. Jeden z ředitelů Wintershallu se vyájdřil, že ten šrot je zadarmo drahý a investoval by do něj jenom blázen, když za obdobné peníze bude fungl nový NS2.

Rusové blázni nejsou a kromě toho jim Rada nákup čehokoli ukrajinského zakázala. asi aby zakryla, že ani Rusové nemají zájem. Proč by taky měli mít? TS je už skoro hotový, už Gazprom upozornil Balkán, že od 1. ledna 2020 bude posílat plyn jedině jižní cestou, přibude 55 Gm3 kapacity NS2 kdo by se ještě zabýval nespolehlivou a zlodějskou Ukrajinou?

Poláci budou mít problém vůbec získat a zaplatit dost amerického plynu, když se zatím tváří, že ruský už po skončení kontraktu nenasmlouvají.

Ani tak blábol jako pokus o manipulaci.

Jak jsem ostatně od pana Ludvíka zvyklí.

Starého psa novým kouskům nenaučíš.

"Boom kapalného plynu (LNG) nastal v důsledku těžby „břidlicového plynu“ v USA". Ano to je pravda, zároveň je pravda, že rentabilita není nejsilnější stránkou téhle těžby v USA a řada menších společností je zadlužená a má existenční problémy.

Mezi tím jak se obdivně o této těžbě mluví a v Evropě se postavila řada terminálů na LNG, přišla na trh potichu a rychle společnost Novatek, která v Rusku těží a zkapalňuje LNG v oblasti Jamal a exportuje do evropských terminálů, podle některých za poloviční ceny než LNG z USA. Počátkem roku dodávky z Ruska do Evropy LNG byly již větší než z USA a Kataru.

Re: Starého psa novým kouskům nenaučíš.

V roce 2018 dodaly USA do EU 2.7 mil. tun, zatímco Rusko 4.4 Mt..

(https://vz.ru/news/2019/4/1/971001.html)

Básnické střevo pana Lewe tu fakt chybělo

"Představte si písečnou baltskou pláž posetou barevnými proutěnými koši. Tu se z moře V POLI VĚTRNÝCH MLÝNU– podoben bájnému Krakenovi – vynoří obří had. Je železný, syčí a okamžitě zmizí jako Olgoj Chorchoj v písku, kde se připojí k novému plynovodu Opal II, jenž pádí k jihu. Tam zažije krušné časy v

To jste vystihl zcela přesně!

Autor napsal: <Američané mají výhodu, kterou využívají – strach Evropy z vlivu Ruska založený na špatných historických zkušenostech.> --- A kdo ten strach přiživuje, když to nejde racionálně, tak "poeticky"? Nu, ten, kdo lobbuje za americké zájmy, kdo plete dohromady sovětské s ruským (v této souvislosti je zajímavé - i když význam toho se nesmí přeceňovat - že ty "sovětské" zkušenosti byly způsobeny mnoha Ukrajinci, nikoliv jen Rusy). A kdo lobbuje za americké zájmy - škoda, přeškoda, že tu neplatí obdoba amerického zákona FARA!!! - měl by jít s pravdou ven, a deklarovat to veřejně, abychom měli informaci k článku úplnou.

Kdo přiživuje strach z těch, kteří posunují hranice, které ještě včera slíbili ctít? Z těch přeci kvalitní novinář - který má odvahu postavit se pravdě a šířit ruské lži o paní Albrightové - strach mít nemůže.

Válečný štváč je přeci ten, kdo ruskou imperiální expanzi kritizuje. Logicky!!!

Nudná ubohá propaganda

Na propagandu se dal plynový "odborník". Zapomněl přitom na to, že naše závislost na ruském plynu skončila norským kontraktem před více jak dvaceti lety, a že od té doby na evropský požadavek "bezpečnosti dodávek plynu" reagují Rusové kompatibilním požadavkem "bezpečnosti odběru plynu" - a že jediným politikem, který kdy vydíral Evropu zastavením tranzitu ruského plynu, nebyli Rusové, ale prokazatelně a beze vší pochyby pouze exponent válečných štváčů Jaceňuk. Takže dokud bude zámoří podporovat takovéto škůdce, do té doby bude Německo sice slovně podporovat tranzit přes Ukrajinu, ale pro sichr si postaví Nord Stream II. A na americký zkapalněný plyn za zaváděcí ceny se vykašle, protože to smrdí těžkou závislostí, až se rybička chytne na uzdičku.

Re: Nudná ubohá propaganda

Pane Schneider, máme sice kontrakt na norský plyn, ale nejspíš k nám z mnoha příčin ten plyn nikdy nedoputoval a místo něho jsme zase odebírali ten ruský. Pokud by došlo z tlustého do tenkého, tak ten norský plyn sem stejně nedoteče, protože na cestě je hodně prioritních odběratelů s obdobnými problémy.

Jakákoliv ekonomicky rozumná diverzifikace je samozřejmě vítána. Například, pokud bude zkapalněný plyn z USA výrazně dražší nežli ten z Kataru a Ruska, tak v souladu s pravidly trhu se bez nátlaku jen těžko uplatní. To už říkají i jeho zastánci v Polsku.

Norský plyn

Já vím, že na základě "norského kontraktu" k nám fyzicky přicházely "ruské molekuly", ale to bylo obchodní řešení, technicky ta norská cesta byla připravena a schůdná, a kontrakty byly takové, že při případném výpadku dodávek ruského plynu by nějaký plyn odjinud na jejich základě nutně musel přijít.

Od doby prolomení té naší závislosti na ruských dodávkách (tehdy to znamenalo diverzifikovat dodávku zhruba 1/4 spotřeby plynu) se prý Rusové začali chovat noblesně, což bylo nečekané a paradoxní, a odpovídal tomu také kontrakt, uzavřený -na plynovou branži- na nebývale dlouhou dobu.

Co se zkapalněného plynu týče, myslím, že ty americké ceny jsou nezaručeně nízké (ale i tak jsou -podle mých informací- neschopné obchodní konkurence, jsou futrovány ideologicky). Přísahy na americký plyn mi svou devótností připomínají přátelství na věčné časy, a nikdy jinak.

Re: Norský plyn

Kouzlo společnosti Novatek spočívá v tom, že podle toho co jsem četl, ruská vláda na úkor státního rozpočtu nejspíše ze strategických důvodů osvobodila na 12 let Novatek od exportních poplatků. Pro zajímavost, kromě jiného součástí firmy jsou v Jižní Korei vyrobené tankery v arktickém provedení. Pokud nejsou vytíženy vlastní produkcí tak vozí LNG podle potřeb ostatních dodavatelů, například i pro Nory..

V lonské zimě kupovali ruský plyn i Američané.

Novatek dodal do Británie, tam byl LNG přečepán do neruského tankeru - a šupajdil si to to mznoucího Bostonu, i když ho původně zaplatili snad Malajci. Když USA potřebuje, přeplatí tak, že i penále se vyplatí...

Re: V lonské zimě kupovali ruský plyn i Američané.

Ano, to je správně, ale nechyběl LNG, chyběly odpovídající přepravní kapacity.

Re: Nudná ubohá propaganda

Vůbec je zajímavé, že odpůrci ruského plynu straší ruským vyhrožováním a vydíráním - a přitom vyhrožují a vydírají především USA - a to tak humpolácky a arogantně, že už se ozvali i jindy tak trpěliví Němci.