Jak se (ne)krotí krokodýli

Městská veterinární správa udělila pokutu za nevhodné zacházení s aligátory na pražské show Aqua aqua.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © zdroj commons.wikimedia.orgČeská pozice

Když zaměstnanci Městské veterinární správy v Praze zhlédli video natočené v červnu jednou návštěvnicí show Aqua aqua v pražské Libuši, nestačili se divit. Představení, které pořadatel Artur Kaiser uvedl místo původně slíbeného otevření delfinária, na něž opakovaně nedostal povolení, se tváří jako výchovně-zábavný program. Záběry ale nejsou ani výchovné, ani zábavné.

Na videu je vidět německý krotitel krokodýlů a jeho tři zvířecí svěřenci, kterým se zrovna příliš nechtělo ukazovat se publiku a jen líně polehávali. Krotitel se proto rozhodl donutit je k pohybu násilím. Na jednom záběru je stáhne za ocas ze zhruba metr vysoké krabice, na jiném se zase s jedním aligátorem pere a následně jej před zraky nepočetného dětského publika odhodí za sebe.

Veterináři uznali, že jde o nevhodné zacházení se zvířaty a představení šli zkontrolovat. „Ano, Městská veterinární správa v Praze uložila pokutu německému majiteli zvířat prostřednictvím pořadatele Československé cirkusy a varieté, který se účastnil show Aqua aqua na Novodvorské v Praze, a to pro nevyhovující podmínky chovu a péče o hady, aligátory a želvy plus nedostatky v dokladech,“ potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Pokuta se dle informací ČESKÉ POZICE pohybovala v řádech desítek tisíc korun a krotitel krokodýlů se musel ihned odporoučet zpátky do Německa. Na jeho způsoby drezúry jsou údajně stížnosti i v jiných zemích. Kromě toho nebyl schopen předložit průvodní veterinární dokumentace ke zvířatům.

Bude podobně postaráno o delfíny?

Pořadatel Artur Kaiser už sehnal náhradu a show, která v závěru srpna končí, se odehrála i bez krutého krotitele. Jak má ale veřejnost věřit, že pořadatel dokáže vytvořit vhodné podmínky pro plánovaný dovoz delfínů, když nezajistil potřebné zázemí ani pro méně náročné želvy a aligátory, které dnes chová kdejaký malý zookoutek? Také akci Delfíni v Praze totiž pořadatel vydává za naučnou a na základě toho se pokouší získat potřebná dovozní povolení, protože dovoz delfínů pro komerční účely je v Evropské unii zakázán.

Aligátoři s drezérem

Připomeňme, že původně se akce Delfíni v Praze měla uskutečnit koncem dubna na Rohanském nábřeží, ale protože si pořadatel nevyřídil potřebná povolení, přeložil představení na 20. června. Ani tehdy však delfíny nedovezl, opět kvůli absenci dovozních a stavebních povolení, proto místo nich v Praze – Libuši zařadil na program právě pořad Aqua aqua. Majitelé vstupenek měli na show vstup zdarma a nyní čekají na další ohlášený termín příletu delfínů, tedy na říjen. Někteří se již v případě neuskutečnění chystají na pořadatele podat hromadnou žalobu. Proti akci po celou dobu protestují také ochránci zvířat.

ČESKÁ POZICE se tématu delfíní show věnovala například v článku:

Počet příspěvků: 1, poslední 29.8.2013 11:38 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.