Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jak se bránit usvědčení? Připrav svědky o prověrku.

Afghánistán

  14:07

Příběh Karla Daňhela, jenž na policii svědčil o okolnostech nákupu letadel Casa a nyní musí mít ochranku, nápadně připomíná „model Štefec“.

Důležitý svědek v kauza Casa Karel Daňhel (uprostřed) poukazuje na to, že Vojenské zpravodajství má blízko k lidem, proti kterým svědčil. Ředitel vojenských zpravodajců Ondrej Páleník (vpravo) se podle MF Dnes prý přátelí s exnáměstkem a bývalým ministrem obrany Martinem Bartákem (vlevo). foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Nejnovější svědectví v případu údajně předraženého nákupu letadel Casa poskytl voják. Není to však bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který s pořízením letadel nesouhlasil, nýbrž Karel Daňhel — pilot a hlavní zpracovatel projektu na pořízení taktických letounů. Ten v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták naléhal na armádní představitele, aby nebrali v úvahu nedostatky letounů Casa. Dokonce prý navrhoval, aby se kritické posudky vojáků nedostaly k tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanová. (Tu chce policie stíhat právě kvůli předraženému nákupu, což dokládá posudkem firmy American Appraisal.)

Daňhel poskytl všechny informace Vojenskému zpravodajství a vypovídal i na protikorupční policii. V březnu letošního roku pak přišel o bezpečnostní prověrku. Tajné služby to údajně odůvodnily tím, že by mohl být „nepřítelem státu a dlouhodobě poškozovat jeho zájmy v oblasti ekonomiky“. Martin Barták, jenž odmítl nařčení o nátlaku na vojáky, tvrdí, že Daňhel pracoval ve prospěch konkurenčního výrobce taktických letounů. Jaké důsledky má kauza pro Daňhela? Kvůli problémům s prověrkou nesmí létat, hrozí mu „vyhazov“ z armády a z obavy o jeho bezpečnost ho dokonce střeží ochranka.

Podobnost čistě náhodná?

Daňhelův případ jakoby okopíroval kauzu vytrvalého kritika podezřelých armádních nákupů Jaroslava Štefce. Ten coby zbrojní expert upozorňoval na nestandardní okolnosti pořízení letadel Casa, naposledy v červnovém rozhovoru pro ČESKOU POZICI. Pro ministra obrany Alexandra Vondru Štefec kontroloval všechny podezřelé zakázky osmnáct let nazpět. Řadu poznatků předal policii, před níž také v několika případech vypovídal. Loni v lednu byla v jeho autě za podivných okolnosti nalezena pistole.

Dalším shodným rysem Daňhelovy a Štefcovy kauzy je role armádních špionů — Vojenského zpravodajství

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který vydává prověrky o způsobilosti k nakládání s utajovanými informacemi, Štefcovi vydání prověrky pozastavil. O půl roku později Štefec musel z ministerstva obrany odejít kvůli vzoru dopisu, který napsal a jenž se objevil při vyjednáváních s Ruskem, čímž měl údajně poškodit resort obrany. Policie dodnes nezjistila, jak a kdo neznámou a naolejovanou pistoli do Štefcova vozu nastrčil. Otazníky se vznášejí i nad důvody jeho vynuceného odchodu z ministerstva obrany.

Dalším shodným rysem Daňhelovy a Štefcovy kauzy je role armádních špionů — Vojenského zpravodajství (VZ). „Myslím si, že právě kvůli tomu (policejní výpovědi – pozn. red.) mám dnes problémy. Zpravodajská služba má blízko k lidem, proti kterým jsem svědčil. Proto se mě teď snaží znevěrohodnit,“ řekl MF Dnes Daňhel, který uvedl, že ačkoli Vojenské zpravodajství o všem informoval, se získanými poznatky nic neučinilo.

K roli Vojenského zpravodajství nám Štefec loni v listopadu sdělil: „Chápu, že tam mohl být problém s tím, že se mé prověřování (kvůli nastrčené pistoli — pozn. red.) stále protahovalo. Jsem si ale jist, že za těmito průtahy bylo Vojenské zpravodajství. (…) Jsou to informace, které jsem získal, když jsem nahlížel do svého spisu na NBÚ. Viděl jsem žádosti, které chodily z VZ na NBÚ, a to vždy po určité době tak, aby se prověřování neustále protahovalo.“

A co Blažek?

Šéfem Vojenského zpravodajství je Ondrej Páleník. V době Bartákova působení ve funkcích ministra obrany a místopředsedy úřednické vlády Jana Fischera byl Páleník, jenž zastává post šéfa armádních špionů od roku 2007, povýšen do hodnosti generálporučíka. Stal se tak nejmladším nositelem této hodnosti v historii České republiky. Barták ho ocenil i osobně za „dlouhodobě aktivní činnost ve prospěch speciálních sil“. Loni v únoru se pak v MF Dnes objevila informace, že VZ nechtělo policii poskytnout důležité materiály v kauze tatra, ve které už policie Bartákovi sdělila obvinění.

Šéf VZ Páleník v minulosti velel 601. skupině speciálních sil v Prostějově. Byl rovněž coby velitel kontingentu nasazen v Afghánistánu. Ve funkci ředitele vojenských zpravodajců si ho ponechal i nynější ministr obrany Vondra.

Na příbězích Daňhela a Štefce je pozoruhodný ještě jeden moment. A sice, že ačkoli byli kvůli prověrce oba popotahováni, problémy ve stejné věci se paradoxně vyhýbají Rudolfu Blažkovi, náměstkovi ministra obrany, jenž v současnosti odpovídá za armádní nákupy. Ten si o bezpečnostní prověrku dle informací ČESKE POZICE zažádal už loni v únoru, avšak dodnes ji nemá. Ve funkci však zůstává.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč