Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak rozinkami připravit miliardáře o stamiliony

  9:28
Zemřel před dvěma lety. Předtím však Luboš Měkota patřil k nejbohatším českým podnikatelům. Miliardy vydělal především při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Ne všechny investice se mu však za jeho života vydařily. Například zhruba v roce 2008 se rozhodl zaměřit na obchod s kmínem a rozinkami...

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

Zhruba v roce 2008 se podnikatel Měkota rozhodl zaměřit se na obchod s kmínem a rozinkami. Bohužel pro něho narazil na skupinu podvodníků – manžele Stavjaníkovy a agropodnikatele Josefa Pospíšila.

V letech 2008 a 2009 uzavřela smlouvy na nákup 13 tisíc tun potravinářského kmínu a 1,5 tisíce tun rozinek kyperská společnost Laudible Trading Limited. Měkota byl její skrytý vlastník. Za zboží zaplatila firmě Aida 460 milionů korun. Nakoupený kmín a rozinky měla následně od Měkoty koupit společnost Tadorna.

Pavučina od Credit Suisse

Problém spočíval v tom, že tuny komodit se nikde nenašly – šlo totiž o fiktivní zásoby. Měkotova společnost naletěla, přeprodávala jen „papírové zboží“. Navíc společnost na konci transakce, Tadorna, dobře věděla, že uhlobaron žádný kmín ani rozinky ve skutečnosti nenakoupil. Byla personálně propojena s firmou Aida. A tak Měkotově firmě poslala zpět namísto smluvených 460 milionů pouhých 170 milionů. Kyperská Laudible Trading Limited prodělala necelých 300 milionů. Pražská kriminálka na konci roku 2013 podvodníky Stavjaníkovy a Pospíšila, kteří stáli za firmami Aida a Tadorna, obvinila.

Měkota byl „VIP“ klientem Credit Suisse. Ta pro něj vytvořila v Panamě spletitou offshorovou skupinu Edwards Consulting Corp.

O tom, že podvedená kyperská firma patří Měkotovi, se v policejním obvinění pouze spekulovalo. ČESKÁ POZICE se však dostala k dokumentům, které ukazují, že Měkota byl „VIP“ klientem švýcarské banky Credit Suisse. Ta pro něj vytvořila v Panamě spletitou offshorovou skupinu Edwards Consulting Corp., do které patřila i Laudible Trading. Měkota tam měl zaparkováno přes 1,6 miliardy korun.

Nachytaní miliardáři

Kapitola „Měkotových“ rozinek a kmínu je součástí případu rozsáhlého podvodu v obchodu s potravinářskými komoditami, ve kterém uvízli další uhlobaroni z Mostecké uhelné – konkrétně firmy Marka Čmejly a Petra Krause. Magnáti v obchodu s mákem utopili tři miliardy korun. Peníze ani mák se nenašly. Podobně nezdařilý obchod uskutečnil poněkud překvapivě i Odborový svaz dopravy. Odboráři v máku „utopili“ jedenáct milionů korun.

Policie se miliardovým podvodem s obchodováním zemědělských komodit – modrého máku, kmínu a rozinek – zabývá od roku 2012.

Policie se miliardovým podvodem s obchodováním zemědělských komodit – modrého máku, kmínu a rozinek – zabývá od roku 2012 ve dvou etapách. V té první již případ dospěl k soudu, který manžele Stavjaníkovy poslal do vězení a Josefu Pospíšilovi udělil podmínku. Tím však celá kauza neskončila. LN uplynulý víkend informovaly, že v případu se točí mnohem více peněz, než se dosud vědělo.

Ve druhé etapě pražská kriminálka rozplétá další makové transakce, kterými se v letech 2007 až 2011 nechali napálit Marek Čmejla a spol. Vyšetřovatelé i za pomoci Finančního analytického útvaru zjistili, že uhlobaron (konkrétně pak firma Fynerdale Holdings) přišel o další 1,4 miliardy korun. V součtu tedy jde o více než tři ztracené miliardy. Investice měly plynout do nákupu 123 tisíc tun máku. Peníze ani zboží se nicméně nenašly. Policie kvůli tomu na konci roku 2013 znovu obvinila už dříve potrestanou skupinu podvodníků. Manželům Stavjaníkovým a Pospíšilovi tak hrozí zpřísnění trestu.

Jak nachytat miliardáře

Trojice se o pudfuku se zemědělskými komoditami začala bavit před deseti lety. Když přišla globální ekonomická krize, začal váznout obchod s mákem, nastala její příležitost. Oficiálním cílem Stavjaníkové a spol. bylo skoupit veškeré tuzemské zásoby a ovládnout český trh, odkud by se dalo vyvážet i za hranice.

Oficiálním cílem Stavjaníkové a spol. bylo skoupit veškeré tuzemské zásoby a ovládnout český trh.

V té době již několik let Stavjaníkovi spolupracovali s Liborem Laichmanem z investiční společnosti Newton Management. Její hlavní tváří je Petr Kraus, na podzim 2013 ve Švýcarsku nepravomocně odsouzený podnikatel v kauze MUS. Laichmanovi se vize Stavjaníkových zalíbila a oslovil Krausova kolegu, miliardáře Marka Čmejlu ze skupiny Appian. I on ambicióznímu plánu uvěřil a neváhal poslat peníze z Appianu na účet své společnosti Fynerdale Holdings.

Makovému lákadlu pak neodolal ani další uhlobaron Luboš Měkota. Do obchodu se podle dřívějších informací MF DNES v roce 2011 rozhodl zapojit i další miliardář – Karel Komárek, který do obchodu s mákem vložil čtvrt miliardy. Ani on své stamiliony dosud nespatřil. Zásoby komodit totiž vůbec neexistovaly.

Luboš Měkota