Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak přežít dluh

Dluh je hlavním motorem 21. století. Jejich výše je největší v historii lidstva. Svět se dostal do situace, kdy je potřebuje k přežití, ale zároveň je potřebuje snížit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J. Poděbradský

21. 12. 2015 8:54
Výmarská republika -EU

Podle ekonomky jde o to, že tisk nekrytých peněz je ze zatraceně dobrých důvodů zakázán, ale ECB neustále hledá, jak tento zákaz obcházet. „Jednou z metod je kupříkladu vytvoření umělé poptávky po nějakém cenném papíru, tato umělá poptávka vyžene ceny cenného papíru vysoko, papír je pak nakoupen centrální bankou, a jelikož oficiálně má hodnotu, mohou proti němu být vydány peníze, které vypadají jako ‚kryté‘. Ve skutečnosti jsou však kryté bezcenným papírem, čili jsou technicky vzato natištěny. Tento mechanismus je neustále v evropské měnové politice omílán na různé způsoby, ale logika zůstává stejná. V pozadí je snaha ECB dostat do oběhu víc peněz, protože podle některých ekonomických proudů by to mělo zrychlit hospodářský růst,“ vysvětluje Šichtařová postupy Evropské centrální banky.

Ona, stejně jako řada zejména německých ekonomů se domnívá, že tento mechanismus je do budoucnosti obrovským rizikem. Prý jde o variaci na tisk peněz v předválečném Německu a následnou hyperinflaci, což

0 0
možnosti
JP

J. Pražák

20. 12. 2015 21:46
Demagogie a lži

Představte si, co by se stalo, kdyby peníze, které např. německé penzijní fondy půjčily Řecku byly součástí odpuštěného dluhu. Co by tomu řekli němečtí důchodci?

Věřitel ve svých úvahách vždy počítá s investováním vráceného dluhu. .Možnost bankrotů by podstatně zvedla rizikové přirážky.

0 0
možnosti
KP
Re: Demagogie a lži

Investovat peníze je stejné podnikatelské riziko jako cokoliv jiného a ten, kdo půjčuje, by měl být připraven na to, že někdo občas nesplatí a ne naopak, že každý splatí. Psal jsem tady krátký příspěvek, že nejlepší by bylo to riziko zcela přenést na věřitele - ti by si sakra rozmysleli, komu a na co půjčovat. Fungovalo by to jako přirozená regulace dluhů. V případě penzijních fondů nejen německých důchodců není hloupé to, komu ty peníze jako takové někdo půjčil, ale že to jsou rezervy těch důchodců, které by k podnikatelským aktivitám (půjčování) sloužit už neměly (proto byly odloženy bokem). Protože inflace tyto důchodové úspory znehodnocuje, měla by být jejich hodnota inflačně dorovnávána např. příspěvky, nikoliv však obdrženými úroky z úvěrového byznysu konaného těmi samými penězi.

0 0
možnosti
JP

J. Pražák

20. 12. 2015 21:45
Demagogie a lži Krugmana a spol.

Představte si, co by se stalo, kdyby peníze, které např. německé penzijní fondy půjčily Řecku byly součástí odpuštěného dluhu. Co by tomu řekli němečtí důchodci?

Věřitel ve svých úvahách vždy počítá s investováním vráceného dluhu. .Možnost bankrotů by podstatně zvedla rizikové přirážky.

0 0
možnosti
VK

V. Kříž 191

20. 12. 2015 9:35
hlavně, že nás politici...

... označují za finanční negramoty. proti nim je i cikán, co vyšel ze šesté třídy, kandidátem na Nobelovu cenu za ekonomiku. to se vám to, hajzlové, rozdává, když to není z vašeho.

0 0
možnosti
KP
Re: hlavně, že nás politici...

Pro p. Poděbradského - p. Kříž napsal přesně to, co mám předně na mysli - nikoliv dluh, nekryté peníze či banksteři, ale politici. Začíná to na příjmové stránce rozpočtu, když zákony nestanovují daňovou zátěž spravedlivě, není dostatečně potírána daňová kriminalita anebo příslušné zákony jsou děravé a umožňují legální vyhýbání se daňové povinnosti. Pokračuje to na výdajové stránce, když jsou někteří příjemci protěžováni více, než by odpovídalo jejich přínosu (předražené zakázky), dále deformaci trhu dotacemi, kriminálním jednání politiků a jiné. Je jedno, kolik peněz obíhá v reálné ekonomice, důležité je, kdo má jaký podíl - a nezodpovědné chování politiků způsobuje, že jejich vinou jsou ty podíly deformovány více, než by odpovídalo zamýšlenému (je třeba ty deformace rozlišit, protože některé jsou úmyslné - např. pro zajištění sociálního smíru).

0 0
možnosti
KP
Bylo by zajímavé k zamyšlení,

že by 100 % dlužního rizika nesl pouze věřitel bez právního nároku dluh vymáhat. Věřitelé by si dávali pozor, komu a proč půjčují, což by jistě vedlo ke snížení tvorby dluhů, ale také by se mohla změnit povaha půjček od těch "na spotřebu" směrem k přínosnějšímu "na investici".

0 0
možnosti
KP
Dluh je závazek k dodání

hodnoty v budoucnu. Fyzická osoba - dlužník - se ze své fyzičnosti nevyvleče a dluh se s ní "potáhne". Kdežto stát je v něčem podobný firmě - obojí jsou organizace. Pokud se zadluží, mohou se fyzické osoby tvořící tyto organizace splnění závazku vyhnout únikem z organizace - firma se zavře, ze státu zase část odejde do zahraničí a ubude v něm těch, kteří závazek nesou (a navíc takovýto stát má špatnou strukturu ekonomiky, čehož důsledkem je zvýšená nezaměstnanost). Proto euro mělo být zavedeno pouze tehdy, byla-li by eurozóna jeden prostor z jednou hospodářskou politikou (což je politicky neprůchozí) anebo do eurozóny by byly začleněny státy si vzájemně ekonomicky podobné. Řecko je v pasti a jen stěží se z ní dostane bez nějakých radikálních kroků.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

20. 12. 2015 8:52
Re: Dluh je závazek k dodání

všichni jsou v pasti nekrytého úroku z nekrytého tisku peněz monopolu bank!! Dluh \nejde splatit \!!

0 0
možnosti