Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak přelstít Američany s investiční dohodou?

  17:04

Česká republika promarnila příležitost „vyhandlovat“ změnu smlouvy o ochraně investic za ústupek v otázce amerického radaru.

Není pravděpodobné, že by americký Senát změnu investiční dohody schválil. „Smlouva o ochraně investic stanovila závazek obou států chránit investice. Novým vyjednávání by se tento slib porušil,“ tvrdí Weston Stacey z American Chamber of Commerce. foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

České vládě se v příštích týdnech dostane na stůl návrh na ukončení platnosti smlouvy o ochraně investic s USA. Jde o další pokus ministerstva financí tuto dohodu vypovědět. Domácí politici a odborná veřejnost se shodují, že její text poskytuje větší komfort a ochranu americkým investorům než českému státu. Proto také resort ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) tlačí úřad stranického kolegy a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, aby smlouvu zrušil, nebo vyjednal s Američany lepší podmínky. Do toho se však česká diplomacie příliš nehrne.

Taktiku ministerstva financí shrnul jeho tiskový mluvčí Ondřej Jakob: „Obecně se ČR snaží využívat jednání o harmonizaci dohod o ochraně investic uzavřených s nečlenskými státy EU k přejednání dalších ustanovení těchto dohod, která považuje za nevyhovující. Takto se podařilo modernizovat dohodu s Kanadou nebo Tuniskem,“ uvedl pro ČESKOU POZICI.

Postupem času začalo přibývat arbitráží, které stály ČR stovky milionů korun jen na právním poradenstvíProblém se smlouvami o ochraně investic obecně spočívá v tom, že byly vyjednány a ratifikovány ještě za dob československé federace a měly za cíl nalákat do země zahraniční kapitál. Bylo proto potřeba zahraniční investory motivovat, aby na trh „kdesi“ ve střední Evropě vůbec vstoupili. Utrácení dolarů v mladé československé ekonomice bylo spojeno s garancí vysoké míry ochrany amerických investic. Existovala totiž obava z návratu komunistů do vlády či zestátnění.

Postupem času však začalo přibývat arbitrážních řízení, která stála Česko stovky milionů korun jen na právním poradenství. K tomu je v případě USA minimálně třeba připočítat deset miliard za prohranou arbitráž se společností CME, která vlastní televizní stanici Nova.

S názorem, že smlouva je pro ČR nevýhodná, souhlasí i opozice. „Je to smlouva jako s banánovou republikou. Aby to odpovídalo dnešním normám, musí se změnit. Navíc musíme bilaterální dohody harmonizovat s EU,“ řekl ČESKÉ POZICI Jan Hamáček (ČSSD), člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Aby byl proces vypovězení mezinárodní smlouvy dokončen, musely by záměr ministerstva financí schválit obě komory parlamentu a podepsat i prezident. Byl to přitom Václav Klaus, tehdy ještě jako ministr financí, kdo smlouvu s Američany v roce 1991 podepsal.

Změnu by američtí a čeští investoři nepocítili hned. Smlouva počítá s desetiletou ochranou lhůtou, během níž investoři požívají stejných garancí jako dosud.

Renegociace – sprosté slovo

Politici si uvědomili, že právní ochrana zahraničních investorů daná smlouvou staví český stát do nevýhodného postavení. Umožňuje spekulativní a nepřímé investice, které se provádějí s jediným cílem – vyzkoušet několik arbitrážních řízení a připravit český stát o miliardy za fiktivní transakce. Přesně kvůli tomu chce gestor smlouvy o ochraně investic s USA – ministerstvo financí – zahájit s Američany debatu o úpravách. Smluvní partner o tom však nechce ani slyšet. Jak uvedl nejmenovaný český diplomat, renegociace je pro Američany sprosté slovo.

Se změnou smlouvy nebo jejím vypovězením nesouhlasí American Chamber of Commerce (AmCham), která sdružuje významné americké společnosti a investory v Česku. „Je velmi nepravděpodobné, že by americký Senát schválil renegociaci. Smlouva o ochraně investic stanovila závazek obou států chránit investice. Novým vyjednávání by se tento slib porušil,“ řekl ČESKÉ POZICI Weston Stacey, výkonný ředitel AmCham.

Nejlepší způsob, jak smlouvu „zrušit“, je eliminovat možnost zneužití veřejné moci, tvrdí americká obchodní komoraStacey je přesvědčen, že pro obě strany bude lepší, když smlouva zůstane v platnosti. „Ačkoli není příliš pravděpodobné, že by v Česku nebo v USA hrozilo zneužití veřejné moci, smlouvy o ochraně investic poskytují v těchto záležitostech právní pojistky. Nejlepší způsob, jak ,zrušit‘ smlouvu, je eliminovat možnost, že nastane zneužití veřejné moci, což bude mít za následek, že pojistka na ochranu investic nemusí být nikdy využita,“ uvedl. Podle Staceyho zamýšlejí zástupci amerických podnikatelů v Česku v této věci příští týden zaslat vládním stranám a opozici dopis.

Diplomatické pas de deux

Zájem na zrušení smlouvy kupodivu nemá ani česká diplomacie. Důvody existují minimálně dva. Ministerstvo zahraničí se snaží, aby prezident USA Barack Obama co nejdříve schválil nového českého velvyslance ve Washingtonu Petra Gandaloviče, jenž je v současnosti poslancem ODS. Stále čeká na takzvaný agrément, tedy souhlas s výkonem funkce ambasadora ve Washingtonu. Pokud by Česko smlouvu vypovědělo, Gandalovičovo jmenování by se mohlo oddálit.

„V případě vypovězení smlouvy by to znamenalo, že nový velvyslanec bude mít s největším spojencem České republiky velmi nepříjemnou agendu. A dost možná také jedinou agendu,“ řekl ČESKÉ POZICI vysoký státní úředník, který si nepřál být jmenován. Podle něj Česko promarnilo příležitost „vyhandlovat“ změnu smlouvy o ochraně investic za ústupek v otázce umístění amerického radaru v Brdech.

Dnes proto nemáme v zásadě o čem s Američany mluvit. Po podepsání loňské dohody o omezení jaderných zbraní mezi prezidenty USA a Ruska na pražském Hradě sice existuje takzvaná pražská agenda, v té však Černínský palác hraje pouze roli vrchního kulisáka.

Autor: