Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak Praha 7 hledá radnici? Na short listu se objevují ležáky.

  16:11

Praze 7 došlo jedenáct nabídek na nové sídlo, pět developerů je na short listu, některé z nabídek lze označit za ležáky.

Z 11 nabídek jich do další části soutěže postoupil pět. foto: © ISIFA, ČESKÁPOZICEČeská pozice

Připomíná to déjá vu. Radnice Prahy 7 vypsala tendr na prostory, do kterých se přestěhuje v roce 2015, kdy ji vyprší současný pronájem. Nic zvláštního, dalo by se říci. Kdyby ovšem nešlo o druhý pokus zpackané soutěže z minulého roku. Ani letos, jak se zdá, nemusí být zaručen nezpochybnitelný průběh tendru. Nejde přitom o maličkost. Radnice Prahy 7 vybírá z objektů v ceně přesahující miliardu korun. 

Městská část vyzvala k předložení nabídek 22. prosince loňského roku. V inzerátu Praha 7 specifikuje svůj požadavek: zajímá se o koupi stavebního pozemku či dostavěného objektu zahrnujícího přibližně 10 tisíc metrů čtverečních čistých ploch, včetně prostor pro polikliniku a kulturní centrum se sálem pro 500 lidí.

Proč se musí do jedné budovy chodit na úřad i k lékaři? A proč mají mít úředníci městské části k dispozici tak rozlehlé kanceláře?

Další kritéria, která by měla nemovitost splňovat, jako je dopravní dostupnost či cena, zmíněna nebyla. Zveřejněná měřítka naopak budí rozpaky. Proč se musí do jedné budovy chodit na úřad i k lékaři? A proč mají mít úředníci městské části k dispozici tak rozlehlé kanceláře? A co další specifikace administrativních prostor? Proč nejprve neprojednala Praha 7 parametry budoucího sídla s realitními agenty (a pak teprve by vyhlásila soutěž)?

„Městská část nyní sestavuje podklady pro další fázi, kdy budeme chtít vyspecifikovat jednotlivé náležitosti, jež bude muset nová radnice splňovat. Na základě tohoto kroku bude subjektům, které se do naší poptávky zapojily, předložena výzva k podání konkrétních nabídek,“ uvedl Martin Vokuš, mluvčí Prahy 7. Připouští, že Praha 7 nedisponuje finančními prostředky na tak náročný záměr. „Model financování budeme řešit teprve s ohledem na konečnou cenu celého projektu,“ dodal mluvčí.   

Děkujeme!

Developeři, kteří mají na Praze 7 projekty, mohou být městské části za tendr na novou radnici vděčni. „Jde o zajímavou poptávku co do velikosti ploch. Městská část je bonitním klientem, který bude dlouhodobým partnerem developera,“ vysvětluje Jan Kovařínský, investiční konzultant z mezinárodní realitní společnosti King Sturge. Dodává, že situaci developerů dnes nelze vzhledem k podmínkám na realitním trhu hodnotit jako růžovou. „Firmy nemají dostatek likvidity a banky nejsou ochotny půjčovat na spekulativní výstavbu,“ tvrdí Kovařínský. Smlouva s Prahou 7 by developerům jednání s bankou podstatně zjednodušila.

Radnici v Praze 7 došlo na její výzvu jedenáct nabídek, do užšího výběru bylo vybráno pět. Vítěz by měl být znám do konce letošního roku. Praha 7 rozhodně nepatří mezi nejvyhledávanější kancelářské lokality v Praze. „Lze říci, že v této městské části je vyšší neobsazenost ploch než jinde v Praze. Dáno je to především strukturou projektů, které developeři nabízejí,“ tvrdí Kovařínský.

Nájemníci či kupující, kteří jsou nyní při uzavírání smluv ve výhodnější pozici, například požadují dobrou dopravní dostupnost. Tu ale některé projekty na Praze 7 nesplňují. A týká se to i těch soutěžních. „Nelze říci, že by žádný z objektů, z nichž Praha 7 vybírá nové sídlo, na trhu neuspěl, pokud by se tendr nekonal,“ říká Kovařínský. Jenže projekty, které jsou k mání již několik let, k nim nepatří.

Na short listu radnice Prahy 7 figuruje komplex Argentinská hvězda skupiny PPF, o kterém se loni mluvilo jako o jasném vítězi. Těsně před začátkem jednání zastupitelstva, kdy měla být odsouhlasena koupě, přišla nabídka firmy Neocity, jenž do tendru přihlásila Parkhotel. Společnost ale následně přiznala, že objekt nevlastní. Chystaný tendr tak Neocity zhatila. Dodnes není jasné, proč byla nabídka podána. Parkohotel, který soutěží i letos, vlastní společnost Sekyra Group.

A co peníze?

Dle informací ČESKÉ POZICE přišlo loni zmaření tendru Praze 7 vhod. Po detailnějších kalkulacích radnice údajně zjistila, že Argentinská hvězda, za níž PPF požaduje 1,4 miliardy korun, je pro ni z finančního hlediska projekt z říše snů. Dva objekty, které tvoří projekt, nabídnou 20 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. PPF staveniště Argentinské hvězdy v roce 2003 zakonzervovala a od té doby se marně snaží projekt udat. Komplex, který není přímo na metru, zájemce doposud nepřilákal.         

Loňskou soutěž, podobně jako Argentinská hvězda, „opakuje“ i Parkhotel. Jeho majitel, společnost Sekyra Group, zamýšlí, že budovu ze 70. let minulého století zbourá a postaví novou. Na sousedním pozemku, který developerovi také patří, by měl vyrůst ještě jeden dům. Na stavební práce však zatím nebyla vydána potřebná povolení.

Developerská společnost Orco se snaží v soutěži „udat“ bývalé Elektrické podniky. Radnice Prahy 7 již loni tuto nabídku odmítla. Celková výměra budovy je 34 tisíc metrů čtverečních. Její rekonstrukce, vzhledem k památkové ochraně, by dle odhadů městské části vyšla zhruba na miliardu, dle propočtů společnosti Gleeds na více než 1,9 miliardy korun.

Do užšího výběru Prahy 7 se dostala také Mercury Tower. Budova prošla rekonstrukcí a je okamžitě k dispozici. ČESKÁ POZICE již dříve upozornila, že minoritním akcionářem Orka byla zpochybněna změna vlastníka, která proběhla v loňském roce. Budova patří společnosti Argentinská 38, která až do loňského března byla v portfoliu realitního fondu Endurance, jehož zakladatelem a správcem je Orco. Fond firmu prodal za jedno euro. Na podezřelou transakci byl upozorněn finanční analytický útvar ministerstva financí a Česká národní banka.

Radnice místo radnice

Pětici soutěžících doplňuje developerská společnost Lordship s Holešovickým trojúhelníkem. Tento projekt vyvolal u občanských sdružení averzi už v „papírové podobě“, což samozřejmě zkomplikuje vyřizování stavebních povolení. Paradoxem je, že v místech, kde by měl stát Holešovický trojúhelník, již jednou radnice Prahy 7 byla. Městská část ale před lety upustila od stavby sídla na této parcele a pronajala ji developerovi na 70 let.

Firma Gleeds, mezinárodní konzultant pro management a stavebnictví, rozeslala včera odpoledne tiskovou zprávu – Studie: projekty na novou radnici Prahy 7 nemají jasného favorita, porovnání nabízených projektů pro potřeby Prahy 7. Materiál, v němž se zdůrazňuje, že nabídky byly posuzovány pouze z technicko-ekonomického pohledu, shrnuje klady a zápory jednotlivých projektů.

Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda radnice pověřila firmu Gleeds, aby pro ni nabídky zhodnotila, a zda se bude dále účastnit výběrového řízení, odpověděla Patra Bartáková, manažerka české kanceláře Gleedsu: „Radnice nás nepověřila. Studii jsme zpracovali v rámci Research & development centra, kdy monitorujeme stavební trh a provádíme odborné analýzy pro interní databáze, ze kterých vycházíme při našem poradenství klientům. Radnice Prahy 7 je dnes jeden z největších projektů v Praze.“

V analýze vypracované společností Gleeds se mimo jiné konstatuje: „jako projekty s poměrně nízkou šancí na úspěch hodnotíme Parkhotel Praha (nízká konstrukční výška, neznámý stav železobetonové konstrukce), Elektrické podniky (vysoké náklady na rekonstrukci, funkcionalistický objekt z roku 1935) a Holešovický trojúhelník (blokace ze strany občanských iniciativ)“.I když zpráva Gleedsu praví, že tendr nemá „jasného favorita“ dojdeme vylučovací metodou k závěru, že z technicko-ekonomického pohledu jsou favority nabídka PPF Argentinská hvězda a Mercury Tower společnosti Argentinská 38. Bude se tímto závěrem řídit vedení radnice?   

Pokus číslo dvě

Loni skončil tendr na novou radnici fiaskem. Je bez veškerých pochybností, že Praha 7 nové prostory potřebuje. „V současné době jsme jedinou pražskou částí, která nemá vlastní budovu radnice. Nájem v objektu ministerstva financí máme garantovaný pouze do roku 2015. Navíc za dobu, po kterou zde sídlíme, tedy od roku 1993, se nájemné zvedlo o více než sto procent a dále by mělo výrazně narůstat,“ tvrdí Martin Vokuš.

Bohužel, ani letošní pokus nalézt nové sídlo radnice Prahy 7, se neobešel bez dohadů. Je jasné, že jakákoliv atraktivní soutěž vzbuzuje kontroverze, někdy oprávněně, jindy nikoliv. Vágně stanovené podmínky tendru, jak tomu je právě na Praze 7, které ponechávají při startu stranou tak důležitá kritéria, jako jsou třeba dopravní dostupnost či cena, „drby“ jen přiživují. Vybízí totiž ke spekulacím, že podmínky lze v průběhu tendru upravovat „dle potřeby“. A developeři? Ti se pravděpodobně budou všemožně snažit, aby se svých ležáků či problémových nemovitostí zbavili.  

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...