Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jak politická opozice odmítala nošení roušek aneb „Boj“ s pandemií

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) podepsali koaliční memorandum. foto:  Michal Šula, MAFRA

Nakoupili by zástupci opozice, kdyby byli ve vládě, v lednu a v únoru, roušky, pokud tušili koronavirovou pandemii? Ne? A proč ne? Co jim v tom bránilo?
  16:52

Jak by zástupci opozice bojovali s koronavirovou pandemií, kdyby byli ve vládě? Předpovídali by v lednu a v únoru prudké šíření koronaviru z Číny do Evropy? Nakoupili by tehdy, kdy byl roušek dostatek a byly laciné, je pro obyvatele České republiky, sebe a své blízké, pokud tušili pohromu, jež se valí? Ne? A proč ne? Co jim v tom bránilo?

Když v Kalifornii hasiči skoro každý rok (neúspěšně) bojují s rozsáhlými požáry, dobře vědí, že při suchém porostu a velkém větru stačí malý plamínek, aby za chvíli vznikl rozsáhlý požár. Plamínek tady a támhle a za krátký čas hoří „půl“ Kalifornie. Co s tím lze pak dělat?

Nejjednodušší a nejlacinější zbraní v boji proti šíření koronaviru jsou roušky a respirátory. A izolace nemocných, jež je však dražší. Podíval jsem se na výroky několika zástupců opozice na téma nošení, či nenošení roušek od května. Nyní všichni stojí v roušce jako na stráži – aspoň na veřejnosti. Nebylo ale tak tomu vždy. Z namátkového přehledu médií vyplývá, že si nevidí ani na špičku svého – nezakrytého – nosu.

Šestadvacátého května

Poslanci už na nošení roušek ve Sněmovně kašlou. Lidé je přitom mít musí

„Poslanci se dohodli, že kdo bude chtít, může během jednání odložit roušku. Pro běžné občany přitom stále platí pravidlo, že kvůli koronaviru v uzavřeném prostoru roušky nosit musí. Sundat je mohou pouze, když dodrží rozestup dva metry. Ten poslanci na plénu rozhodně neudržují, v sále jich je navíc najednou 200.

,Došlo k dohodě politického grémia, že nošení roušek na plénu bude dobrovolné. Pokládáme se za zákonodárný sbor, to znamená za nadřízeného vlády. Takže jaká pravidla platí ve sněmovně, to nám vláda nařizovat nebude,‘ řekl CNN Prima NEWS šéf ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). Poslanci ODS dorazili bez zakrytých úst i na tiskovou konferenci ve sněmovním atriu.

Povinnost nosit roušky se postupně ruší. Jsme přesvědčeni, že spolu trávíme dostatek času, přišli jsme z předsednictva, kde spolu sedíme. Věříme, že se začneme vracet do normálu, vysvětlila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Bez roušek přišli i politici z TOP 09. ,Povinnost nosit roušky se postupně ruší. Jsme přesvědčeni, že spolu trávíme dostatek času, přišli jsme z předsednictva, kde spolu sedíme. Věříme, že se začneme vracet do normálu,‘ vysvětlila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Komunisté nošení roušek nakombinovali. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik ji měl, zatímco předseda strany Vojtěch Filip, který stál při tiskovém brífinku hned vedle něj, měl odkrytý nos i ústa. Roušky si naopak nechali poslanci hnutí STAN, lidovci, hnutí SPD či vládního hnutí ANO.

Od pondělí platí, že Češi nemusí nosit roušky venku. Zakrytá ústa nejsou nutná ani v kancelářích, ovšem jen v případě, že je splněna podmínka, že lidé mezi sebou budou mít minimálně dvoumetrové odstupy. Ty však mezi sebou poslanci rozhodně nemají.“

Sedmnáctého srpna

Tupé řešení, vláda trestá lidi za svoji neschopnost. Politici kritizují návrat roušek

„Nosit znovu roušky ve vnitřních prostorách nedává podle některých opozičních politiků smysl. Označují to za tupé řešení. Roušky se vrátí do vozidel městské hromadné dopravy (MHD) a vnitřních prostor od 1. září letošního roku. V pondělí to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda říká, jak má všechno pod kontrolou a najednou nařizuje roušky ve vnitřních prostorách, řekl CNN Prima NEWS šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Nařízení nosit roušky by pochopil v městské hromadné dopravě, ve vnitřních prostorách to ale podle Stanjury nedává smysl.

,Není to dobrý krok. Nevím, jaký je rozdíl mezi červnem a září. Vláda říká, jak má všechno pod kontrolou a najednou nařizuje roušky ve vnitřních prostorách,‘ řekl CNN Prima NEWS šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Nařízení nosit roušky by pochopil v městské hromadné dopravě, ve vnitřních prostorách to ale podle Stanjury nedává smysl.

,Místo chytré karantény přicházejí tupá řešení. Vláda slibovala, že bude všechno řešit lokálně a najednou vyhlásila celoplošné opatření. K čemu máme semafor, když skoro všechny okresy jsou bez problémů a za dva týdny se roušky budou muset nosit všude. Vládě se zalíbilo, že má ten pocit, že zachraňuje občany,‘ kritizoval Stanjura.

Podobně to vidí předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. ,Vláda trestá občany za vlastní neschopnost. O chytré karanténě se jen mluví, nic nefunguje. Premiér říká, že všichni dostanou roušky do schránek, nikdo nic nedostal. A teď naprosto tupě nařídí nošení roušek všem lidem,‘ uvedl pro CNN Prima NEWS Bartošek.

Podle lídra Pirátů Ivana Bartoše vláda nezná žádné jiné řešení než plošné nařízení na nošení roušek. Zkritizoval vládu, že rozhodla bez debat a bez uveřejnění dat.

Do vlády se na Twitteru tzv. pustili i další politici.Podle lídra Pirátů Ivana Bartoše vláda nezná žádné jiné řešení než plošné nařízení na nošení roušek. Zkritizoval vládu, že rozhodla bez debat a bez uveřejnění dat. ,Znovu se ukazuje, že vláda nezvládne připravit plán ani na víc než 14 dní dopředu,‘ napsal Bartoš. Hlavou kroutila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vláda by podle ní měla odpovědět například na otázku, proč jsou roušky povinné zrovna od 1. září. I Pekarová zkritizovala kabinet za špatnou komunikaci.

Povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a MHD bude platit po celém Česku od září. Výjimku budou mít restaurace a školní třídy. Karanténa i izolace nakažených bez příznaků se zkrátí na 10 dní, propouštět se z ní bude bez testu, s výjimkou zdravotníků a pracovníků sociálních služeb.“

Dvacátého srpna

Téma dne: Omezení, která přišla nečekaně

Moderátorka Daniela Písařovicová v pořadu Události, komentáře: „Dvacátého srpna 2020 jste pro Českou televizi uvedl, pane Okamuro, kdy vláda couvla pár dní poté, co bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil návrat roušek: ,Vláda by měla už konečně se vrátit do reality, přestat omezovat normální, zdravé, pracující, slušné občany, kteří nemají s touto politickou šarádou vůbec nic společného. Měly by se ty roušky prostě teďka zrušit a už se nezavádět zpátky.‘“

Jednadvacátého srpna

Petr Fiala: To, co předvádí vláda, je matení lidí. Opatření jsou nesmyslná a zbytečná

Petr Fiala (ODS): „Pokračuje zmatek a chaos, kterého jsme svědky od počátku. Ta opatření týkající se plošného nošení roušek jsou nelogická a nedá se v podstatě rozumět tomu, koho to má chránit a koho ne. Objevuje se nová věc, která v první vlně koronaviru úplně neplatila – vládní opatření se zdají jako úplně zbytečná.

Ozývají se odborníci, ozývají se epidemiologové, kteří nechápou, proč se znovu plošně zavádí nošení roušek. Tento vládní postup je v rozporu i s tím, co sama říkala. Premiér Babiš říkal, že žádná plošná opatření už nebudou, že budou fungovat chytré karantény, lokální řešení a tak dále. A najednou tady máme plošná opatření, o nichž pochybují odborníci…

Ta opatření týkající se plošného nošení roušek jsou nelogická a nedá se v podstatě rozumět tomu, koho to má chránit a koho ne. Objevuje se nová věc, která v první vlně koronaviru úplně neplatila – vládní opatření se zdají jako úplně zbytečná.

To, co předvádějí, je jen matení veřejnosti. Nevím, jestli záměrné, nebo jestli je to výraz neschopnosti, ale je to prostě tak. Každý, kdo trochu používá zdravý rozum, například musel hned vědět, že nařízení ohledně nošení a nenošení roušek ve školách nemá logiku, chápal, že sundavání roušek ve třídě a nasazování na chodbě není žádná ochrana, ale nesmysl.

Stejné nesmysly jsme viděli v mnoha případech. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne…

Opatření jsou zbytečná, nesmyslná a chaotická. Je to strašení lidí… Dopady na ekonomiku už jsou. Jeden dopad už ale známe, a tím je nesmyslný půlbilionový deficit státního rozpočtu, který vláda udělala.“

Devátého září

Vojtěch čelí ostré kritice za roušky. Vláda je nebezpečná, ozývá se

„,Pokud by ta opatření byla dělána systematicky a byla podložená nějakými jasnými průzkumy případně doklady toho, že je to v pořádku, tak já nejsem proti rouškám a nejsem proti zavádění roušek, ale nesmí v tom být chaos a nesmí v tom být pochybné výjimky,‘ vysvětlil předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).“

Kdo bude uvnitř, bude muset nasadit roušku. I v práci, když jsou lidé blízko u sebe, a ve školách mimo třídy

„,Vyzýváme lidi, aby někteří z nás konečně začali brát ten vir vážně. Někteří to zpochybňují,‘ dodal Babiš ve středu večer v ČT a podotkl, že když byl v sobotu v obchodě, byl jediný, kdo měl respirátor. Není podle něj potřeba vyvolávat paniku, ale je třeba se chovat odpovědně.

Kritický byl předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého je zavádění plošných opatření v rozporu s epidemiologickým semaforem. Předseda SPD Tomio Okamura také vyzval spíše k cíleným lokálním opatřením, počet nakažených na sto tisíc obyvatel se mu zdá nízký ve srovnání s chřipkovými epidemiemi.

Kritický byl předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého je zavádění plošných opatření v rozporu s epidemiologickým semaforem. Předseda SPD Tomio Okamura také vyzval spíše k cíleným lokálním opatřením, počet nakažených na sto tisíc obyvatel se mu zdá nízký ve srovnání s chřipkovými epidemiemi. ,Povinná plošná opatření by měla být tam, kde jsou ohniska, jinak by to mělo být spíše na dobrovolné bázi,‘ řekl.

Člen výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS) se domnívá, že se roušky ve velkém zavádějí pozdě. Zopakoval své mínění, že se povinnost vůbec neměla rušit. ,Kromě roušek nemáme vůbec nic, čím bychom mohli šíření zpomalit, protože chytrá karanténa nefunguje,‘ řekl. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je situace katastrofická a vláda by měla aktivovat ústřední krizový štáb.“

Čtrnáctého září

Opatření mají být cílená. Vláda si protiřečí, výsledkem je zmatek a nefunkčnost, říká Okamura

„Podle Okamury by mělo být nošení roušek na bázi dobrovolnosti u těch lidí, kteří nejsou rizikoví.

Moderátor Vladimír Kroc: Podle usnesení předsednictva hnutí SPD by roušky měly být povinné pouze v ohniscích nákazy, jinde dobrovolně. Proč?

Tomio Okamura (SPD): Tak, souhlasíme v tomto s panem prezidentem Milošem Zemanem, který řekl stejnou věc a já myslím, že to vychází – nebo jsem přesvědčen, že to vychází, já to vím, že to tak vychází – právě z těch slov odborníků, které jsem citoval tady v úvodu pořadu. To znamená... byla to např. paní ředitelka Jágrová, která právě říkala, že drtivá většina občanů nemá buď žádné příznaky, nebo je to vysloveně s velmi malými příznaky.

Moderátor Vladimír Kroc: A zároveň řekla, že roušky by měly být dobrovolné? To řekla, výslovně?

Já si myslím, že skutečně by ti lidé, kteří nejsou rizikoví, že by to mělo být na bázi dobrovolnosti... Já vycházím z názoru odborníků, já nejsem lékař a odborník a my si z toho bereme to, i při pohledu na tu situaci, že drtivá většina lidí...

Tomio Okamura (SPD): Tak to zase říkají jiní odborníci..., tak např. známý onkolog pan profesor Žaloudík a další a další, pan profesor Beran například a další...

Moderátor Vladimír Kroc: Otázka zněla, zda v MHD – a teď se ptám na Váš názor nebo stanovisko – roušky považujete za zbytečné?

Tomio Okamura (SPD): Tak, jedna věc je, když je to třeba v Praze, kde to trasování a kde ty cesty jsou velmi těžko – řekl bych – uchopitelné. Nicméně, já si myslím, že skutečně by ti lidé, kteří nejsou rizikoví, že by to mělo být na bázi dobrovolnosti... Já vycházím z názoru odborníků, já nejsem lékař a odborník a my si z toho bereme to, i při pohledu na tu situaci, že drtivá většina lidí...

A ještě bych řekl jedno číslo, že teďka počet těch nakažených tím koronavirem je cca 100 lidí na 100 tisíc obyvatel, přičemž epidemie v případě chřipky je 1400 až 1600 nemocných na 100 tisíc, přičemž na chřipku v loňském roce zemřelo 1500 lidí a na ten koronavir je to násobně méně, přičemž to spojítko je to, že jak na koronavir, tak na chřipku v podstatě nikdo nezemře pouze na ten koronavir nebo na chřipku, ale už jsou nemocní ti lidé s něčím jiným a je to ta druhotná příčina, to znamená já říkám, nevyvolávejme paniku, tím chci vyzvat i média, bavme se o tom věcně, nedělejme zbytečná plošná opatření, protože lidé potřebujou chodit do práce, potřebujou se živit, potřebujou žít.“

Dvaadvacátého září

Vláda se musí zaměřit na funkční řešení, uvedla Pekarová Adamová. Chybí jí sebereflexe premiéra

„Pekarová Adamová varuje před izraelským scénářem, vyhlášením nouzového stavu a hrozbou dalšího vypnutí ekonomiky. ,To už si skutečně nemůžeme dovolit. Mnozí stojí ekonomicky nad propastí. Černý scénář se dá zvrátit, pokud se personálně velmi výrazně posílí krajské hygienické stanice – skutečně o stovky lidí tak, aby byli schopní trasovat. A možnosti testování, klidně i zdarma pro ty, kdo mají příznaky,‘ míní šéfka TOP 09.“

Devětadvacátého září

Po vypnutí kamer si šéfové stran hned sundali roušky. Na internet unikly fotky z televizní debaty

Dokud předsedové nejsilnějších stran v přímém přenosu debatovali, seděli od sebe na předpisovou vzdálenost dvou metrů a nasazeny měli roušky či respirátory. Po zhruba tři čtvrtě hodině však nastala v debatě přestávka a v tu chvíli si její aktéři, premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i šéf ODS Petr Fiala svoje ústenky sundali.

„Dokud předsedové nejsilnějších stran v přímém přenosu debatovali, seděli od sebe na předpisovou vzdálenost dvou metrů a nasazeny měli roušky či respirátory. Po zhruba tři čtvrtě hodině však nastala v debatě přestávka a v tu chvíli si její aktéři, premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i šéf ODS Petr Fiala svoje ústenky sundali.

Během pauzy trvající asi osm minut vedl Hamáček a Fiala debatu s moderátom Reyem Korantengem na vzdálenost, která může být jen sotva označována za dvoumetrovou. Jediný, kdo si svůj respirátor podle fotografie ponechal nasazený, byl lídr pirátské strany Ivan Bartoš, který se k debatě posléze přidal. Premiér Andrej Babiš pak po celou dobu přestávky seděl bez respirátoru na své židli a studoval nějaké materiály.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...