Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak piráti přišli o panictví

  20:56

Při setkání s bývalým Topolánkovým mužem okusili lídři České pirátské strany politickou realitu.

Zleva místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík, podnikatel Jaroslav Veverka a pirátský předseda Ivan Bartoš. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Na fóru pirátské strany, v části přístupné pouze zaregistrovaným příznivcům, se tento týden objevilo nezvyklé téma. Mezi diskusemi o šmírovacím zákonu a o pokusu Googlu cenzurovat internet, tedy pirátským denním chlebem, nešlo přehlédnout bod nazvaný „Informativní schůzka s průmyslníky holdingu Noen“. Čtenáře, kteří by se snad mohli domnívat, že by se piráti vedle boje za svobodu kyberprostoru pustili také do kšeftování s těžebním zařízením pro povrchové dobývání, můžeme předem uklidnit. Pirátům bylo pouze naservírováno degustační menu reálné české politiky.

Ale pěkně od začátku. „Zhruba před měsícem mě neformálně oslovil jeden člověk z holdingu firem Noen, což jsou mimo jiné těžaři, ale i vlastníci HC Piráti – Chomutov. Dnes odpoledne s nimi máme schůzku v sídle firmy,“ informoval čtenáře fóra předseda České pirátské strany Ivan Bartoš a přislíbil, že v duchu maximální transparentnosti bude o výsledcích jednání později informovat.

K setkání mezi zástupci pirátské strany Ivanem Bartošem, Martinem Brožem a Mikulášem Ferjenčíkem a šéfem projekční společnosti Noen Jaroslavem Veverkou a jeho lidmi došlo dle informací zveřejněných na pirátském webu v pondělí 28. května v sídle Noenu na Václavském náměstí. Nutno podotknout, že Veverka není pouze předsedou představenstva Noenu. V minulosti byl údajně také neformálním lídrem takzvané Topolánkovy pětky, kterou doplňovali lobbista Marek Dalík, právník Karel Muzikář, ekonom Karel Kříž a někdejší šéf vojenské rozvědky Andor Šándor, který byl rovněž členem představenstva Noenu.

Jak piráti přicházejí o iluze

Piráti: Seděla s námi skupina lidí, kteří jsou prostě zvyklí mít díky svým známostem a penězům reálný vliv na politiku této země.

Jak podnikatelsko-politické soaré probíhalo, Bartoš následně detailně popsal na pirátských stránkách: „Mezi litry šampaňského Moët a nepřeberným množstvím Jamesona (údajně typického pití pro dolaře) jsme vedli dosti nezávaznou konverzaci. Seděla s námi skupina lidí, kteří jsou prostě zvyklí mít díky svým známostem a penězům reálný vliv na politiku této země. Dokáží zvednout politika i ho potopit. Řešili jsme i možný sponzoring. Sponzoring takového typu je však pro nás nepřípustný. Ta diverzita je patrná, oni dělají byznys, my děláme politiku.“

Byla důvodem setkání rostoucí popularita mladé strany, kterou by někdo mohl chtít využít ve svůj prospěch, jak by se na první pohled mohlo zdát? Podle Jaroslava Veverky nikoli, o politiku vlastně nešlo vůbec. „Jejich politické názory mě nezajímaly. Jsem vlastníkem hokejového klubu Piráti Chomutov, a tak jsem chtěl vědět, co máme společného. Zajímalo mě, co ti kluci dělají a jak se mají. Nemělo to vůbec žádný politický podtext. Nakonec jsem ale zjistil, že jediným společným jmenovatelem je název,“ řekl v telefonátu s ČESKOU POZICÍ Veverka, který politickou budoucnost pirátů nevidí dvakrát růžově. „Je to taková parta hodných kluků, není to politická strana. Nemají politický potenciál. Jsou to prostě kluci, které to baví a jejichž jediným heslem je transparentnost. Jenže s tou si nevystačíte, když chcete řídit zemi.“ Přitom piráti píší, že během setkání jim Veverka předpověděl potenciál získat až patnáct procent hlasů.

Veverka o Topolánkovi a politice

Místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík, si naopak ve fóru na pirátských stránkách postěžoval, že se v sídle Noenu o Pirátech Chomutov téměř vůbec nehovořilo. Spíš o tom, že lidé kolem společnosti Noen zvažují vstup do politiky. Jisté předpoklady by tady byly. Jaroslav Veverka se prý mimo jiné chlubil i tím, že z Mirka Topolánka osobně udělal premiéra, že ví, kdo financuje Paroubkovu stranu (Roman Janoušek) a že Janoušek prý dal 200 milionů korun na kampaň Vítu Bártovi, jenž utratil jen sto a zbytek si nechal.

Jaroslav Veverka se prý mimo jiné chlubil i tím, že z Mirka Topolánka osobně udělal premiéraTato tvrzení však Veverka popírá: „Já bych hrozně rád, kdyby se politika změnila, ale nerad bych do ní vstupoval. Chtěl bych, aby se tady objevila strana, která by neměla potřebu nic krást. Z pana Topolánka jsem premiéra udělat nemohl, protože z pana Topolánka mohla udělat premiéra jen ta strana, ve které je. To jsou takové hlouposti. Jen jsem říkal, že jsem se s panem Topolánkem znal ještě předtím, než byl premiérem, a náš vztah pokračoval i poté, co se funkce premiéra ujal,“ zdůraznil Veverka.

Že by v budoucnosti mohlo dojít k dalšímu podobnému setkání, považuje předseda pirátů Ivan Bartoš za vysoce nepravděpodobné. Dle něj nejsou politika a byznys přirozenými partnery, jak se nám v této post-demokracii může občas zdát. „V politické rovině sice dokážeme spolupracovat s každým, kdo má transparentní přístup a cíl, který je totožný s naším programem. Nechceme se však stát součástí her, které mezi sebou hrají jednotlivé průmyslové lobby. Pánové z Noenu na nás nepůsobili dojmem, že by chtěli podpořit konkrétní projekt na otevření státu, spíš mapovali terén,“ napsal v e-mailu ČESKÉ POZICI Bartoš.

Nakonec se tak trochu zdá, že líčení pirátů připomíná výpověď nezletilé dívky, jež musela nedobrovolně strávit víkend na nákladní lodi ukotvené v oděském přístavu. „Nelíbil se mi vůbec styl, kdy se nás pokoušeli opít, myslím, že se jim to nepovedlo. Lákali nás na další schůzku, ale já jsem zásadně proti,“ konstatuje Ferjenčík. „Já jsem ztratil veškeré iluze. Byl jsem včera v jistém směru prakticky odpaněn,“ píše Bartoš. Humor piráty přesto nepřešel. Příští setkání tohoto typu se prý pokusí streamovat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!