Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak okysličit české vysoké školství

V biologii se pro křížení příbuzných jedinců ujal termín „inbreeding“. Důsledky? Přenášení vad do dalších generací i snížení plodnosti. Stejné slovo se vžilo i pro neblahou praxi, kdy vysoká škola odchová své absolventy, kteří ale zůstávají v domácím „chovu“. A sami pak vychovávají jedince téhož druhu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mf

14. 7. 2014 15:20
Je to těžké

Je to těžké. Slyšel jsem názor: vezmeme raději našeho člověka, alespoň víme, co je zač. Kdoví co, by to bylo za člověka, který by k nám zvenku přišel.

Vládne tady vzájemná nedůvěra a chybí objektivní hodnocení. On se skutečně někdo může chtít zbavit nějakého neodbytného trotla tím, že jej doporučí na jinou univerzitu.

0 0
možnosti

P. Ripka

12. 7. 2014 23:18
Mercedes za cenu trabanta nekoupíme

Také mne inbreading na českých univerzitách trápí. Moc mne neutěšuje, že podle mého italského asistenta jsme na tom ještě dobře oproti Sicílii, kde je nepotismus běžný. Na druhé straně je tabulkový plat německého profesora 5000 EUR, českého 33 000. Pokouším se zahraničním kolegům vysvětlit, že je u nás levné pivo, ale stále se jim ten náš tabulkový plat nezdá moc atraktivní. Granty na podporu mobility jsou dobrá věc, je to vždy ale jen krátkodobá pomoc. Chceme-li vyšší kvalitu, asi si budeme muset trvale připlatit. To mi v kritických článcích o českém školství schází.

0 0
možnosti

11. 7. 2014 23:11
Je to jednoduché:

Je to jednoduché:

Od nás (katedra řídicí techniky FEL ČVUT) musí každý doktorand po obhajobě odejít alespoň na rok do ciziny (na nějakou dobrou školu). Bez takového pobytu se nemůže u nás stát ani postdokem ani asistentem. Běžné zaměstnáváme cizince z celého světa (obvykle 10-15), pracovním jazykem je angličtina a dokonce i výroční schůze je v angličtině. Delší pobyty v cizině jsou celkem běžné i později v kariéře.

Je sice hezké si v článku přečíst osvícená prohlášení různých funkcionářů ale skutečnost je jiná. Přitom by stačilo z toho udělat pravidlo a to vynucovat.

Nantlovo prohlášení „...není až tak zásadně odlišná od jiných evropských zemí srovnatelné velikosti, kde se akademická praxe provozuje vesměs v národním jazyce“ je podivné. Opak je pravdou a to zejména v oborech, jimiž se CEITEC zabývá.

0 0
možnosti

Jiri Janecek

12. 7. 2014 8:56
Re: Je to jednoduché:

No, máte pravdu, ale jak vidíte sám - "V nadsázce

jsem prohlásil, že by snad mělo být i uzákoněno, že inbreeding není povolen"... Přece nebude svobodné akademické obci nějaký jouda něco zakazovat. Ona má přece sama dostatečnou schopnost se samozkvalitňovat skrz konkurenci...

Jinak na ceitecu by si mohli osekat aspoň ten skutečný, biologický imbreeding...

http://www.ceitec.cz/prof-rndr-josef-jancar-csc/u17730?institution=1

http://www.ceitec.cz/mgr-ema-jancarova/u26318?institution=1

0 0
možnosti

Jiri Janecek

11. 7. 2014 22:56
Nevím...

...ale asi bych řekl, že vhodnou úpravou VŠ zákona a některých vyhlášek MŠMT by to mohlo jít... Rozhodně líp, než "výchovou manažerů" či tlakem rektorů a děkanů. Možná by taky stálo za to, vytvořit zákon "Studenti se zasloužili o sametovou revoluci"... Sice by byl k ničemu, ale jako daň za jejich odstranění ze samospráv, by se to vyplatilo...

Zajímavé by se bylo podívat na nějaký výpis tisku, jaká klíčová slova létala vzduchem a veřejným prostorem při posledním prosazování reforem a odporu vůči nim... Správní rady, aplikovatelnost, odložené školné, odložené úroky, možnost angažovat odborníky z praxe etc etc... Možná jsem se špatně díval, ale slovo imbreeding bylo maximálně předmětem debat v anarchistických kroužcích...

0 0
možnosti