Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak Nečas dostal sardel

  11:15

Za svůj výrok o mrtvém modelu státních maturit si premiér Petr Nečas slízl od médií nepěknou smetanu. Prý je alibista i zametač.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Premiér Petr Nečas (ODS) je už jistě nebývale odolným čtenářem denního tisku, ale není tak úplně zvykem, aby dostal cílené rány prakticky od všech médií, které vytvářejí veřejné mínění. A co víc, když se to týká školství, za něž býval vesměs mediálně pranýřován někdejší ministr školství Josef Dobeš (VV), jenž se odvážil spustit kritizovaný projekt státních maturit.

„Tento model státních maturit je podle mého názoru mrtvý,“ prohlásil v úterý předseda vlády. Na Nečasův výrok, jenž následoval po odvolání dlouholetého šéfa Cermatu Pavla Zeleného, se už objevilo několik pozoruhodných náhledů. Podívejme se, jak jej hodnotí novinoví komentátoři – třeba z časopisu Týden, z Hospodářských novin a Práva. Nečasovi dávají pořádnou „čočku“. Zleva, zprava!

Týden: Nečasovo zametání stop

Novinář Marek Přibil, jenž nedávno přešel do časopisu Týden z Práva, českého premiéra „nakouřil“ hned dvakrát. V úterý si přibrousil pero článkem „Státní maturity: kdo skončí ve vazbě?“, v němž říká, že vložených 1,5 miliardy korun je šílená suma, ale premiérovo vyjádření je ještě šílenější.

„Každý slušný kabinet by se po tom do nebe volajícím maturitním průšvihu, jakého jsme v Česku svědky, odporoučel. Ne tak Nečasův. Náš ministerský předseda (a teď pozor) naopak hlásá, že potřebujeme nějakou formu celostátní zkoušky, aby ,zajistila nepodkročitelný standard maturitního vzdělání‘ a aby ,nahradila přijímací zkoušky na vysoké školy‘. Řečeno jinak: tedy že znovu připravíme cosi, co už do této chvíle stálo – opět připomeňme – daňové poplatníky 1,5 miliardy korun,“ uvádí Týden.

Ve středu pak týž žurnalista odpovídá v komentáři Nečasovo zametání stop jisté internetové diskutérce, kterou trápí, kolik desítek hodin a mraky sil vysál maturitní hokus pokus z českých učitelů. Učitelům i studentům vlastně sdělil, že se snažili zbytečně a stát podporoval paskvil. Přibil se ptá: „Nečasova slova nebyla opravdu nejšťastnější. Ale co má tento premiér vlastně jiného povědět, když ve skutečnosti pouze za miliardovým maturitním tunelem a jeho hlavními aktéry zametá stopy?“

Hospodářské noviny: Pravá zkouška dospělosti

Být dospělým znamená být připraven na ústrky, licoměrnost, alibismus a všudypřítomnou zlodějnu...Ironický náhled nabídl ve středečních Hospodářských novinách komentátor Petr Honzejk: „Nevěřte škarohlídům, kteří nadávají na skandální průběh státních maturit. Pokud maturitu chápeme v nejvlastnějším smyslu jako zkoušku z dospělosti, neměl projekt pánů Zeleného a Dobeše chybu. Co to totiž znamená ,být dospělý‘? Především být připraven na ústrky, licoměrnost, alibismus. Na změny na poslední chvíli a všudypřítomnou zlodějnu. Z těchto disciplín letos prozkoušel stát studenty dokonale.“

Středoškoláci tak vědí, že stát je nepřítel, který jim nic nedaruje, což prý v životě tak nějak ocení. „Díky státní maturitě studenti také vědí, že se politikům nedá věřit. Pamatují si Petra Nečase, který před dvěma lety volal, že ,státní maturita je zbytečná buzerace a zatěžování učitelů‘, a potom si nad jejím zavedením umyl ruce. A studenti už vědí i to, že když erár něco tvrdí, jsou to jen řeči,“ píšou v HN o „dokonalém dospívání“.

Právo: Nečas by neodmaturoval

Ve čtvrtečním deníku Právo se k Nečasovým slovům vyjadřuje i levicový sociolog Jan Keller. Podle něj by Petr Nečas dost možná obhájil doktorát z alibismu, ale ve zkoušce dospělosti na celé čáře propadá. „S výrazem, z něhož nelze poznat, komu se vlastně směje, odpískal státní maturity. Přesně ty, co prosazoval nejlepší ministr školství, který měl až do hořkého konce jeho plnou podporu,“ píše ostravský profesor sociologie, jenž se vyjadřuje k palčivým společenským problémům – často právě i ve školství.

Nečas je podle Kellera přímo velmistrem alibismu. Pokud by maturity dopadly jakžtakž dobře, pyšnil by se tím, že byly zavedeny za jeho vlády. Když skončily fiaskem, odbyl vše konstatováním, že on byl proti a jako pouhý premiér s tím neměl nic společného.

„Při troše snahy lze jeho úsměv přece jen dešifrovat. Je určen tisícům učitelů středních škol, kteří ve svém volném čase absolvovali stovky hodin nácviku oprav nesmyslných zkušebních testů,“ píše Keller, který si všímá i „výsměchu“ oné vyhozené více než miliardě právě premiérem rozpočtové zodpovědnosti, jenž získal z maturit „cennou zkušenost“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!