Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak naložit s metanolem (čtvrt roku poté)

  17:43

Úvaha, kterou publikujeme, vznikla v září 2012, v době prohibice. Bohužel je doposud stále aktuální.

Unie výrobců lihovin požaduje snížit maximální obsah nádob, v nichž se může alkohol převážet, ze současných šesti litrů na polovinu. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Obdrželi jsme zajímavý e-mail, který reaguje na článek Zdeňka Ondráčka ze 4. prosince nazvaný Jak dlouho bude ještě metanol zabíjet? Autor obdržené zprávy, Michal Rollo, v úvodu píše:

Shodou okolností jsem článek s podobným námětem napsal již v září 2012. Byl to měsíc, kdy metanolová aféra dosáhla svého prvního vrcholu. Článek měl titulek Prohibice a elegance. Jed ukrytý v pančovaném alkoholu měl tehdy na svědomí kolem 25 životů. Článek jsem ve formě e-mailu tehdy odeslal několika svým známým.

Nicméně doba plynula a dnes, po více než dvou měsících, má metanol na svém kontě již téměř čtyři desítky mrtvých. Takže mi to opět nedalo. Svou někdejší úvahu přeposílám nyní i vám, v podstatě v podobě, jak jsem ji tehdy v září napsal – jenom těch obětí bylo o třetinu méně...

Prohibice a elegance

Prohibice má skončit, ale problém trvá. Někde se stále ještě skrývá 15 tisíc litrů metanolu. V rádiu Česko dnes dopoledne (září 2012) ministr zdravotnictví uvedl, že jedna zkouška na metanol přijde na 100 až 150 korun. TV Nova ještě týž večer nicméně oznámila, že na Zlínsku některé instituce hodlají občanům otestovat jejich lahve s alkoholem zdarma. Údajně se očekává mimořádný zájem.

Testování je možná líbivé – ale proč?

Někdo si lahev otestovat dá, někdo nedá. Ale ani při sebevětším zájmu o testování se zdaleka nedosáhne na všechen podezřelý alkohol. Nebezpečí rozhodně nezmizí – ale určitě se do situace vnese další zmatek. Například jak rozeznat občany, kteří si své lahve prověřit dali, od občanů, kteří si své lahve prověřit nedali? Co když vás pozvou na party ti druzí?

Už teď není pochyb. Prohibice neprohibice, testování netestování, potáhne se to dál. Kde je zmatek, je i příležitost. A navíc žijeme v Čechách... Nehledě k tomu, že i test, který se pro konzumenty dělá zadarmo, bude nakonec muset někdo zaplatit.

A zvážíme-li, že jedno otestování (alespoň podle ministerských údajů) má stát v podstatě stejně jako nová lahev průměrného alkoholu (včetně spotřební daně započítané v této láhvi v maloobchodních cenách), pak logika dostává na frak.

Raději vyčistit trh

Nebylo by jednodušší místo nákladného testování (s celou jeho mnohdy složitou a často i těžkopádnou organizací) učinit něco velkorysejšího: od konzumentů jejich podezřelé lahve rovnou odkoupit – a pod přísným dozorem jejich obsah zlikvidovat?

Navíc se v současné české situaci vyloženě nabízí i ještě lepší řešení než odkup za peníze – a sice efektní masová přímá výměna neprověřeného alkoholu za poukázky na zaručeně bezpečné nové zboží.

Poukázky by samozřejmě platily pouze pro nákup u prověřených (bezpečných) výrobců a distributorů – a samozřejmě jen v prověřených obchodech a restauracích. Prostě všechno, co je předprohibiční a podezřelé, zlikvidovat. Bez pardonu.

Dát image a povzbudit

Zásadní a masová výměna podezřelého alkoholu za poukázky by mohla být řešením ekonomicky přitažlivým, a dokonce elegantním. Odškodňovala by totiž nejen spotřebitele, ale pomohla by i prohibicí postiženým podnikům, jimž by otevřela nový odbyt.

Razantní a velkorysé řešení metanolového problému by přitom mohlo nalézt příznivou odezvu i v zahraničí. Při náležitě efektním marketingu se může dravý nástup „nového“ alkoholu stát dobrým odrazem na cestě k novému image a novým trhům. Oživením, po kterém český export žízní.

V celém odvětví české výroby a distribuce lihovin by taková rychlá a masová výměna rozhodně znamenala povzbuzení pro nový rozjezd. Lihovarníci a hospodští potřebují toto povzbuzení stejně naléhavě jako jejich konzumenti – a jako celá tahle republika.

Autor: