Lidovky.cz

Jak nafouknout rozpočet EU? Přes program Erasmus.

Evropa

  5:38

Debata o chybějících penězích v rozpočtu EU na letošní rok souvisí s bojem mezi bruselskými institucemi a členskými zeměmi.

V rozpočtu EU na letošní rok se objevila „díra“ deset miliard eur. S touto informací vystoupil ve středu Alain Lamassoure, předseda rozpočtového výboru Evropského parlamentu. Dle něj hrozí, že do čtrnácti dnů „vyschnou“ peníze na financování výměnného studentského programu Erasmus a zřejmě se zastaví výplaty z Evropského sociálního fondu (ESF). Z něj se hradí projekty operačních programů Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Lidské zdroje a zaměstnanost a Praha Adaptabilita.

Na první pohled alarmující zpráva z Evropského parlamentu je však především signálem zostřujících se rozpočtových bitev a mocenských bojů v EU. K zastavení programu Erasmus v horizontu dvou týdnů nemůže dojít, protože peníze se studentům proplácejí předem. Nehrozí tedy situace, že by se studenti v cizině v tomto semestru ocitli bez peněz. Zastavené penězovody Bruselu by se tak mohly dotknout až studentů v příštím semestru. Návrh na úpravu letošního rozpočtu EU předloží Evropská komise do čtrnácti dnů a v listopadu o něm bude jednat summit evropských lídrů.

Vyplatí se to Česku?

Jak se vlastně mohlo stát, že Evropské komisi, jež za rozpočet odpovídá, počátkem října chybí deset miliard eur? Odpověď je jednoduchá: už loni eurokomisaři avizovali, že Radou EU seškrtaný návrh unijního rozpočtu na letošní rok nevystačí. Rada proto přijala zvláštní deklaraci, v níž se zavázala schválit případný opravný rozpočet v co nejkratší lhůtě. Tedy už rok se ví, že bude problém. Ale řešit se bude až za dva týdny, kdy EK předloží návrh opravného rozpočtu.

Už loni eurokomisaři avizovali, že Radou EU seškrtaný návrh unijního rozpočtu na letošní rok nevystačí„Sedím v Evropském parlamentu (EP) od roku 2004. Za tu dobu nenastal ani jednou případ, že by se přijímal opravný rozpočet. A pokud se nemýlím, nebylo tomu tak ani v 80. a 90. letech. Myslím si, že jde o vyjednávací výstřel z Aurory, který poslouží k většímu utrácení,“ upozornil ČESKOU POZICI europoslanec a člen rozpočtového výboru EP Hynek Fajmon. Nicméně úpravy letošního rozpočtu mohou být po dohodě s EP a Radou EU přijaty. Česko by v takovém případě mělo na opravný rozpočet přispět částkou pěti miliard korun.

Dle českých diplomatů v Bruselu by to pro nás i tak bylo výhodné. „Je v zájmu Česka, aby se peníze na opravný prostředek našly rychle, protože jen v ESF máme žádosti přibližně za patnáct miliard korun. Tedy i po zaplacení zmíněných pěti miliard by se nám to vyplatilo,“ popsal ČESKÉ POZICI realitu důvěryhodný zdroj ze Stálého zastoupení ČR v Bruselu. Diplomaté zároveň přiznávají, že letošní rozpočet je napjatý i kvůli dalšímu důvodu — členské země se na konci současného rámcového rozpočtu naučily lépe čerpat evropské dotace, což zvyšuje nároky na proplácení z fondů EU.

Proč ten poprask?

Vůbec není náhoda, že zprávu o chybějících deseti miliardách eur přednesl představitel EP po konzultaci s Januszem Lewandowskim, eurokomisařem pro finanční plánování a rozpočet. EP a Evropská komise (EK) totiž tradičně tlačí na zvyšování celkového objemu rozpočtu EU. Naopak Rada EU, jež reprezentuje názory členských států, se snaží unijní rozpočet snižovat. Meziinstitucionální tahanice se nyní přiostřily především proto, že EK předložila na příští rok návrh rozpočtu EU, v němž počítá s růstem výdajů o 6,85 procenta. O předloze bude europarlament hlasovat 23. října . A chystá se rovněž bitva o podobu rámcového rozpočtu na roky 2014 až 2020. Ta se uskuteční na evropském summitu 22. a 23. listopadu.

Popíchnutí ve stylu — pozor, mohou být zastaveny populární programy na podporu studentských výměn, vědy a výzkumu či rekvalifikací – může bruselským politikům v předvečer důležitých setkání pomoci získat na svou stranu veřejné mínění.

Jenže ani mezi členskými státy nepanuje v otázce snižování rozpočtu jednota. Země jsou v EU rozděleny na takzvané čisté plátce a příjemce. První skupina, kam patří například Francie, Německo, Nizozemsko a Velká Británie, do společné pokladny přispívá a chce víceletý finanční rámec EK vyčíslený na více než bilion eur o sto miliard srazit. Chudší země naopak trvají na zachování kohezní politiky a současné míry utrácení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.