Lidovky.cz

Jak jsem si chtěl koupit Facebook

  9:29

Akcie Facebooku jsou aktuální hit. Nákup zprvu vypadá prostě: vezmete 1000 dolarů a kontaktujete prostředníka. ČESKÁ POZICE to vyzkoušela.

Pouhý sen. Zatím! Podaří se autorovi ČESKÉ POZICE spoluvlastnit Facebook? foto: © ReutersČeská pozice

Mark Zuckerberg už mě jednou viděl nahého, zná mou přítelkyni, ví, kdy jsem se naposledy opil, co dělám, když bych správně měl pracovat, i to, kam letos pojedu na lyže. Zuckerberg zná mých 355 kamarádů včetně mého psa Emila. Denně se s ním dělím o novinky, obnovuji statusy, píši komentáře, označuji známé na fotografiích, chatuji. Den co den spoluvytvářím obsah, díky němuž  se z Facebooku stal internetový fenomén, jehož hodnotu dnes experti odhadují na něco přes 50 miliard dolarů, a z Zuckerberga jeden z nejbohatších lidí na světě.

Za minulý rok se hodnota největší sociální sítě zpětinásobilaV minulých dvanácti měsících se cena největší sociální sítě na světě zpětinásobila, počet uživatelů se zdvojnásobil, Hollywood o Facebooku natočil film, Zuckerberg byl časopisem Time zvolen osobností roku a já už toho mám dost. Už nechci být pouhým kolečkem v systému Facebook. V předešlých dnech si kus internetového snu utrhla americká investiční banka Goldman Sachs i ruský koncern Digital Sky Technologies (DST) oligarchy Ališera Usmanova. Dnes jsem na řadě já, koupím si Facebook. Alespoň kousíček.

Goldmani společně s Rusy za jedno procento zaplatili 500 milionů dolarů, i to však přesahuje mé možnosti. Jestliže má Facebook s 500 miliony uživatelů cenu 50 miliard dolarů, tak se cena mého profilu pohybuje někde kolem 100 dolarů. Jelikož jsem, jak se říká,  chlap s gulemi, investuji desetinásobek: 1000 dolarů! Bude-li se sociální síť letos vyvíjet stejně dynamicky jako v minulých letech, jsem koncem roku bohatší o 4000 dolarů. To je slušné. A upřímně – za víc mé osobní údaje ani nestojí.

Sekundární trhy nejsou pro troškaře

Goldman Sachs a ruský koncern Digital Sky Technologies za jedno procento Facebooku zaplatily 500 milionů dolarů.

Jenže kde lze akcie Facebooku sehnat? Rozhodně ne na burze, tam se společnost z kalifornského města Palo Alto zatím moc nežene. Člen vedení Peter Thiel koncem minulého roku oznámil, že sociální síť neplánuje IPO dřív než v roce 2012. Jenže tak dlouho se mi čekat nechce, a tak jsem se obrátil přímo na Zuckerberga. „Hi Mark, I’m a journalist from Czech Republic and active member of Facebook. I would like to buy some shares from you. I’m ready to invest 1000 dollars. P.S.: It’s urgent,“ napsal jsem před několika dny Zuckovi, jak Marka jeho 2552028 přátel přezdívá. Ale i přesto, že jsem zdůraznil, že to spěchá, a ke komunikaci zvolil přímo Zuckerbergův profil, Mark se zatím neozval.

Štěstí mi však přeje. Zřejmě totiž nejsem jediný, kdo by s Facebookem rád kšeftoval. A tak v kybersvětě v poslední době vzkvétají takzvané sekundární trhy. Tam se obchoduje se společnostmi, jež zatím nejsou na burze. Vedle Facebooku a populárního mikroblogu Twitter tam můžete koupit například podíly sociální sítě pro profesionály LinkedIn anebo akcie výrobce sociálních on-line her Zynga. Zřejmě nejpopulárnějšími platformami tohoto typu jsou v současnosti virtuální tržiště Secondmarket a Sharespost.

Barry Silbert, zakladatel společnosti Secondmarket, je v Silicon Valley možná i větší celebritou, než Bill Gates. Koneckonců to byl on, kdo umožnil zaměstnancům mladých nadějných startupů konečně zpeněžit své podíly. Nutno dodat, že výskyt IPO v Křemíkovém údolí se dá srovnat s populací obojživelníků v poušti Kalahari – je mizivý. S geniálním nápadem přišel bývalý bankéř Silbert, když se na něj v roce 2008 obrátil jeden z bývalých zaměstnanců Facebooku s tím, že by rád prodal své podíly sociální sítě, aby si mohl koupit auto. Od té doby Silbert sice není zrovna oblíbencem Americké komise pro cenné papíry, ale za to je pěkně bohatý.

Mé první krůčky na www.secondmarket.com vypadaly nadějně. Během několika minut jsem se zaregistroval. Stačilo vyplnit jméno, narození, e-mail, adresu, název zaměstnavatele a zodpovědět, jak jsem se o společnosti Secondmarket dozvěděl a co že tam vlastně zamýšlím dělat. Obratem jsem obdržel mail, v němž mě vítal tým Secondmarket a ve zkratce popsal, jaké unikátní investiční možnosti se mi již brzy nabídnou. Jenže když jsem zadáním svého hesla otevřel pomyslnou bránu k nové, finančně zajištěné budoucnosti, vybaflo na mě obrovské zklamání jménem Accreditation. Ještě před tím, než můžete na stránkách cokoliv dělat, musíte projít akreditací, jež uživatele dělí do tří skupin:

Accredited Investor: Vydělává po dobu tří let minimálně 200 tisíc dolarů anebo jeho majetek přesahuje jeden milion dolarů.

Qualified Purchaser: Majetek musí přesahovat pět milionů dolarů.

Qualified Institutional Buyer: Majetek přesahuje mé obzory.

Skupinu „Jsem český novinář, který horko těžko seškrábal 1000 dolarů, za které by si teď rád koupil pár akcií Facebooku“, jsem tam bohužel nenašel.

Na to, abyste systém obelhal, nemusíte být Viktor KoženýNezbylo než zkusit se poptat u konkurenční Sharespost. Ani zde registrace netrvá déle než několik málo minut, už od začátku jsou ale podezřele vyzvídaví. Musím prozradit kolik že chci investovat, jak dlouho budu akcie držet a kolik jsem v posledních dvou letech vydělal. Po předešlé zkušenosti se Secondmarketem jsem se rozhodl zalhat a vydávat se za magnáta v nemovitostech z Prahy. Na to,  abyste systém obelhal, nemusíte být žádný Viktor Kožený. Stačí zaškrtnout políčka s dostatečně velkým počtem nul. Typ: musí jich být minimálně pět. I této proceduře samozřejmě předcházel uvítací mail, ve kterém mě tým ujišťuje, jak se těší na spolupráci.

Po „překonání“ úvodních překážek se konečně ocitám na své domovské stránce Sharespostu. Do políčka pro vyhledávání zadám Facebook a jsem u cíle! Hned tři uživatelé se zde snaží zbavit svých podílů. Akcie sice prodávají téměř za trojnásobek ceny, za niž nakoupil Goldman Sachs, ale co se dá dělat. Rozhodnu se tedy pro „nejlevnější“ z nabídek: akcie za 40 dolarů znamená, že by Facebook již dnes měl hodnotu 91 miliard, a napíšu specialistovi, který ji má na starost, že bych rád nakoupil za 1000 dolarů.

Odezva byla okamžitá, bohužel neodpovídala mému očekávání. Píše mi CEO společnosti Dave Weir osobně: „Ahoj Petře, vítáme tě u Sharespostu!“ Zbytek už tak potěšující není. Jak kupci, tak prodejci jsou povinní uhradit transakční poplatek 1300 dolarů a minimální objem operace u Sharespostu musí dosáhnout 25 000 dolarů. Zdá se, že se sám k podílům Facebooku nedostanu.

Zbývá ruská stezka

Pokusil jsem se tedy přemluvit některé z kolegů, že bychom po vzoru Goldman Sachs založili menší investiční fond ČESKÉ POZICE. Zatím se k tomu nemají. Jeden své odmítnutí odůvodnil absencí rizikového portfolia, druhý je fanouškem konkurenčního projektu Diaspora, který odstartuje co nevidět a třetí zase tvrdí, že Facebook je bublina, která dříve či později praskne.

Překvapivě mé nadšení pro největší sociální síť na světě nesdílejí ani čeští experti. Například Michal Drábek z vedení společnosti Best Buy Investments sice připouští, že Facebook je fenomén, který je atraktivní především pro inzerenty, na druhou stranu varuje, že příjmy Facebooku loni dosáhly „pouhých“ dvou miliard dolarů. „V souvislosti s tímto číslem se 50 miliard jeví poměrně draze. Znamená to, že Goldman Sachs a DST zaplatí 25krát vyšší cenu, než jaké jsou současné příjmy společnosti,“ řekl ČESKÉ POZICI Drábek, jemuž se vstup do Facebooku prostřednictvím fondu Goldman Sachs jeví jako příliš riskantní investice.

Se základním kapitálem 1000 dolarů ostatně nevede cesta ani přes tradiční investiční banku Goldman Sachs. Možnost vstupu totiž nabízí jen vybraným zákazníkům a navíc musí vklad přesáhnout dva miliony dolarů. Tímto způsobem se k akciím Facebooku tedy zřejmě nedostanu. Existuje však ještě jiná možnost: ruská stezka. Po té se ale vydám až v příštích dnech.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.