Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak dostat zkorumpované politiky za mříže. Americký recept.

USA

  6:46

Zkušená státní žalobkyně a „whistleblower“ z USA radili Čechům, jak odhalit korupci bílých límečků.

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ISIFAČeská pozice

Pokud nezajistíte právní ochranu svědků, kteří ve své práci narazili na korupci a jsou ochotni o ní mluvit, o mnoha korupčních kauzách se ani nedovíte. S tímto základním poselstvím přijeli do Prahy v polovině září státní žalobkyně z Chicaga Laurie Barsellaová a bývalý americký kongresman Robert Weygand. ČESKÁ POZICE získala exkluzivní příležitost se s oběma Američany, kteří se v Česku setkali se státními zástupci, policisty a soudci, podělit o jejich zkušenosti z vyšetřování korupce ve vysokých patrech americké politiky.

  • Laurie Barsellaová vedla státní žalobce, kteří odsoudili dva guvernéry státu Illinois, včetně případu guvernéra Roda Blagojeviche, který kupčil s uvolněným senátorským křeslem po Barackovi Obamovi.
  • Bývalý americký kongresman za stát Rhode Island Robert Weygand se stal takzvaným whistleblowerem (svědek, který pomůže zdokumentovat korupci – pozn. red.) a před dvaceti lety pomohl FBI odhalit korupční jednání Briana Saraulta, starosty města Pawtucket na Rhode Islandu.

Robert Weygand by si v českém kontextu měl jistě co říci s Liborem Michálkem, bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí, který upozornil na korupční praktiky na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) a tajně si nahrál rozhovory s exministrem životního prostředí Pavlem Drobilem a jeho poradcem Martinem Knetigem. Za svou iniciativu si Michálek vysloužil přídomky jako estébák a jehovista. Podobně o své americké zkušenosti hovořil i Weygand. Přesto je mezi oběma muži, již „zapískali na píšťalku“, zásadní rozdíl. Spočívá ve výsledku jejich kauz. Zatímco starosta města Pawtucket Brian Sarault byl odsouzen a Weygand katapultován mezi politickou elitu, Michálek přišel o funkci ředitele a případ, na nějž upozornil, má zatím otevřený konec.

Zcela zásadní je důvěra whistleblowera v instituce činné v trestním řízení

„Pro lidi jako jsem já (whistleblower) existuje v USA ochrana. Například víte, že vám bude zaručeno zaměstnání včetně odpovídající funkce, kterou zastáváte. To v Česku není. Stejně tak důležité je i to, aby státní žalobci mohli spolupracovat s klíčovými svědky,“ popsal pro ČESKOU POZICI Weygand rozdíly v právní ochraně svědků obou zemí. A dodal, že zcela zásadní je důvěra whistleblowera v instituce činné v trestním řízení.

Jeho slova doplňuje žalobkyně Barsellaová. Podle ní sehrává při odhalování korupce stěžejní roli institut takzvané dohody o přiznání viny (angl. Plea Bargain). Bez ní by se prý řada případů korupčního chování bílých límečků nedala odhalit. Tento institut umožňuje žalobcům v USA, aby získali od obžalovaných výměnou za snížení trestu cenná svědectví.

„Korupce se nikdy neodehrává na veřejnosti. Nikdo si nedá do novin inzerát, že je připraven uzavřít korupční vztah. Zpravidla se jedná o malý okruh těsně při sobě stojících osob. Někdy o korupci vědí pouze dva lidé. Jediný způsob, jak se tedy dozvědět, co se stalo, je přesvědčit jednoho z nich, aby vám to řekl,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Barsellaová. Zároveň také přiznala, že kdyby nemohla s obžalovanými uzavírat dohody o přiznání viny, mnoho věcí by neprokázala.

Česká vláda koncem minulého měsíce schválila návrh novely trestního řádu, podle níž se bude státní zástupce moci dohodnout s obviněným na výši jeho trestu. Dojde také k úpravě institutu spolupracujícího obviněného, který pomůže policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání. Vláda si od změny slibuje, že se tím podaří ulevit přetíženým soudům a rozkrýt korupci. Úpravy musí ještě schválit obě komory parlamentu.

Příběh Boba Weyganda: I po 20 letech krysa

Coby členovi zákonodárného sboru státu Rhode Island Robertu Weygandovi v roce 1991 nabídl starosta sedmdesátitisícového města Pawtucket úplatek. Weygand se tehdy rozhodl jednat rychle a vše nahlásil FBI (na tu se obrátil, protože se obával napojení místní policie na starostu). Federální agenti Weyganda následně využili jako whistleblowera. Vybaven speciálním odposlouchávacím zařízením převzal od starosty Briana Saraulta (oba členové Demokratické strany - pozn. red.) část z pěti tisíc dolarů určených na úplatek. Krátce na to detektivové FBI starostu zatkli.

Nečekaná životní zápletka odstartovala Weygandovu celonárodní politickou kariéru. V roce 1997 byl zvolen i do americké Sněmovny reprezentantů. Idyla jako vystřižená z hollywoodské produkce však neměla dlouhé trvání. Političtí insideři totiž Weyganda považovali za cizorodý prvek. A prý se také o několik let později zasadili o to, aby prohrál ve volebním klání o senátorské křeslo.

„U části politiků a veřejného mínění jsem byl sketa a zrádce. V těchto situacích bývá nejlepší obranou případ vyhrát. Kdyby se totiž neprokázala vina starosty, pravděpodobně bych tady s vámi nerozmlouval. I dvacet let po incidentu mne moderátor jedné rozhlasové talkshow nazval krysou a práskačem. Stále totiž existuje skupina lidí, která mi nevěří,“ připustil pro ČESKOU POZICI Weygand.

Slavný případ Laurie Barsellaové

Druha z dvojice Američanů – šéfka protikorupčních žalobců v Chicagu Laurie Barsellaová – se proslavila případem, v němž pomohla odsoudit guvernéra státu Illinois George Ryana. Politický skandál, který plnil přední stránky amerických novin, přitom začal poměrně nevině. Počátkem devadesátých let se v Illinois začalo šuškat, že řidiči nákladních automobilů získávají licence k řízení za nestandardních podmínek – za úplatu. Několik řidičů bez příslušných dokladů zapříčinilo vážné nehody a v domnění, že to zmírní jejich trest, policii prozradili, že si dokumenty koupili. Záhy se ukázalo, že řidiče-amatéry spojuje trénink ve stejné autoškole, jejíž lektor se navíc velmi dobře znal s úředníkem, jenž o udílení řidičských licencí rozhodoval.

Policie ihned začala konat a nahrála několik žadatelů o licence, jak dávají úředníkům úplatky. FBI však chtěla vědět, proč státní zaměstnanci úplatky brali. Úředníci shodně uvedli, že museli přispívat do speciálního fondu na politickou kampaň svého šéfa a guvernéra státu George Ryana, přičemž úplatky byly vítaným přivýdělkem. Vyšetřovatelé dále zjistili, že Ryan zneužíval státní zaměstnance k politickým aktivitám, což je v USA nezákonné. V první části procesu bylo obžalováno pět úředníků včetně Ryanova zástupce a volebního manažera Scotta Fawella.

V další fázi se vyšetřování stočilo k důslednému zkoumání finančních poměrů guvernéra Ryana. Vyšetřovatelé získali důkazy, že guvernér používal pro soukromé účely peníze z volebního fondu. Dále se také ukázalo, že ze státních zakázek profitují Ryanovi známí. Ti guvernérovi spláceli přízeň dary včetně každoroční dovolené na Jamajce. Ryan však detektivům neustále opakoval, že nejde o žádný dar, neboť za dovolenou zaplatil. Federální agenti se s tímto vysvětlením nespokojili a prošli všechny účty a pohyby na kontech Ryana a jeho přátel. Během toho si všimli nestandardních hotovostních vkladů na účtu Scotta Fawella, který na Jamajku jezdil se svým šéfem.

Záhy vyšlo najevo, že platby za dovolenou na Jamajce korespondovaly s částkami, které si Fawell vkládal po příjezdu z dovolené na účet v hotovosti. Vyvstala tím domněnka, že guvernér svým hostitelům na Jamajce zaplatil, oplátkou za to však dostal ekvivalent šeku v hotovosti. Ale jak to dokázat? Výměnou za imunitu Fawell potvrdil, že za dovolenou na Jamajce skutečně dostal zaplaceno od sponzorů, kteří výhodně obchodovali s illinoiskými státními institucemi, což nakonec guvernéra Ryana připravilo o svobodu.

To v Česku neznáme

Za dobu vyšetřování nikdy nebyl na detektivy a státní žalobce vyvíjen nátlak, aby v případu nepokračovaliNa vyšetřování případu guvernéra Ryana se podílelo celkem osm kriminalistů a tři státní zástupci. Rozplétání rozsáhlého korupčního systému trvalo více než deset let. Podle žalobkyně Barsellaové však za dobu vyšetřování nikdy nebyl na detektivy a státní žalobce vyvíjen nátlak, aby v případu nepokračovali či ho odložili. Během rozkrývání kauzy se rovněž nesetkali s reorganizacemi a náhlými odchody policistů, jak jsme svědky v Česku.

„Jeden z agentů FBI měl odejít do důchodu. Bylo přitom jasné, že objasnění případu zabere dlouhou dobu a bude nutné analyzovat obrovské množství dokumentace. A protože měl na vyšetření případu skutečně veliký zájem, rozhodl se svůj odchod do důchodu odložit,“ přiblížila ČESKÉ POZICI Barsellaová atmosféru v týmu. A dodala, že jiný člen týmu, který se musel v průběhu vyšetřování kvůli rodinným důvodům přestěhovat a změnit policejní okrsek, měl i nadále zajištěn přístup k vyšetřování tak, aby nedošlo ke ztrátě mnohdy jedinečných poznatků detektiva.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!