Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak Dalibor Dědek tři týdny „STANoval“

  14:45
Spolumajitel skupiny firem Jablotron a jeden z nejbohatších Čechů Dalibor Dědek, jenž měl za STAN kandidovat jako lídr v Ústeckém kraji odstoupil z kandidátky, bude ale aktivně podporovat hnutí. Dědek i STAN tvrdí, že se jen mění forma spolupráce.

Zakladatel a majitel Jablotronu Dalibor Dědek. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Během tří týdnů v aktivní politice podnikatel Dalibor Dědek několikrát prohlásil, že dřív po něm chtěly strany jeho „mordu do billboardu“. A že tou být nechtěl. Teď z jeho spojenectví s hnutím Starostové a nezávislí zbylo přesně to. Dědek, který měl za STAN kandidovat jako lídr v Ústeckém kraji, ve čtvrtek 24. srpna oznámil, že z kandidátky odstupuje, zůstane ale aktivním podporovatelem hnutí. Dál bude přesvědčovat lidi, aby Starosty volili. I z billboardů.

Dědek vstoupil do politického dění jako vítr s tvrzením, že pokud chce člověk něco změnit, musí se sám zapojit. A s nemalými cíli. Hnutí, kterému průzkumy dosud přisuzovaly volební zisk ke dvěma procentům, chtěl přivést 20 procent voličů. I proto jeho prohlášení ve čtvrtek 24. srpna, které přišlo po tak krátké době, překvapilo. Dle informací LN k němu přispělo i to, že Dědek nesouhlasil se striktním odmítnutím povolební spolupráce s hnutím ANO. STAN na něm naopak trval.

Odlišné názory

Volební lídr Starostů Jan Farský odmítnutí spolupráce s ANO už několikrát veřejně deklaroval. Zaznělo ale i uvnitř hnutí. A Dědek oponoval. Ostatně to, jak se zakladatel úspěšné firmy Jablotron staví k předsedovi ANO Andreji Babišovi, nesli Starostové nelibě. Na první tiskové konferenci se Dědek přeřekl a prohlásil, že se rozhodl podpořit hnutí ANO. Mýlka to sice byla evidentní a hned ji opravil, zároveň ale se vší vážností zmínil, že Babiš a jeho hnutí mají mnoho pozitiv.

Ústupek musel STAN udělat i ve vztahu k elektronické evidenci tržeb, která se stala jedním ze symbolů Babišova vládnutí na ministerstvu financí. STAN byli proti jeho zavedení. Dědek naopak přišel s tím, že EET je užitečný nástroj, který se musí zpopularizovat.

Tuhnoucí tváře Starostů byly patrné i o týden později, když Dědek prohlásil, že je velice hrdý na to, že se mu podařilo na kandidátku získat bývalého komunistu, který před revolucí rozvracel stranu zevnitř. Ústupek musel STAN udělat i ve vztahu k elektronické evidenci tržeb, která se stala jedním ze symbolů Babišova vládnutí na ministerstvu financí. STAN byli proti jeho zavedení. Dědek naopak přišel s tím, že EET je užitečný nástroj, který se musí zpopularizovat.

„Není to změna. Jasně a dlouhodobě říkáme, že třetí a čtvrtou etapu nechceme. První a druhá by se měly vyhodnotit a limit, od kterého mají podnikatelé mít povinnost si EET pořídit, by byl nad jeden milion korun obratu,“ říká k tomu Farský. Dědek nicméně žádné hýbání s první a druhou fází, do které spadá pohostinství a obchod, nechtěl.

Spekulace o pravém důvodu

Dalším faktorem je, že někteří Starostové příchod „slavné“ tváře zvenčí, která naskočila rovnou do řídicí kabiny rozjetého vlaku, nezvládli. Dědek to ve čtvrtek 24. srpna naznačil a nepřímo i potvrdil. „Začaly se množit spekulace, že Dědek štěpí STAN, že vzniká frakce,“ řekl na serveru Seznam zprávy. Jeho další prohlášení ale už zní: „V nadcházející kampani budu zapáleně přesvědčovat lidi, aby volili hnutí STAN. V hnutí nevznikne žádná frakce, musí zůstat jednotné.“ Podobné výroky jako „Nechci hnutí štěpit“ od něho zazněly několikrát.

Obrat o 180 stupňů spouští vlnu spekulací, co je pravým důvodem. Jednou z nich je, že Dědkův vstup do politiky za krátkou chvíli ovlivnil jeho podnikání.

I když chce Dědek hnutí nadále aktivně podporovat, jeho přímá spolupráce se STAN skončila ještě rychleji, než prakticky začala. Sám Dědek to nazval „tři týdny stanování“. Obrat o 180 stupňů proto spouští vlnu spekulací, co je pravým důvodem. Jednou z nich je, že Dědkův vstup do politiky za krátkou chvíli ovlivnil jeho podnikání.

Objevila se například informace, že Jablotron měl během oněch tří týdnů přijít o zakázky za více než 120 milionů korun. „Zakázky Jablotronu jsou z více než 80 procent ze zahraničí, kde o jeho spolupráci se STAN nemají ani ponětí,“ napsala včera LN Dědkova asistentka Táňa Dušková.

Trvalá víra ve 20 procent

Pro Starosty je to v relativně krátké době už druhá rána v předvolebním čase. Za své vzala i volební koalice s lidovci, kterou obě strany plánovaly už od loňských krajských a senátních voleb v říjnu. KDU-ČSL se ale nakonec zalekla volebních preferencí, které jí přisuzovaly méně než deset procent, pro vstup koalice do sněmovny nutných. Ani ne měsíc před definitivním odevzdáním kandidátek ustoupili a Starostům nabídli, aby jejich kandidáti pouze doplnili lidovecké listiny. STAN odmítli s tím, že raději zkusí svoje štěstí ve volbách sami.

Dědek už hnutí daroval tři miliony korun – podle zákona o financování politických stran maximum. A chce hledat cestu, jak přispět ještě více. A pořád věří, že Starostové by ve volbách mohli získat 20 procent hlasů.

Krátce nato přišel triumf. Oblíbený podnikatel, lokální filantrop a mecenáš, kterého lákali už jiní. Dalibor Dědek. Ani tahle spolupráce ale nekončí úplně slavně. A to přesto, že Dědek i STAN tvrdí, že se jen mění forma spolupráce. „Začalo to být čím dál nekomfortnější. Lidé z něho začali dělat druhého Babiše, vyčítali mu, že je to další miliardář v politice. Pnutí bylo čím dál větší, až jsme se začali bavit o tom, jak to udělat lépe. Výsledek je, že kandidovat nebude, ale bude nadále celostátní podporovatel,“ sdělil LN Farský.

Dědek už hnutí daroval tři miliony korun – podle zákona o financování politických stran maximum. A chce hledat cestu, jak přispět ještě více. A pořád věří, že Starostové by ve volbách mohli získat 20 procent hlasů.

Kdo je Dalibor Dědek

  • Šedesátiletý podnikatel a filantrop je spolumajitelem skupiny firem Jablotron a jedním z nejbohatších Čechů. Navzdory řadě nabídek z různých stran politické angažmá donedávna odmítal s poukazem na „množství psychopatů“ v politice. Letos však mínění změnil a kandiduje jako lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji.
  • Společnost Jablotron založil se třemi kamarády jako malou firmu krátce po pádu komunismu, v roce 1990. Postupem času z ní vybudoval kolos s miliardovými tržbami, který se prosadil i v zahraničí. Jablotron se zaměřuje na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. Skupina, která 80 procent své produkce vyváží, zaměstnává asi 700 lidí. Loni Dědek prodal 40 procent akcií dlouholetému spolupracovníkovi, obchodnímu a výkonnému řediteli Miroslavu Jarolímovi.
  • Vydělané peníze vrací zpátky do firmy a věnuje se dobročinné činnosti – projektům z oblasti zdravotnictví, sociálních věcí a vzdělávání, angažuje se i v ochraně přírody. Nechal například opravit Prezidentskou chatu v Jizerských horách, přispěl na opravu průčelí a věží poutního chrámu v Hejnicích, vybudoval penzion pro seniory nebo ubytovnu pro lidi bez domova.
  • Ačkoli se donedávna politicky neangažoval, finančně podpořil prezidentské kandidáty Jiřího Drahoše a Marka Hilšera. Někdejšímu šéfovi Akademie věd daroval dva miliony korun, méně známému lékaři a aktivistovi přispěl alespoň 50tisícovou částkou. Tři miliony korun dal Starostům a nezávislým, za které kandiduje do Poslanecké sněmovny.
  • Dalibor Dědek sbírá i oficiální pocty. Už v roce 1994 se stal českým podnikatelem roku. V roce 2015 obdržel od Miloše Zemana medaili Za zásluhy o stát v hospodářské oblasti.
Autor: