Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak asi dopadne kontrola odvodů z hazardu

  16:55

Státní dozor nad loteriemi slíbil kontrolu pochybných odvodů sázkových společností na veřejněprospěšné účely. Pravděpodobný výsledek? Nikdo nebude potrestán.

Loterijní společnosti odvedly v loňském roce 3,4 miliardy na veřejně prospěšné účely. Značná část ale skončila u neprůhledných společností. foto: © ČTKČeská pozice

Na úvod jedno aktuální rozuzlení případu tři roky staré sporné dotace od státu, na který na jaře upozornily Hospodářské noviny. V případě 25 milionů na výstavbu luxusního hotelu v Harrachově odklepnutých Poslaneckou sněmovnou při „porcování medvěda“ tehdejší ministr financí Eduard Janota prohlásil, že osobně dohlédne, aby vyšetřování skončilo co nejdřív. Více než půl roku poté jsme se ve vydání téhož deníku z 3. prosince dozvěděli závěr šetření: peníze dle úředníků nikdo nezneužil.

Dobrá zpráva je, že média mají občas sílu dotlačit státní úředníky ke kontrole věcí shnilých ve státě českém. Výsledky bývají horší.

Podobně Hospodářské noviny „dotlačily“ 22. listopadu šéfa státního dozoru nad loteriemi ke slibu, že okamžitě prověří podezřelé odvody loterijních firem na „veřejně prospěšné účely“. Slibem nezarmoutíš, chtělo by se dodat poté, co se ČESKÁ POZICE pídila po informacích, jakými pravomocemi státní dozor v tomto ohledu disponuje.

Provozovatelé hazardu jsou v Česku osvobozeni od placení daní, místo nich odvádějí část výtěžku (dle jeho výše šest až dvacet procent) na veřejně prospěšné účely (VPÚ). Ministerstvo financí poprvé zveřejnilo detailní přehled příjemců těchto odvodů díky tehdejšímu ministru Eduardu Janotovi vloni. Již tehdy se ukázalo, že peníze často mizí v pochybných sdruženích a firmách či se vracejí zpět provozovatelům oklikou přes jimi zřizované nadace. Stejná situace se opakovala letos. V seznamech dokonce figurují i problémoví příjemci z loňska. Jako první na tuto situaci upozornil autor tohoto článku již v září v týdeníku Euro.

Neuškodí zopakovat základní důvod, proč se mají média opět v čem přehrabovat. Totiž že státní dozor nekoná tak, jak mu předepisuje platný zákon o loteriích. Na základě prvního odstavce § 16 lze totiž část výtěžku z loterií použít pouze na veřejně prospěšný účel uvedený v povolení. Jenže místo toho, aby státní dozor kontroloval budoucí příjemce odvodů, spokojuje se při vydání povolení konstatováním, že prostředky budou odvedeny v souladu s loterijním zákonem.

Na dotaz ČESKÉ POZICE, jak konkrétně bude ministerstvo financí při kontrole podezřelých odvodů loterijních firem na VPÚ postupovat, mluvčí resortu odpověděl:

„MF prověří medializované případy z hlediska dodržení zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, v platném znění (dále jen „zákon“), konkrétně prověří naplnění účelů užití VPÚ stanovených zákonem, včetně doložení listinnými důkazy. Má pravomoc obrátit se na provozovatele, kteří mají povinnost použít odvod části výtěžku na veřejně prospěšné účely v souladu se zákonem.“

Lidsky řečeno, provozovatelé předloží kontrolorům „smlouvy“ s příjemci odvodů, ve kterých se příjemci zavazují, že finance použijí v souladu se zákonem (tedy na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel). Jaký asi bude závěr kontroly, je nabíledni. Pravomoc kontrolovat osud odvodů u konečného příjemce totiž ministerstvo financí nemá! Jak ostatně potvrdil již týdeníku Euro Karel Korynta: „Státní dozor nemůže kontrolovat konečného příjemce. Většinou však jde o plátce daně, takže tam je možnost klasické daňové kontroly.“ Což ovšem neplatí například u občanských sdružení, jimiž se to mezi pochybnými příjemci doslova hemží.

Uvidíme, nakolik efektivní bude avizované „osazení“ státního dozoru 166 pracovníky na stoprocentní pracovní úvazky od 1. ledna 2011 a metodika kontrolní činnosti obsahující hloubkové kontroly. „Budou vykonávány komplexní kontroly provozovatelů podobně, jako tomu bylo v období 11/2006 až 4/2008,“ slibuje v reakci na dotazy ČESKÉ POZICE Korynta. Optimismus mírně krotí jeho dovětek: „Kontrolní a analytické oddělení odboru 34 – státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi, tehdy provedlo sérii kontrol u provozovatelů kasin a na jejich základě mimo jiné došlo k odnětí povolení dvěma kasinovým provozovatelům (cca 40 kasin).“

Pln skepse přeji nejen Hospodářským novinám, aby se tentokrát jejich nátlak neminul účinkem.

Přečtěte si také článek Žádný div, že se Synot brání změnám.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.