Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jablečná válka

Evropa

  9:35
Rodící se obchodní válka mezi Evropskou unií a Ruskem, které již od 1. srpna zakázalo dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska, povede téměř jistě k poklesu cen veškerého zboží, s nímž země EU počítaly pro export do Ruska. Píše Petr Havel.
Jabloně - ilustrační fotografie.

Jabloně - ilustrační fotografie. foto: archiv

Historicky převažujícím důvodem k překážkám, omezení nebo dokonce zamezení zahraničního obchodu mezi dvěma či více státy byla dosud téměř vždy ochrana vlastních výrobců před zahraniční konkurencí. Většinou proto, že zahraniční produkty ohrožovaly vlastní výrobce nižšími cenami. Důsledkem takových kroků bylo pak logicky zvýšení cen potravin na chráněném trhu, což pocítili na svých výdajích negativně příslušní spotřebitelé.

Rusko od 1. srpna zakázalo dovoz některých zemědělských komodit z Polska, údajně kvůli četným pochybením při certifikaci vyváženého zboží a dalším závadám, včetně výskytu škůdců. Navíc zvažuje úplný či částečný zákaz dovozu ovoce a zeleniny i z dalších zemí Evropské unie.

Z pohledu Ruska jde (bohužel pro Poláky, pro nás, ale i pro celou EU) o mimořádně dobře načasovaný a komoditně orientovaný krok

Tento postup Moskvy by ale měl minimálně pro spotřebitele důsledky zcela opačné – téměř jistý pokles cen veškerého zboží, s nímž země EU počítaly pro export do Ruska. Výpadek odbytu přitom může fatálně postihnout především potravinářské zboží, a z něj zcela jistě především produkty s krátkou dobou trvanlivosti. To znamená především ovoce a zeleninu, jejímž symbolem jsou polská jablka.

Z pohledu Ruska jde (bohužel pro Poláky, pro nás, ale i pro celou EU) o mimořádně dobře načasovaný a komoditně orientovaný krok. Sklizeň ovoce a zeleniny vrcholí, sklady jsou plné zásob, Polsko je v zásadě druhou největší potravinářskou (i ovocnářskou) velmocí EU. Ruský krok tak bude všechny bolet, především pak ale takové producenty ovoce a zeleniny, kteří i díky klimatickým podmínkám nemohou objektivně dosáhnout v rámci EU konkurenceschopné efektivity, a díky tomu se mohou na trhu uplatnit spíše čerstvostí než cenou. Což je mimo jiné případ ČR.

Vše tak nasvědčuje tomu, že tuzemský trh v příštím období zaplaví levnější zelenina a ovoce z Polska, ale i z dalších evropských zemí, pakliže Rusko rozšíří zákaz dovozů těchto komodit také na jiné evropské státy. Kdybych byl producentem těchto komodit na tuzemském trhu, určitě bych neměl Rusko rád. Na situaci nicméně s vysokou pravděpodobností vydělá český spotřebitel, neboť z výše zmíněných důvodů je ČR téměř optimálním trhem pro ovoce a zeleninu, která měla původně směřovat na východ.

Cena potravin klesá

To však není jediná dobrá zpráva týkající se vývoje cen potravin a potravinářských surovin určených k přímé konzumaci pro spotřebitele. Přes neustále omílané katastrofické vize o drahých a ještě dražších potravinách, jimiž je spotřebitel v naší zemi bombardován, lze minimálně do konce letošního roku očekávat spíše stabilizaci, a dokonce zřejmě i mírný pokles cen potravin v porovnání s cenami v současnosti.

Minimálně do konce letošního roku lze očekávat spíše stabilizaci, a dokonce zřejmě i mírný pokles cen potravin

V prvé řadě se čeká v celém světě, EU i ČR dobrá úroda obilí, a díky tomu také již několik týdnů klesá jeho cena. To dává předpoklady ke stagnaci, možná i poklesu cen pekárenské produkce, a s určitým časovým odstupem i k poklesu cen masa všeho druhu, neboť se sníží ceny krmiv pro hospodářská zvířata. Další ze základních potravin – brambory, bez ohledu na obchodní válku s Ruskem již ze stejného důvodu jako obilí – vyšší úrodě, také klesají.

Po dlouhých 17 měsících klesla v květnu letošního roku také cena syrového mléka a tento trend stále pokračuje, což by se mělo v nejbližší době projevit i ve spotřebitelských cenách mlékárenských výrobků. A o ovoci a zelenině již byla řeč.

ČNB pomáhá producentům

Jediným makroekonomickým impulsem k růstu nebo stagnaci cen je tak aktuálně jen opětovně zopakovaný postoj České národní banky (ČNB), která hodlá pokračovat v administrativním podhodnocení kurzu koruny, což zdražuje dovozy a nepřímo tak umožňujme tuzemským podnikům produkující stejné výrobky, které by bylo možné dovézt ze zahraničí, držet díky tomu o něco vyšší ceny.

Opatření ČNB pomáhá nyní aktuálně značně ohroženým tuzemským ovocnářům a zelinářům, ne však tuzemským spotřebitelům

Opatření ČNB tak svým způsobem pomáhá nyní aktuálně značně ohroženým tuzemským ovocnářům a zelinářům, ne však tuzemským spotřebitelům. Přesto převažují spíš impulsy k poklesu cen potravin, a to v podstatě v celém spektru základních potravin. K nějakému zásadnějšímu růstu spotřebitelských cen dojde zřejmě až na úplném konci roku, kdy obecně roste poptávka po potravinách díky vánočním svátkům.

Nic samozřejmě není stoprocentní, ve hře jsou i faktory, které nemají s produkcí potravin ani s obchodními válkami nic společného – totiž skutečné válečné konflikty a z nich vyplývající zejména energetická rizika. Ta mohou s cenami potravin zacvičit zcela zásadně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!