Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

J&T versus CEFC skončilo dohodou – 11,5 miliardy korun uhrazeno

  9:48
Dohoda v pátek 25. května o strategické spolupráci učinila tečku za velkým obchodním střetem skupiny J&T v čele s Patrikem Tkáčem a Dušanem Palcrem a společností CEFC Europe, která je symbolem čínských investic v Česku a Jaroslav Tvrdík její hlavní tváří. Více než týdenní bitvu nikdo nevyhrál, ale reputační šrámy utržily obě strany.

Tweet zveřejněný ve středu 23. května v noci. Na snímku jsou spolumajitelé skupiny J&T Patrik Tkáč (vlevo) a Dušan Palcr (vpravo), které objímá odvolaný člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík. foto: Repro Twitter Jaroslava Tvrdíka

Objetí a úsměvy, které ve středu 23. května v noci Jaroslav Tvrdík ukázal na Twitteru, byly skutečně předzvěstí smíru. Dva dny po zveřejnění fotografie s vedením skupiny J&T Patrikem Tkáčem a Dušanem Palcrem došlo k dohodě. Ta v pátek 25. května učinila tečku za velkým obchodním střetem mezi těmito finančníky a společností CEFC Europe, která je symbolem čínských investic v Česku a Tvrdík její hlavní tváří.

„CITIC a J&T se dohodly na strategické spolupráci. Probíhají platby a uvolňování zástav. V průběhu dne budou vyplaceny všechny půjčky CEFC China u J&T a uvolněny veškeré zástavy. Ze CEFC Europe bude dnes odvolán ,krizový‘ management J&T,“ radoval se v pátek 25. května Tvrdík na Twitteru. „Nelze odhadnout, co tato roztržka bude z hlediska referencí znamenat do budoucna,“ řekl v pátek 25. května LN zástupce finanční skupiny J&T, který chce zůstat v anonymitě. Bitvu podle něho nevyhrál nikdo, reputační šrámy utržily obě strany.

Společnost Rainbow Wisdom

Bankéři z J&T údajně počítali s tím, že na půjčce čínské firmě budou díky dvojcifernému úroku, jehož výše podle zdroje odrážela rizikovost celé operace, vydělávat déle. Jaká byla konkrétní výše úroku, však zdroj LN s ohledem na obchodní tajemství neprozradil. Další Tvrdíkův osud ve vedení CEFC je nejistý. Zatím by měl zůstat ve vedení fotbalového klubu SK Slavia, uvedl zdroj z J&T s tím, že „pokud se CITIC na tuto investici bude dívat racionálně, mohou v klubu nastat potíže“.

Účty s J&T v pátek 25. května vyrovnala společnost Rainbow Wisdom, v níž by měly být akcie rozděleny mezi CEFC Europe a čínský státní kolos CITIC – ten by v ní ovšem měl mít rozhodující slovo. Od spolupráce s dosud neznámým subjektem si hodně slibují na Pražském hradě, kde se netají velkou náklonností k čínským investicím.

Účty s J&T v pátek 25. května vyrovnala společnost Rainbow Wisdom, v níž by měly být akcie rozděleny mezi CEFC Europe a čínský státní kolos CITIC – ten by v ní ovšem měl mít rozhodující slovo. Od spolupráce s dosud neznámým subjektem si hodně slibují na Pražském hradě, kde se netají velkou náklonností k čínským investicím. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v pátek 25. května prohlásil, že díky zastřešení kapitálem CITIC se už domlouvají další strategické nákupy.

Podle kancléře „částečné peripetie“ na obou stranách zavinili právníci a je rád, že mnohatýdenní úsilí o převzetí pohledávek bylo v pátek 25. května završeno. „To znamená, že s definitivní platností společnost CITIC Group převzala všechny aktivity společnosti CEFC Europe,“ dodal Mynář pro agenturu ČTK. „To si mohl odpustit,“ reagoval na kancléřova slova o „vině“ právníků zdroj z J&T.

A dodal, že více než týdenní česko-čínská obchodní třenice sice prezidentu Miloši Zemanovi „nechutnala“, ale bankéři z J&T jeho blízkým spolupracovníkům vysvětlili: „Nezlobte se, úvěry byly po splatnosti, chtěli jsme tento obchodní případ zvládnout správně,“ zněl vzkaz Hradu. Co roztržce, jež vyvrcholila před týdnem, předcházelo?

Obchod, nikoli politika

Tuzemské aktivity CEFC i s pohledávkami ve výši 11,5 miliardy korun de facto převzal čínský státní konglomerát CITIC. Kvůli dluhu a nejasnostem s ním spojenými se však vedení CEFC Europe ve čtvrtek 17. května ujal její klíčový věřitel J&T Private Investments – odvolal dosavadní představenstvo i s jeho místopředsedou Tvrdíkem a dosadil vlastní vedení. Ve správě tak mělo například strojírny Ždas, Pivovary Lobkowicz, stadion fotbalové Slavie nebo lukrativní nemovitosti v centru Prahy. Krizoví manažeři J&T v čele s Dušanem Palcrem nakonec v čele CEFC úřadovali jen týden.

Bankéři museli zástupcům čínských investorů několikrát zdůrazňovat, že z jejich strany jde o čistý obchod, nikoliv o politiku. Příčinou tvrdého převzetí z předminulého týdne nebylo jen samotné nesplacení dluhu – byť Tvrdík uváděl, že peníze jsou připravené –, ale i právně nenapadnutelné řešení.

„V CITIC vůbec nepočítali s tím, že J&T bude takto razantně postupovat. Bylo vidět, že CITIC se cítil být v Česku ponížen a brali to jako ponížení čínského státu,“ popsal atmosféru po převzetí iniciativy zdroj z J&T. Bankéři podle něho zástupcům čínských investorů museli proto několikrát zdůrazňovat, že z jejich strany jde o čistý obchod, nikoliv o politiku. Příčinou tvrdého převzetí z předminulého týdne nebylo jen samotné nesplacení dluhu – byť Tvrdík uváděl, že peníze jsou připravené –, ale i právně nenapadnutelné řešení.

Třeba proto, aby tento krok nemohli napadnout věřitelé mateřské společnosti CEFC v Číně, která se topí ve velkých problémech. Manažeři J&T proto prodali čínské státní společnosti CITIC celou pozici ve formě balíku pohledávek. „Nešlo to vrátit jako úvěr, protože původní dlužní CEFC je v bankrotu a znamenalo by to upřednostnění věřitele, vysvětlil LN dobře informovaný zdroj. „V takovém případě by hrozilo, že se J&T bude soudit s ‚miliony Číňanů‘,“ dodal nejmenovaný zástupce J&T.

Vyhodnocení nové situace

Neshody mezi J&T a CEFC se táhly už od konce března. Napětí vzniklo mimo jiné kvůli podezření, že čínská společnost použila půjčené peníze na jiný účel, než původně měla. Zástupci J&T a CITIC se podle oficiálního prohlášení dohodli na dalších jednáních o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů. Prvním krokem v tomto směru bude, po získání souhlasu regulátora, vzájemná nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group a CEFC Europe.

J&T Finance Group nemá žádné vazby ani na český, ani na slovenský stát, proto bude zajímavé sledovat, jak většinoví akcionáři tuto novou situaci vyhodnotí

„Po dokončení všech navazujících transakcí se společnost Rainbow Wisdom stane 9,9procentním akcionářem a držitelem perpetuitních certifikátů J&T Finance Group SE,“ uvedla mluvčí J&T Banky Monika Veselá. Pro lepší pochopení: jde o podíl v části impéria J&T, jež se věnuje zejména finančním službám. Vlastní například J&T Banku nebo Poštovou banku. „Tento ani ne desetinový podíl nemá vliv na chod banky,“ podotkl zdroj z J&T. CEFC jej ovšem chtěla loni navýšit až na 50 procent, ale nezískala souhlas České národní banky a později svou žádost sama stáhla.

CEFC do této československé finanční skupiny mezitím vložila dalších zhruba 200 milionů eur, avšak nikoliv do akcií, ale do speciálního produktu. Tento finanční instrument nese Číňanům každý rok celkem vysoký úrok, ale pokud se obě strany dohodnou, dá se tato investice konvertovat do akcií až do polovičního podílu ve J&T Finance Group. Je ovšem otázkou, jak to nakonec dopadne.

„Teď jsme opět v bodě nula, spolupráce s kvazisoukromou firmou CEFC skončila. Nyní budeme spolupracovat a o budoucím vývoji jednat s finančně velmi silným akcionářem, který je zase vlastněn čínským státem, což je zcela jiná situace,“ dodal finančník. A protože J&T Finance Group nemá žádné vazby ani na český, ani na slovenský stát, bude zajímavé sledovat, jak většinoví akcionáři tuto novou situaci vyhodnotí.