Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Izraelsko-palestinský konflikt: Třetí intifáda?

  9:43
Vyhrocení vášní v Izraeli a Palestině, vlna pouličních teroristických útoků i akce izraelské bezpečnosti se dle některých komentátorů začínají podobat podmínkám dalšího palestinského povstání. Dokonce i ti, kdo to zatím vylučují, varují, že situace je vážná.

Střety Palestinců s Izraelci v Jeruzalémě. foto: Twitter.com

V přetrvávajícím izraelsko-paletinském konfliktu dal alarmujícím hlasům nejnověji za pravdu masakr v úterý 18. listopadu v ješivě v západním Jeruzalémě. Dva palestinští teroristé zde zavraždili čtyři lidi a osm dalších zranili, než se je podařilo policistům zabít. Případ ukazuje spletitou realitu ve Svaté zemi, a nakolik se někdy může lišit od často zjednodušených představ ve vzdáleném zahraničí.

Představitelé islamistické organizace Hamás sice útok obligátně uvítali, ale nepřihlásili se k němu. Odpovědnost naopak převzala levicová sekulární Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP). Oba teroristé, bratranci Udaj a Ghasán Abú Džamálovi pocházející z východního Jeruzaléma prý byli aktivisty této skupiny, kterou v šedesátých letech založil k boji proti Izraeli křesťan George Habbaš.

Vina Mahmúda Abbáse

Velmi zajímavě a rozporuplně hodnotí stupňující se vlnu krvavých palestinských útoků izraelské vedení. Premiér Benjamin Netanjahu i v úterý zopakoval, že spouštěčem teroru je údajné podněcování palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu i v úterý zopakoval, že spouštěčem teroru je údajné podněcování palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem

Ten sice včera teror v synagoze odmítl, když řekl, že odsuzuje zabíjení civilistů bez ohledu na jejich původ a původ pachatelů, ale počátkem listopadu spolu s dalšími palestinskými vůdci vyhlásil „Den hněvu“, což měli být masové protesty proti izraelské politice na okupovaných územích a zejména v oblasti Chrámové hory, kolem níž se tehdy rozhořel ostrý spor.

„Hamás, Islámské hnutí a palestinská samospráva šíří o Izraeli bezpočet lží, tvrdí, že Židé znesvěcují Chrámovou horu,“ prohlásil v úterý Netanjahu. „Tvrdí, že chceme zničit jejich posvátná místa a změnit tamní uspořádání. A tyto lži si vyžádaly velmi vysokou cenu,“ dodal v narážce na masakr modlících se židů.

Odlišné hodnocení situace

Abbásovi připisují odpovědnost za teror i další izraelští politici. Do ostrého rozporu se však s nimi v úterý, jen několik hodin po krveprolití v ješivě, dostal Joram Cohen, ředitel izraelské tajné služby Šin Bet. „Abbás nemá na teroru zájem, a ani jej nepodněcuje. Nedělá to dokonce ani za zavřenými dveřmi,“ prohlásil šéf vnitřní bezpečnosti před izraelskými poslanci.

Podle Jorama Cohena, šéfa izraelské tajné služby Šin Bet, radikalizuje Palestince podněcování sionistickou pravicí, nikoli jejich prezident Abbás

A nejen to – namířil prstem i do jejich řad, k židovským extremistům. Připomněl, že někteří poslanci – jmenovitě například Miri Regevová z premiérova bloku Likud, skutečně navrhla omezení muslimských modliteb na Chrámové hoře a zavedení židovských modliteb, jež dosud zakazuje z obav z muslimských reakcí izraelská policie, a z náboženských důvodů je zavrhují i přední mainstreamoví rabíni v Izraeli.

Ministr hospodářství Naftali Bennett mezitím napsal, že palestinský stát nikdy nesmí vzniknout, a navrhl místo toho anektování 60 procent Západního břehu Jordánu pod plnou izraelskou svrchovanost, zatímco ministr obrany Moše Ja’alon prohlásil, že Palestinci mohu svému území klidně říkat třeba „Palestinská říše“, ale Izrael nikdy nedopustí, aby šlo o cokoli více než omezenou autonomii.

Ředitel Šin Bet také připomněl červnové upálení palestinského mladíka židovskými teroristy v Jeruzalémě. Právě tento incident, stejně jako podněcování sionistickou pravicí podle něho radikalizuje Palestince, nikoli jejich prezident Abbás.

Pomsta stíhá pomstu

Útok v synagoze přitom Palestinci bezprostředně po masakru označili za odvetu za nedělní smrt arabského řidiče autobusu v Jeruzalémě. Ten byl nalezen oběšený ve svém voze, a ačkoli pitva podle Izraelců prokázala, že spáchal sebevraždu, Arabové jsou přesvědčeni, že i on se stal obětí židovských teroristů, kteří zase mstili víkendový útok, při němž Palestinec napadl Žida v centru města šroubovákem.

Ve vyhrocené atmosféře může mít realita daleko nižší váhu než fámy, podezření a touha po pomstě

Opět se tedy ukazuje, že ve vyhrocené atmosféře může mít realita daleko nižší váhu než fámy, podezření a touha po pomstě. Obětí arabsko-židovského překřikování „kdo si začal“, přitom nebezpečně přibývá. Prvky pomsty přitom v sobě mají i některá opatření, jimiž chce Izrael trestat teroristické útoky.

Ke slovu se opět dostává strhávání domů rodinám útočníků. Izraelci tuto praxi, kterou mimochodem ve Svaté zemi zavedli už Britové, pozastavili v roce 2005. Jak se totiž ukázalo, nejenže nemá kýžený odstrašující účinek, ale naopak Palestince ještě více radikalizuje. Příznačné je, že zatímco rozkazy k demolici palestinských příbytků už jsou podepsané, židovských teroristů, kteří zaživa upálili 16letého Muhammada Abú Chudajra, se tento trest netýká.

Paralelně s terorem se jeruzalémská vláda potýká nejen s nepokoji na okupovaných územích, ale i v těch částech Izraele, kde je velká koncentrace arabského obyvatelstva. Už minulý týden proto Netanjahu navrhl zavést citelné pokut pro rodiče mladíků, kteří útočí kamením na bezpečnostní složky židovského státu.

Nárůst rizika útoků

Zatímco zvládání nepokojů v arabských oblastech zaměstnává hlavně bezpečnostní establishment, na širší izraelskou veřejnost doléhá nárůst rizika útoků přímo v centrech židovské populace. „Od sporadického teroru doprovázeného lidovými nepokoji se dostáváme k lidovému teroru,“ varoval komentátor listu Jediot Achronot. „Příští fází bude teror za použití střelných zbraní.“

Na širší izraelskou veřejnost doléhá nárůst rizika útoků přímo v centrech židovské populace

Když v uplynulých letech arabští řidiči bagrů či osobních aut v několika případech najeli do kolemjdoucích, jejich rodiny je pak hájily, že šlo nejspíš o řidičské selhání, a popírali izraelskou verzi, že šlo o teror. Pravdu nebylo obvykle možné definitivně určit, protože dotyční Arabové byli krátce po incidentech zastřeleni.

Při podobných incidentech z posledních týdnů jdou však pochyby stranou – ostatně když chtěl počátkem listopadu Palestinec u židovských osad poblíž Betléma najet do lidí na autobusové zastávce a nepodařilo se mu to, vyběhl z vozu a jednu Židovku ubodal, několik lidí poranil.

Radikálové z východního Jeruzaléma

O týden dříve najel do lidí palestinský řidič dodávky a poté začal další bít železnou tyčí. K tomuto incidentu došlo přímo v Jeruzalémě, na Bar Levově třídě, která symbolizuje složitost poměrů ve městě. Ulice vede po někdejší hranici mezi územími ovládanými Izraelem a Jordánskem, která však zmizela, když židovský stát v červnu 1967 zabral i východní, arabskou část města, kde dnes pod izraelskou okupací žije i 300 tisíc Palestinců.

Komentátor deníku Ha’arec upozornil, že teroristé mohou útočit v prostředí, které dobře znají a kam mají volný přístup

Jeruzalém je pro Izrael „věčným, jednotným a nerozdělitelným“ hlavním městem, a proto je opětovné vybudování bezpečnostní bariéry podél Bar Levovy ulice pro dnešní izraelské vedení nepřijatelné. Možná by snížilo riziko útoků, ale bylo by zcela v rozporu s ideologií „nedělitelnosti“ Jeruzaléma.

Gaza je od Izraele oddělena už léta a zdi a ploty Izrael buduje i na Západním břehu, takže hlavním rizikem pro židovské obyvatelstvo se stávají právě radikálové z východního Jeruzaléma. Komentátor deníku Ha’arec posunul úvahu ještě dál – upozornil, že teroristé mohou útočit v prostředí, které dobře znají a kam mají volný přístup. I jeden z původců úterního masakru pracoval v obchodě nedaleko ješivy, na kterou s bratrancem zaútočil.

Výbušná situace i jinde

Podobně výbušná situace přitom může kdykoli nastat i v arabských oblastech samotného Izraele, především v Galileji. Příkladem může být incident z předminulého týdne. Policie jela zatknout arabského mladíka do vesnice Kfar Kaná, což vyvolalo nepokoje a v jednu chvíli doběhl rozvášněný arabský mladík k policejnímu autu a začal bušit nožem do jeho zavřeného okna.

Výbušná situace může kdykoli nastat i v arabských oblastech samotného Izraele, především v Galileji

Posléze vystoupil policista, a ačkoli se Arab začal stahovat, příslušník bezpečnosti ho zastřelil. Protože vše zachytila kamera přilehlého obchodu a policista patrně porušil regule –střílet jen v ohrožení života –, incident už Izraelci začali vyšetřovat a podnítil také další nepokoje.

Shodou okolností do toho přišla ozvěna podobné události v květnu u Rámalláhu, kde mladí radikálové házeli kamení na vojáky. Později průmyslové kamery zachytily, jak dva Palestinci – kteří se v tu chvíli na žádném násilí evidentně nepodíleli – postupně padli mezi kolemjdoucími na zem.

Prohlášení Palestinců, že je zabila ostrá munice, tehdy izraelský vojenský mluvčí Peter Lerner vyvracel tvrzením, že byly toho dne použity pouze pogumované střely a slzný plyn. A ministr obrany Moše Ja’alon prohlásil, že videozáznam byl zfalšovaný.

Varování intelektuálů

Zabití – podle Palestinců chladnokrevné vraždy dvou mladíků – výrazně přispělo k letošní stále neukončené vlně násilí. Rozuzlení přišlo ve středu 12. Listopadu, kdy izraelští vyšetřovatelé vzali do vazby příslušníka pohraniční policie, který na Palestince opravdu střílel ostrými náboji, a teď mu podle některých médií hrozí obvinění z vraždy. Tím, kdo v květnu lhal, tedy nejspíš nebyli Palestinci.

Přední intelektuálové na obou stranách varují, že pokud hlavy okamžitě nevychladnou, třetí intifáda přestane být pouhým tématem akademických debat

Podobné incidenty nebo usazování dalších tisíců židovských osadníků na okupovaná území mají v rozjitřené atmosféře na Palestince podobný efekt jako útoky Arabů na židovskou společnost. „Pokračující osadnické aktivity přispívají ke vzteku Palestinců, jimž se vidina nezávislého státu ztrácí před očima. Násilné izraelské represe a pocit beztrestnosti u vojáků a osadníků k násilí rovněž přispívá,“ tvrdí palestinský komentátor Dáúd Kuttáb.
Přední intelektuálové na obou stranách varují, že pokud hlavy okamžitě nevychladnou, třetí intifáda přestane být pouhým tématem akademických debat.