Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Izrael: Komu slouží protesty mládeže proti vysokým nájmům?

  9:37

V minulých dvou týdnech demonstrovaly tisíce mladých lidí ze střední třídy, někteří z nich hovoří o izraelské podobě „arabského jara“.

Desetitisíce mladých Izraelců demonstrovali i 30. července v Tel Avivu proti růstu cen nemovitostí. foto: REUTERSČeská pozice

Zhruba před šesti týdny začaly v Izraeli protesty kvůli sýru cottage šířící se prostřednictvím Facebooku. Cena tohoto sýra se totiž vyšplhala na sedm až osm šekelů (zhruba 35 až 40 korun) za 250 gramů. Po jeho bojkotu sice zlevnil na dnešních pět až 5,50 šekelu (asi 25 až 27,50 koruny), ale tato záležitost měla pokračování. Cena tvarohu se zvýšila na sedm až osm šekelů (dřív byl za pět až 6,50 šekelu) a výkupní cena mléka od zemědělců se snížila o 0,07 šekelu za litr. Navíc byl povolen jeho dovoz, což bylo až dosud zakázané.

Současně se sýrovou aférou se odehrávala i stávka lékařů. Ta již trvá dlouho a doktoři se před zhruba deseti dny dohodli s ministerstvem financí na změnách platů a počtu hodin služeb a přesčasů. Poté se ozvali stážisté, že jejich požadavky nebyly splněny, a pokud bude dohoda podepsána, vystoupí z lékařských odborů. Předseda lékařských odborů zahájil hladovku a stážisté pochod na Jeruzalém. K pochodu se připojila i Cipi Livniová, předsedkyně centristické strany Kadima, která byla donedávna u moci.

Výsledkem protestů lékařů je dle všeho jediné – nárůst příjmů soukromých klinik a počtu chudých nemocných, kteří si soukromého doktora nemohou dovolit. Po ukončení stávky bude jejich léčba náročnější a dražší. Největší problém je však morální. Mladí lékaři totiž zjišťují, že jejich práce není až natolik odpovědná a že v některých situacích lze nemocného ponechat svému osudu a starat se o své příjmy. Média o problémech nemocných neinformují, ale někteří z těch, kteří se ocitli v nemocnici, si na poměry velmi stěžují.

Žádní revolucionáři

V minulých dvou týdnech, naposledy v sobotu 30. července, protestovaly i desetitisíce mladých lidí ze střední třídy. Někteří z nich dokonce hovoří o izraelské podobě „arabského jara“. Stěžují si, že nemají na zaplacení vysokých nájmů a budují stanové protestní vesničky v centrech velkých izraelských měst, například v Tel Avivu nebo v Jeruzalémě. Policie a městské rady se k tomuto narušování veřejného pořádku stavějí laxně a zasahují proti nim umírněně. Kdo jsou tito protestující?

Mladí protestující Izraelci nejsou žádnými revolucionáři, kteří mají hlad a revoluci dělají s ideologickým zápalem, ale rozmazlené děti

Mládež, která vyrůstala v devadesátých letech, kdy v Izraeli nastal velký hospodářský růst díky masivnímu přistěhovalectví ze zemí bývalého Sovětského svazu i světové konjunktuře. Během prvních deseti let 21. století vystudovali a cestovali po světě s pomocí slušně vydělávajících rodičů. Nyní zakládají rodiny a zjišťují, že životní styl, na který si zvykli, je pro ně nereálný. Jejich výdělky jsou sice dobré, ale nemohou si dovolit to, co jim poskytovali rodiče.

Zábavný rozhovor vedl reportér s mužem, který má se svou manželkou příjem čtrnáct až šestnáct tisíc šekelů (zhruba 70 až 90 tisíc korun) a jenž si stěžoval, že nemůže uživit čtyřčlennou rodinu. V Izraeli však jsou šesti- až desetičlenné rodiny, které s takovou částkou žijí tři měsíce.

Protestujícími jsou mladí lidé z rodin, jež zpravidla volily středolevou Stranu práce (Avoda) nebo sionistickou sociálně demokratickou stranu Merec. Nyní hlasují buď pro stranu Kadima nebo téměř zaniklou Merec. Nejsou to revolucionáři, kteří mají hlad a revoluci dělají s ideologickým zápalem, ale rozmazlené děti, jimž někdo řekl, že za všechno může současný izraelský premiér a předseda pravicového bloku Likud Benjamin „Bibi“ Netanjahu. Proto se zlobí a protestují.

Podpora spisovatelů

V Izraeli zaznívá mnoho stížností na vysoké nájemné i na to, že si mladí lidé nemohou dovolit bydlet v centrech měst a že se byty nebudují za ceny, za něž by si je mohli koupit. Nikdo se však neptá, kdo zvyšuje nájemné. Jsou to rodiče těchto mladých lidí, kteří tím zlepšují životní úroveň svých dětí. Nějaký sociolog by měl v této záležitosti provést průzkum, ale neudělá to, protože jeho výsledek by asi mnohé nepříjemně překvapil.

K protestujícím se připojilo mnoho levicových spisovatelů a intelektuálů v čele s Joramem Kaniukem. Nikdo z nich však neprotestoval ani proti zvyšování nájmů za ubohé byty pro nové přistěhovalce, ani proti snižování přídavků na děti, ani při jiných příležitostech, které k tomu vybízely.

Není žádným tajemstvím, že podklady novinářům poskytuje informační centrum Adva a protest mladých lidí podporuje The New Israeli Fund, v jehož čele je Naomi Hazanová, bývalá poslankyně za stranu Merec. Činnost a zdroje financí tohoto fondu chtěli zkoumat poslanci, zejména z pravicové strany Jisra’el bejtejnu, a zřejmě věděli proč. Hned poté, co byl návrh na zkoumání finančních zdrojů zamítnut, začal protest mladých lidí týkající se bytů. Ten podporuje i nadace Rosa Luxemburg Foundation, což by mohlo potěšit české levicové kruhy.

Je tedy třeba se ptát, komu protesty mladých lidí proti vysokým nájmům vlastně slouží.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!