Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Izrael chce urovnat své vztahy s Tureckem. Za 20 milionů dolarů.

USA

  13:10

Normalizaci styků dvou tradičních spojenců USA na Blízkém východě by Washington uvítal i kvůli ztrátě své mocenské pozice v této oblasti.

Odškodné nabízené Izraelci rodinám tureckých občanů zabitých a zraněných v roce 2010 při výsadku izraelského komanda na lodi Mavi Marmara narušující blokádu Gazy by mělo přispět ke zlepšení vztahů obou zemí. Turecko však žádá vyšší částku. foto: © ReutersČeská pozice

Izrael nabídl Turecku 20 milionů dolarů odškodného pro rodiny tureckých občanů zabitých a zraněných při výsadku izraelského komanda na jedné z lodí snažících se v roce 2010 prorazit izraelskou námořní blokádu pásma Gazy ovládaného radikálním palestinským Hamásem.

Loď Mavi Marmara vypravila „humanitární“ organizace napojená na turecké islamisty. Tragickým incidentem vyvrcholilo postupné ochlazování vztahů mezi dvěma dlouholetými, blízkovýchodními, nearabskými, prozápadními spojenci.

Historie zásahu

Po nástupu islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana k moci na konci roku 2002 Ankara začala častěji podporovat protiizraelský palestinský odboj. Otevřená diplomatická roztržka nastala v důsledku izraelské vojenské operace Lité olovo v Gaze na začátku roku 2009. Poslední kapkou bylo krveprolití během zásahu na lodi Mavi Marmara.
Izrael již před vyplutím flotily z přístavů v Turecku varoval, že jí neumožní proplout k pobřeží Gazy. Místo toho nabídl vyložení humanitární pomoci v izraelském přístavu Ašdod a její následnou přepravu přímo do Gazy. Tato nabídka však byla odmítnuta.
Izrael později zveřejnil záznam radiokomunikace mezi izraelským vojenským námořnictvem a flotilou vedenou lodí Mavi Marmara. Po izraelském upozornění, že se flotila blíží k oblasti blokády, je na záznamu slyšet: „Zavři hubu, vrať se do Osvětimi!“ „Nezapomeňte na 11. září!“
Po nalodění na palubu Mavi Marmara byli izraelští vojáci napadeni noži a železnými trubkami a několik jich bylo odzbrojeno. Při následující konfrontaci izraelští vojáci usmrtili devět aktivistů. Dalších 60 aktivistů a deset izraelských vojáků bylo zraněno. Obě strany tvrdily, že jednaly v sebeobraně. Poté, co se Ankara marně dožadovala omluvy a odškodnění, vypověděla ze země izraelského velvyslance.

Efendi, volá Obama!

Diplomatický průlom v narovnávání vztahů se odehrál loni v březnu během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Izraeli, který provedl elegantní manévr. Zavolal ze svého telefonu tureckému premiérovi Erdoganovi, načež předal sluchátko jeho izraelskému protějšku Benjaminu Netanjahuovi. A ten se omluvil „tureckému lidu“ za incident na Mavi Marmara. Oba státníci se rovněž dohodli na zájmu opět normalizovat vtahy mezi svými zeměmi.

Normalizace vztahů s Tureckem je také nezbytným předpokladem pokroku v jednáních s Palestinci, neboť Izraeli vrátí strategickou sebejistotu k ústupkůmAnkara trvala na odškodném ve výši 30 milionů dolarů, ale Izrael nabídl pouze poloviční částku, a ani zatím poslední kolo jednání loni v prosinci k dohodě nedospělo. Podle informací izraelského deníku Haaretz však nyní premiér Nethanjahu kývl na navýšení nabídky na 20 milionů (nebude-li zbytí, mohou prý izraelští vyjednavači přihodit ještě tři miliony).

Urovnání vztahů mezi dvěma tradičními spojenci USA na Blízkém východě by bylo vítanou vzpruhou pro Washington, který od vypuknutí arabského jara ztratil mnohé ze své mocenské pozice v oblasti. Normalizace vztahů s Tureckem je také nezbytným předpokladem pokroku v jednáních s Palestinci, neboť Izraeli vrátí strategickou sebejistotu k ústupkům.

Podle pozorovatelů však bude konečné urovnání s Ankarou muset počkat až na dobu po 30. březnu, kdy se v Turecku konají místní volby. Premiér Erdogan se prý obává, že by kompromis s Izraelem vnitropoliticky uškodil jeho islamistické AKP.

Autor: