Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Italové provedli razii v ratingových agenturách

Evropa

  17:23

Úřady zabavily v milánských kancelářích Standard & Poor’s a Moody’s dokumenty, zajímají je anomálie na kapitálovém trhu.

Italské úřady provedly ve středu razii v kancelářích mezinárodních ratingových agentur Standard & Poor’s a Moody’s Investors Service v Miláně. Zajímají je výkyvy cen italských akcií a dalších aktiv, které dle nich vykazují známky anomálie. Úředníci podle agentury Reuters zabavovali dokumenty a zjišťují dopady práce agentur na trh. Moody’s i S&P tvrdí, že vyšetřování je bezdůvodné, s úřady ale prý budou spolupracovat.

Moody’s i S&P tvrdí, že vyšetřování je bezdůvodné, s úřady ale prý budou spolupracovatVyšetřování zahájila prokuratura v jihoitalském městě Trani. Její šéf Carlo Maria Capistro řekl, že cílem vyšetřování je prověřit, zda ratingové agentury respektují regulaci platnou v Itálii.

Ač se nabízí souvislost s nynější zhoršující se dluhovou krizí v Itálii, kdy část viny svalují evropští politici i na ratingové agentury, prokuratura z Trani zahájila vyšetřování z podnětu dvou spotřebitelských skupin. Ty si stěžovaly na vliv zpráv obou ratingových agentur na ceny akcií na milánské burze.

První stížnost se týká květnové zprávy Moody’s, která upozornila na riziko řecké krize pro italské banky. Druhá stížnost směřuje proti S&P, která rovněž v květnu pohrozila snížením ratingu Itálii kvůli jejímu nadměrnému veřejnému dluhu. Vyšetřovatelé se zabývají rovněž tím, zda nebyl spáchán trestný čin mezi 8. a 11. červencem, kdy italská aktiva postihl na burze masivní výprodej v důsledku obav ze zabřednutí země do dluhových problémů.

Barroso: Eurozóna je ohrožena

Investoři se bojí dalšího šíření dluhové krize do třetí (Itálie) a čtvrté (Španělsko) největší ekonomiky eurozóny. V uplynulých dnech zesílil na trhu dluhopisů tlak a výnosy italských i španělských bodů, indikující vzrůstající obavy o platební schopnost zemí, rostly na nové rekordy. Dnes výnosy státních dluhopisů mírně klesly. Uklidnění přišlo poté, co italský premiér Silvio Berlusconi v parlamentu řekl, že italské hospodářství má pevné základy.

Prezident Evropské komise José Manuel Barroso nicméně ve středu v dopise státníkům EU připustil, že tlak dluhopisových trhů na Itálii a Španělsko ohrožuje samotnou existenci společné evropské měny.