Lidovky.cz

Islámský stát je silnější, než se zdá

USA

  9:25
USA a Írán ocenily, že Irák našel nového premiéra, šíitského politika Hajdara Abádího. Ten dosavadní, Núrí Málikí, dle kritiků svou „protisunnitskou“ politikou výrazně nahrál extremistům z organizace Islámský stát (IS). Odborníci z regionu varují, že krize v severním Iráku je jen nejviditelnější částí hrozby, kterou IS pro Blízký východ představuje.

Příslušník vládních jednotek ve vesnici Adhajm v provincii Dijála severně od Bagdádu 12 srpna. Budova na území dobytém iráckými jednotkami patřila Islámskému státu. foto: ReutersČeská pozice

Probíhající letecké údery Američanů džihádisty z Islámského státu (IS) nezastaví, musí je doprovázet i pozemní operace speciálních sil, aby se jednotky IS zase nevracely do míst, odkud je nálety vypudily,“ řekl ČESKÉ POZICI kurdský analytik Hiva Osmán. „Problém je ale v tom, že jakmile proti oddílům IS zasáhnou v sunnitských arabských oblastech Kurdové nebo šíité z jižních částí Iráku, místní lidé se za Islámským státem semknou ještě více než dosud.“

V tuto chvíli je svět zděšen strádáním a úprkem desítek tisíc iráckých křesťanů a jezídů před postupujícími džihádisty. Blízkovýchodní experti ale upozorňují, že humanitární a vojenský rozměr tažení IS je jen jedním problémem. Ten druhý vidí v ideologii a politických rozvahách vedení IS i v podpoře, kterou toto hnutí může postupně získávat napříč muslimským světem.

Za teroristy jdou inženýři

„Vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího není dobré podceňovat,“ uvedl pro ČESKOU POZICI profesor Teheránské univerzity Hamíd Ahmadí. „Radikální kritici mu vyčítají, že mlčel k měsíc trvajícímu izraelskému bombardování Gazy, že nevyzval k boji proti sionistům. On je ale chytrý, ví, že otevřené vystupování proti Izraeli a Západu by ho v tuto chvíli zničilo. Raději si rozšiřuje mocenskou základnu tažením v Iráku a jistě už vyhlíží i třeba k Pákistánu.“

Islamisté nepostupují jen díky houževnatosti, vojenským dovednostem a teroru, ale na svou stranu si dokážou získat i velkou část místních obyvatel

Už červnové obsazení dvoumilionového severoiráckého Mosulu bojovníky IS ukázalo, že islamisté nepostupují jen díky houževnatosti, vojenským dovednostem a teroru, ale že si na svou stranu dokážou získat i velkou část místních obyvatel.

Nedávno například al-Bagdádí zcela na očích veřejnosti a v přímém televizním přenosu přišel do hlavní mosulské mešity a vedl tam dvacetiminutové kázání – to vše za situace, kdy na něj USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů. Zatímco západní veřejnost věnuje pozornost tažení ozbrojenců IS, v týlu už islamisté organizují civilní správu a infrastrukturu. Inženýři nyní opravují mosulskou přehradu poškozenou při nedávných bojích IS a kurdských oddílů. Podobně slouží Islámskému státu i další sféry ekonomiky.

„Na základě informací přímo z místa odhadujeme, že jen z prodeje ropy už IS získává jeden milion dolarů denně,“ řekl ČESKÉ POZICI Dža’afar at-Táí, ředitel konzultantské firmy Manaar Energy Group ve Spojených arabských emirátech. „Nikdo není schopen zabránit těžbě ropy a plynu, ale třeba ani dovozu náhradních dílů na území, která IS ovládá. Velmi dobře se jim prostě podařilo získat zázemí mezi místními lidmi. K tomu přičtěme černý obchod, pašování, vybírání daní i výpalného a štědré dary od soukromých mecenášů, kteří IS finančně podporují z Kuvajtu, Kataru nebo Saúdské Arábie.“

Saúdskoarabský bumerang?

Právě vztah mezi bojovníky a teroristy IS a zmíněnými monarchiemi je velkým paradoxem. V červnu týdeník Foreign Policy přinesl obsáhlou analýzu, podle které je tažení IS Sýrií a Irákem jen další fází saúdskoarabské ofenzivy proti íránským a šíitským zájmům v regionu. Zároveň ale ideologie IS představuje pro Saúdskou Arábii i další sunnitské monarchie kritické ohrožení.

„IS není pro Saúdskou Arábii vojenským problémem, už teď střeží severní hranici monarchie na 50 tisíc vojáků, navíc obyvatelstvo na severu království nikdy neinklinovalo ani k al-Káidě, to byl problém spíš jižních a centrálních oblastí,“ napsal k tomu činitel dobře obeznámený se situací v zemi. „Daleko větší nebezpečí představuje IS v ideové rovině. Mezi tezemi IS a wahhábismem, který je státní doktrínou Saúdské Arábie, je velmi malý rozdíl.“

Mnozí odborníci z Arabského poloostrova varují, že ideály Islámského státu jsou do značné míry zahrnuté v tamní výchově a už i ve školních osnovách

Podobně se vyjadřují i jiní zasvěcení pozorovatelé. „Hlavním cílem IS není jen Irák nebo Sýrie, ale právě Saúdská Arábie, země nejposvátnějších muslimských míst Mekky a Medíny. Přitom tohoto džina vypustil z lahve nejen Západ svou podporou syrské opozice, ale také Saúdská Arábie,“ uvedl anonymně bývalý blízkovýchodní diplomat.

Mnozí odborníci z Arabského poloostrova přitom varují, že ideály IS jsou do značné míry zahrnuté v tamní výchově a už i ve školních osnovách. „Tyto země vlastně nemusí IS dobývat, on už tam je – v hlavách lidí,“ uvedl zdroj z Kuvajtu.

Irácký Kurd Hiva Osmán posunuje problém ještě dál. „Když jakýsi evropský kreslíř z bezvýznamné země nakreslil karikaturu proroka Mohameda, muslimský svět od Afriky po Bangladéš byl ve jménu islámu v plamenech,“ upozornil na devět let starou aféru dánského deníku Jyllands Posten. „Dnes, kdy Islámský stát ve jménu islámu hrozí vyhlazením celých dvou skupin obyvatelstva v Iráku, prakticky nikdo neprotestuje, muslimský svět mlčí,“ upozornil analytik.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.