Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Íránský plyn by mohl konkurovat ruským dodávkám

USA

  8:53
Západ jedná s Teheránem o jaderném kompromisu, který by ukončil sankce vůči Íránu. Íránský zemní plyn se totiž v horizontu několika let ukazuje mnohem nadějnější pro přísun do Evropy než například zkapalněný z USA.

Zemní plyn (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Magické slovo Nabucco… Vyvolává nadšení milovníků divadla a oper Giuseppeho Verdiho. Také se s ním ale dlouho oháněli stoupenci posilování energetické bezpečnosti Evropy. Kdybychom dnes měli plynovod Nabucco, byli bychom mnohem méně závislí na dodávkách suroviny z Ruska. Jenže Západ se s Íránem rozhádal kvůli tamnímu jadernému programu a projekt potrubí s poetickým názvem se v minulých letech stal bez íránského plynu nesmyslným.

Dnes je vše jinak. Kvůli ukrajinskému konfliktu jsou nejisté dodávky plynu z Ruska. Západ jedná s Teheránem o jaderném kompromisu, který by ukončil sankce vůči Íránu. Evropská komise podle informací, které z Bruselu tu a tam unikají, výhledově chystá plynovou spolupráci právě s potenciální politickou i ekonomickou mocností Blízkého východu. Tedy se zemí, která má po Rusku druhé největší – podle některých údajů ale vůbec největší – zásoby zemního plynu na světě.

„Část íránské ekonomické a politické elity, stejně jako západní firmy, se připravuje na konec sankcí,“ prohlásil Frank Umbach, šéf energetického výzkumu na King’s College v Londýně, podle agentury Reuters.

Závislost Česka na ruském plynu

Riziko – důsledky pro zásobování v Česku

  • Přerušení dodávek přes Ukrajinu – na jeden měsíc žádné potíže.
  • Přerušení dodávek přes Ukrajinu – na půl roku žádné potíže.
  • Přerušení veškerého ruského dovozu do Evropy – na jeden měsíc žádné potíže.
  • Přerušení veškerého ruského dovozu do Evropy – na půl roku potíže se zásobováním. Nutné omezit dodávky plynu (kromě domácností, nemocnic atd.).

Ruský plyn a Evropa (údaje za rok 2013)

  • Podíl Ruska na dovozu zemního plynu do EU: 39 %
  • Podíl Ruska na spotřebě zemního plynu v EU: 27 %
  • Podíl Evropy na exportu ruského zemního plynu: 80 %

Úsilí Turků a Íránců

Bylo by bláhové očekávat, že íránský plyn nahradí ruský už během letošní zimy, která může být kvůli omezeným dodávkám Gazpromu krutá především pro Ukrajinu a Balkán. Ale v horizontu několika let se Írán ukazuje mnohem nadějnější konkurencí vůči Rusku než ta, o které se obvykle mluví – ať už jde o zkapalněný plyn z USA nebo z Kataru. „Dovoz zkapalněného plynu by byl velmi drahý,“ uvádí Bachruz Abdolvand, koordinátor berlínského Centra pro studium kaspického regionu, podle serveru Věstnik Kavkaza.

Íránci a Turci už dnes pracují na budování plynovodů a vyhlídka exportu do Evropy by měla jejich úsilí ještě povzbudit

V případě íránského plynu by totiž surovina měla putovat do Evropy plynovody přes Turecko. A dokonce kvůli tomu nemusí být nutné oživovat projekt Nabucco. Íránci a Turci už dnes pracují na budování plynovodů a vyhlídka exportu do Evropy by měla jejich úsilí ještě povzbudit.

Íránci dnes hrají velkou geopolitickou a ekonomickou hru, ukrajinská krize jim otevřela nové možnosti. Je nutné počítat s tím, že Teherán si to nebude chtít rozházet ani s Moskvou. Obě země koneckonců sbližuje právě to, že se staly „obětí“ západních sankcí. Teherán ale dnes hraje na všechny strany. Světové agentury v září informovaly, jak íránský prezident Hasan Rúhání při setkání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem v New Yorku prohlásil: „Írán může být bezpečným energetickým centrem pro Evropu.“ Ruská média zase před několika dny citovala Rúháního prohlášení pro televizi Rossija 1: „Írán zatím není připraven nahradit Rusko jako klíčového dodavatele plynu do Evropy.“

Naleziště plynu Jižní Pars (sdílí Írán s Katarem)

  • Největší na světě.
  • Celkové rezervy kolem 50 bilionů metrů krychlových.
  • Mohly by pokrýt evropskou poptávku během 100 let.

Íránské dodávky plynu dnes

  • Írán už dnes dodává jenom do Turecka 12 až 14 miliard metrů krychlových ročně.
  • Írán nabízí Turecku slevu, pokud bude odebírat 20 miliard kubíků ročně (tím motivuje Turky k investicím do plynovodů).

Pro srovnání

  • Celkový objem ruského plynu přepravovaného plynovodem Nord Stream je 30 miliard kubíků ročně.

Společný nepřítel

Tohle dobře vědí i v Bruselu. Írán nejdříve musí investovat do své plynárenské infrastruktury, která je zanedbaná právě kvůli nedostatečným západním investicím. A také se bezpochyby nebude bránit zájmům odběratelů z jiných zemí včetně například Číny.

Pravda však také je, že i v dobách sílící konfrontace se Západem Íránci velmi silně lobbovali za dodávky plynu do Evropy z největšího naleziště plynu na světě – Jižního Parsu –, o které se Írán dělí s Katarem. Íránci přitom nemluvili o Nabuku, ale o vlastním projektu Perského plynovodu, který by vedl právě přes Turecko. Ať tak, či onak – přes plynovody v Turecku, na Balkáně či v Itálii a dále v Rakousku či v Německu by se pak íránský plyn mohl dostat také například do Česka.

Američany dává s Teheránem fakticky dohromady jejich společný nepřítel – teroristé z Islámského státu

Skeptici namítají, že Washington po nějakém zlepšování vztahů s Íránem netouží, takže vyhlídky na zrušení západních sankcí úplně růžové nejsou. Jenže situace se mění. Jasněji má být na konci tohoto roku. Američany dává s Teheránem fakticky dohromady jejich společný nepřítel – teroristé z Islámského státu. Írán musí být v boji proti Islámskému státu nejdůležitějším spojencem, prohlašuje jeden z nejznámějších amerických analytiků mezinárodních vztahů Fareed Zakaria.

Záleží také na vnitropolitickém vývoji v Íránu. Ale pravděpodobnost, že situace na Blízkém východě i na Ukrajině přispěje k „odblokování“ ekonomické spolupráce s Íránem, stoupá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!