Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Investice do alternativních realit stoupají. Česko zaostává.

  17:36
Bydlení pro studenty, zdravotnická zařízení, domy pro důchodce – alternativy pro realitní investory získávají v Evropě na oblibě. V Česku jsou však zatím spíše ojedinělé.

Administrativní novostavba pomohla uzavřít kvalitně upravený venkovní prostor, který slouží jak zaměstnancům komplexu, tak náhodným kolemjdoucím . foto: AFI EUROPE

Netradiční realitní projekty tvořily podle globální realitní společnosti Savills 25 procent z celkového objemu realitních investic uskutečněných loni v Evropě. Rostoucí zájem investorů dokládá už to, že v roce 2008 na ně připadalo jen asi 13 procent.

V analýze Spotlight Alternative Assets odborníci ze Savills konstatují, že realitní investoři hledají alternativy ke klasickým příležitostem, jako jsou kanceláře, obchodní centra či logistické areály, které by jim zaručily vyšší výnosy. Financují tak studentské ubytování, kliniky, domovy pro důchodce či zábavní zařízení, ale také benzinové pumpy nebo parkovací domy.

Téměř polovinu peněz směřujících loni do alternativních aktiv utratili investoři dle studie zpracované Savills ve Velké Británii, šlo zhruba deset miliard eur; víc než pět miliard eur vydali v Německu a přibližně 3,5 miliardy eur ve Švédsku. Analytici očekávají, že do budoucna, co se týká alternativních realitních investic, bude největší zájem o studentské bydlení a zdravotnická zařízení. A to především ve Velké Británii, Německu, Francii, Nizozemsku, zemích severní Evropy a ve Španělsku.

Demografické trendy

„Tyto investice mají často alespoň teoreticky napojení na demografické trendy, o nichž se mluví, jako je například stárnutí populace,“ říká Alexander Rafajlovič zmezinárodní poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Jako další demografické trendy související s alternativními realitními investicemi je možné zmínit zvyšující se počet studentů či turistů. Rafajlovič dodává, že pro laiky je tento typ investic lépe uchopitelný a živější než „nudné“ kanceláře, logistika či retail, na který dosáhnou jen větší investoři.

Výhodou netradičních realitních investic je menší konkurence. To je ale zároveň i rizikem.

Výhodou netradičních realitních investic je menší konkurence. To je ale zároveň i rizikem. „V ostatních sektorech již existuje ekosystém firem, jež investorům umožňují poměrně bezstarostný životní cyklus nemovitosti,“ upozorňuje Rafajlovič. U alternativních investic často nejsou na trhu operátoři, kteří by disponovali potřebnými provozními zkušenostmi. Alternativní investice proto rozhodně nejsou pro každého.

„Vyžadují detailní znalost daného sektoru, například zdravotnictví a sociální politiky státu, které jsou vždy místně specifické a nejsou tak zcela srovnatelné napříč Evropou,“ říká Eduard Forejt, ředitel rozvoje obchodu mezinárodní realitní firmy Jones Lang LaSalle.

Koleje místo kanceláří

V Česku jsou alternativní realitní investice teprve v počátcích. „Zvýšený zájem registrujeme, zatím bych to ale viděl spíše v rovině rostoucího povědomí než skutečných obchodů,“ tvrdí Rafajlovič. A zástupci Jones Lang LaSalle konstatují, že zájem o tuto oblast mají zejména menší, privátní tuzemští investoři. Poptávají dobře pronajaté nemovitosti, jako jsou například polikliniky, méně je lákají domy pro seniory.

Pro velké zahraniční investory, například penzijní fondy, jsou čitelnější klasické komerční nemovitosti, jako jsou kanceláře, sklady či nákupní centra.

Do alternativních investic se pouštějí i developeři, kteří se dříve zaměřovali na klasické komerční či rezidenční projekty. Například Developer Karlín Group plánuje postavit soukromé studentské koleje v Praze – Holešovicích, původní plány počítaly s kancelářemi.

Společnost Daramis chce zase stavět byty pro studenty v Plzni. V projektu Unicity jich má být 542. Na bydlení pro seniory se mimo jiné zaměřila developerská společnost EBM Group, která již dokončila projekty v Havířově, Štěrboholích a v Hradci Králové.

Pro velké zahraniční investory, například penzijní fondy, jsou čitelnější klasické komerční nemovitosti, jako jsou kanceláře, sklady či nákupní centra. „Pokud jde o alternativní investice, půjde vždy jen o doplněk v rámci investičního portfolia,“ je přesvědčena Hana Kollmannová, konzultantka investičního oddělení Jones Lang LaSalle.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!