Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Inventura černých labutí. Kolik jich přiletí v roce 2012?

Evropa

  15:20

Ústředním tématem roku 2012 prý bude – přesně podle amerického thrilleru – Dokonalá bouře.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Čas odhalí pravdu, pravil kdysi římský dramatik, básník a filozof Lucius Annaeus Seneca. V závěru loňského roku publikovala dánská Saxo Bank deset „šokujících předpovědí“ pro globální ekonomiku na letošek. Naplnily se jen dvě z nich, což je – budeme-li srovnávat s předchozím rokem – zhoršení o jednu.

V tomto případě však (ne)úspěšnost prognózy není měřítkem fundovanosti, s níž byla provedena. Analytici Saxo Bank se totiž zaměřují na nepravděpodobné události, jejichž vyhlídky jsou však mnohem nadějnější, než se všeobecně předpokládá. O to větší je pak jejich vliv na vývoj a výkonnost trhů.

Pokud vás napadá souvislost těchto předpovědí s fenoménem „černých labutí“, tedy nepředvídatelných jevů s významným – často velmi negativním – dopadem na náš život, nejste mimo. Experti dánské banky částečný vliv díla libanonského autora filozofických esejí Nassima Nicholase Taleba na svoji prognózu přiznávají. I když zároveň tvrdí, že se spíše nechali inspirovat teorií volby a vyhledávají události, které mají z pohledu pravděpodobnosti a logiky velmi nízkou šanci, ale stejně se stanou mnohem častěji, než je jakýkoli model schopen předpovídat.

Které z předpovědí Saxo Bank prošly časovým testem úspěšně?
  • Americký Kongres zablokuje Bernankeho třetí vlnu kvantitativního uvolňování

Předpověď: Ve druhé polovině roku 2011 se Fed ocitne na horké židli kvůli obviněním, že umožnil debakl amerického trhu s nemovitostmi a vyvolal nutnost přijít se záchranným balíčkem pro banky, který má katastrofální dopad na vývoj veřejného dluhu. Banky, jež jsou příliš velké, aby je stát mohl nechat padnout, se mezitím znovu ocitnou ve vážných problémech. Kongres zablokuje pravomoc Fedu dále navyšovat svou rozvahu a zpochybní také jeho dvojí mandát, kdy se snaží hlídat zároveň vývoj nezaměstnanosti i inflace.

Realita: Kongres nakonec neměl příležitost zasahovat. Od šéfa americké centrální banky se skutečně očekávalo oznámení dalšího kola hromadného výkupu státních dluhopisů, a to na sympoziu světových centrálních bankéřů v Jackson Hole koncem srpna. Ben Bernanke se ale nakonec omezil pouze na konstatování, že Fed bude zvažovat možnosti další stimulace ekonomiky a zaměstnanosti.

  • Apple koupí Facebook

Předpověď: Šéf Applu Steve Jobs v rozhovorech uvedl, že Apple jednal s Facebookem o příležitostech k vytvoření partnerství.  Tyto rozhovory však nakonec nevedly k žádnému výsledku. „Facebook přišel s přemrštěnými požadavky, na které jsme nemohli přistoupit,“ uvedl Jobs. To by mohlo šéfa Applu přimět, že se rozhodne Facebook koupit celý.

Realita: Firma s nakousnutým jablkem ve znaku měla jiné starosti. Její spoluzakladatel Steve Jobs podlehl počátkem října v šestapadesáti letech rakovině slinivky břišní. Facebook pak chystá primární nabídku svých akcií za deset miliard dolarů na burze. Podle aktuálních informací by se tak mohlo stát dokonce už ve druhém čtvrtletí 2012.

  • Americký dolarový index překročí hladinu 100

Předpověď: Ekonomický růst se bude ve většině oblastí světa zpočátku roku 2011 vyvíjet zdravě, poté se však objeví problémy v Číně. Pomalý růst tamní průmyslové základny způsobí celosvětové ochladnutí chuti k riziku a vzhledem k těžkostem japonské ekonomiky a chaosu, jemuž bude čelit eurozóna, se následně zvýší atraktivita dolaru. Přechod od jiných měn k americkému dolaru posune ke konci třetího čtvrtletí roku 2011 dolarový index o 25 procent nad úroveň 100.

Realita: Index se celý rok pohyboval v pásmu 73 až 81 USD. Ke konci 3. čtvrtletí se jeho hodnota skutečně začala strmě zvyšovat, jak předpokládala prognóza, a to v souvislosti s gradujícími problémy v eurozóně. Následně index prudce propadl, aby se v závěru roku opět dostal k úrovni 81 USD, na níž v lednu zahajoval.

  • Výnosy amerických 30letých dluhopisů se propadnou na tři procenta

Předpověď: Politika devalvace dolaru, jejíž původ lze vysledovat v měnových válkách roku 2010, donutí rozvíjející se trhy použít více ze svých dolarových rezerv na nákup amerických dluhopisů. Kvantitativní uvolňování Fedu neuspěje, pouze se částečně vyřeší problémy amerických bank s rozvahami. Evropská centrální banka, EU a Mezinárodní měnový fond neuspějí v léčbě problémů zemí na periferii eurozóny, čímž vyženou frustrované investory do bezpečné náruče strýčka Sama. Faktor dobré nálady v roce 2011 vyvane a výnosy 30letých dluhopisů se propadnou na tři procenta.

Realita: Splněno. Zatímco na počátku roku 2011 se výnosy 30letých amerických státních dluhopisů pohybovaly kolem 4,5 procenta, ve druhé polovině roku nabraly sestupný trend a 22. září se poprvé dostaly pod předpovídanou hodnotu tří procent. Nejnižší výnos zaznamenaly 4. října – 2,757 procenta. V současné době kolísá výnos těsně nad třemi procenty.

  • Australský dolar se propadne k britské libře o 25 procent

Předpověď: Velká Británie se vrací k tradičním hodnotám – tvrdě pracuje, více šetří, a proto poměrně brzy a překvapivě nastane v roce 2011 silná hospodářská expanze. Austrálie naopak bojuje s ochabující ekonomikou, jelikož Čína stále více šlape na brzdu, aby udržela pod kontrolou inflaci. Přidáme-li k tomu australský trh nemovitostí, máme bublinu k prasknutí, a proto je pokles kurzu australského dolaru k britské libře o 25 procent nasnadě.

Realita: Silná hospodářská expanze se v Británii nekoná. Hrubý domácí produkt za třetí čtvrtletí stoupl meziročně o pouhých 0,5 procenta. Australská ekonomika na tom nebyla o mnoho lépe, přesto byl její růst za stejné čtvrtletí dvojnásobný ve srovnání s Británií. Možná i proto se kurz libry vůči australskému dolaru za celý rok příliš nezměnil a s mírnými výkyvy končil na stejné hodnotě, na jaké v lednu začínal.

  • Ceny ropy prudce rostou, ale pak nastane korekce o třetinu

Předpověď: Cena ropy se na počátku roku 2011 vyšvihne nad sto amerických dolarů za barel na vlně euforie vyplývající z toho, že se americká ekonomika zbavila okovů. V dalším průběhu roku však podlehne prudké korekci, která cenu srazí o třetinu.

Realita: Cena ropy začala skutečně v první třetině roku raketově stoupat, z necelých 95 dolarů za barel až k 115 dolarům. Maxima dosáhla v květnu, kdy se vyhoupla nad 125 dolarů za barel. Další část předpovědi se však již nenaplnila, neboť cena se stále drží nad 100 dolary.

  • Zemní plyn zdraží o 50 procent

Předpověď: Globální pokles způsobil, že nabídka zemního plynu je již dva roky vyšší než poptávka, což má za následek dvouciferné ztráty. Pasivní investice do zemního plynu jsou však ziskovější díky zvýšené poptávce průmyslových podniků, nižší ceně oproti ropě a uhlí, zploštění forwardové křivky a díky návrhům na export vyššího množství amerických zásob zemního plynu. Navíc chladné počasí vede k rychlému vyčerpání zásob, a proto v roce 2011 zemní plyn zdraží o 50 procent, což se stává jednou za 25 let.

Realita: Nastal přesný opak předpovídaného – cena zemního plynu na burze přišla o třetinu hodnoty na tři dolary za milion takzvaných britských termálních jednotek (BTU). Důvodem je vysoká nabídka a velké zásoby. Krom toho se na cenách podepisuje poměrně teplé počasí v klíčových oblastech spotřeby. S nízkými cenami zemního plynu na světovém trhu bohužel nekoresponduje vývoj cen u nás – ty se letos několikrát zvýšily v řádu jednotek procent.

  • Zlato na pozadí měnových válek stoupne na 1800 dolarů

Předpověď: Měnové války se v roce 2011 vracejí na scénu s ještě větší razancí a jejich motorem je oživení americké ekonomiky. Obchodní deficit USA se zvětšuje, sílí tlak na Čínu. S tím, jak se investoři uchylují ke kovům, zlato stoupá k 1800 dolarům za troyskou unci.

Realita: Tato prognóza se vyplnila. Zlato vystoupalo na rekordní úroveň k 1900 dolarům za troyskou unci v srpnu. Objevily se dokonce úvahy, že by zlato mohlo v budoucnu nahradit dnešní peníze, jako tomu bylo v minulosti. V posledních měsících letošního roku prošla cena zlata korekcí a v současné době činí zhruba 1600 dolarů za unci.

  • Index S&P 500 dosáhne historických maxim

Předpověď: Fed ani v roce 2011 nepřestává pumpovat peníze do systému. Investoři si uvědomují, že jedinou strategií, které má cenu se držet, jsou nákupy při poklesech. Tato taktika však ve skutečnosti nahrává Fedu, i když je to domeček z karet. Američtí spotřebitelé začínají utrácet, protože roste hodnota jejich akciových portfolií. Americké podniky se nenechávají zmást euforií a pokračují v oddlužování, což vede ke skutečnému oživení. Americký referenční index na cestě k 1600 bodům sleduje ve zpětném zrcátku maxima z roku 2007.

Realita: Skutečná situace je spíše opačná – americké korporace si neváhají brát nové úvěry na svůj rozvoj, zatímco u spotřebitelů převládá averze k zadlužování. Index S&P 500, který zahrnuje akcie nejvýznamnějších amerických firem, se ani zdaleka nepodíval k rekordním hodnotám z roku 2007. Místo toho se v první půli roku točil kolem 1300 bodů. Poté se propadl pod 1150 bodů a v současné době je zhruba o 100 bodů výše.

  • Ruský index RTS dosáhne 2500 bodů

Předpověď: Na začátku roku se začíná nafukovat další ekonomická bublina, která vyšroubuje cenu ropy znovu nad sto dolarů za barel. Průměrný americký investor na tamním akciovém trhu bude své peníze používat jen k nákupům při poklesech. Investoři na ruském akciovém trhu si uvědomí hodnotu svého indexu. RTS se v roce 2011 téměř zdvojnásobí na 2500 bodů.

Realita: Index ruské akciové burzy našlápl dobře a nabral růstovou trajektorii, která se však v dubnu zastavila těsně nad 2100 body. Poté ale následoval sestup, který akceleroval v srpnu a září, kdy index propadl až k 1200 bodům. Aktuální prosincová hodnota činí přibližně 1400 bodů.

Jakých černých labutí bychom se měli obávat v příštím roce?

Leccos napoví hlavní téma „šokujících přepodvědí“ Saxo Bank – 2012: Dokonalá bouře. Jejich autor, hlavní analytik Steen Jakobsen, říká: „Pokud se naplní dvě nebo tři, bude příští rok rokem velkých změn.“ Posuďte sami.

  1. Akcie Applu ztratí 50 procent;
  2. Evropská unie zavře banky;
  3. americkým prezidentem se stane neznámý kandidát;
  4. Austrálie spadne do recese;
  5. zestátněno bude až 50 bank;
  6. Švédsko a Norsko bezpečnými přístavy místo Švýcarska;
  7. Švýcaři to dokáží a vyženou kurz franku na 1,50 za euro;
  8. čínský jüan oslabí vůči americkému dolaru na 7,00;
  9. Baltic Dry Index posílí o 100 procent;
  10. pšenice zdraží na dvojnásobek.

Pokud by měl někdo zájem o podrobné studium, stačí kliknout na PDF dokument. Co tentokrát odhalí čas, budeme analyzovat zase až za rok.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!