Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Internetoví giganti vyhlásili válku konzervativcům

  9:57
Kdo nesouhlasí s pokrokovými názory, je ostrakizován a umlčován, respektive je mu bráněno v účasti na platformách, jako je Facebook či Twitter. Big Tech útokem na konzervativce ohrožují svobodu projevu.

Internet a kyberkriminalita. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Twitter v květnu zablokoval účet za „šíření nenávisti“ vědci Rayi Blanchardovi, psychologovi a spoluautorovi oficiálních amerických standardů pro klinické posuzování stavů pohlavního nesouladu. Označil totiž slušně a suše popsané závěry jeho vědeckého zkoumání i klinických zkušeností s trangenderismem za „nenávistné jednání“.

Vědec pracující v oddělení psychiatrie Torontské univerzity napsal, že transgenderismus je duševní porucha, a až pokud nezabírá jiná léčba, mělo by se chirurgicky změnit pohlaví. Také nedoporučuje fyzickou změnu pohlaví u osoby mladší 21 let a u lidí, kteří aspoň dva roky nežili v roli budoucí pohlavní identity, přičemž transgenderoví aktivisté požadují změnu pohlaví dokonce u dětí bez ohledu na výsledky vědeckého zkoumání a fakta z klinické praxe.

I po chirurgické změně pohlaví zůstávají tyto osoby z hlediska svých chromozomů biologicky stejné jako před operací – muž přeoperovaný na ženu má stále prakticky v každé buňce svého těla chromozomy XY jako ostatní muži a ženy přeoperované na muže stále jen XX chromozomy

Dalším faktem, na který Blanchard upozornil a pokrokáři jej odmítají, je, že i po chirurgické změně pohlaví zůstávají tyto osoby z hlediska svých chromozomů biologicky stejné jako před operací – muž přeoperovaný na ženu má stále prakticky v každé buňce svého těla chromozomy XY jako ostatní muži a ženy přeoperované na muže stále jen XX chromozomy.

Z tohoto vědeckého faktu vyvodil Blanchard závěr, že po chirurgické změně pohlaví má být tato nová identita považovaná za právní fikci, a nikoliv za realitu. Například v řidičském průkazu mají mít přeoperovaní jedinci označení svého pohlaví změněné, ale třeba ve sportovních odvětvích soutěžit dle své původní biologické kategorie.

Ignorování vědeckých důkazů i faktů

Tato tvrzení nahlásili transgenderoví aktivisté na Twitter jako nenávistné jednání a ten psychologův účet zablokoval. Po řadě kritických komentářů v médiích i na sociálních sítích sice zákaz přehodnotil a zhruba po 24 hodinách účet zase zpřístupnil, ale blokace jiných účtů na sociálních sítích kvůli podobně absurdním „nenávistným projevům“ následovaly a budou následovat. Blanchardova kauza je důležitá jako příklad udavačství pokrokářů, a to i v neproblematických případech, a následných cenzorských zásahů velkých sociálních sítí a ukazuje nebezpečný trend.

Pokrokáři, ať transgenderoví aktivisté v USA nebo zelení bojovníci proti jaderným elektrárnám v Německu, na základě svého přesvědčení ignorují vědecké důkazy i fakta z reálného života a své názorové oponenty se snaží namísto diskuse umlčovat

Pokrokáři, ať transgenderoví aktivisté v USA nebo zelení bojovníci proti jaderným elektrárnám v Německu, na základě svého přesvědčení ignorují vědecké důkazy i fakta z reálného života a své názorové oponenty se snaží namísto diskuse umlčovat. To bylo běžné i v minulosti – fanatici nechtějí argumentovat fakty –, nová je podpora velkých korporací, a nejen Twitteru, Facebooku či PayPalu, této kampani.

Pokrokové názory jsou podporované nejen mediálně a politicky, ale i přidělováním grantů ve vědě. Kdo s nimi nesouhlasí, není již označován za konzervativce, ale za nenávistníka či přímo za fašistu, a je ostrakizován a umlčován, respektive odplatformován – postiženým je bráněno v účasti na online platformách, jako je Facebook, Twitter, YouTube či PayPal a Patreon. Fakta, která zpochybňují pokrokovou agendu, jsou vytlačovaná z veřejného prostoru.

Cílená kampaň

Příkladem zneviditelňování může být vědecká studie o příčinách homosexuality, na které se podílel i zmíněný psycholog Blanchard, zveřejněná loni v lednu v americkém vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. Tato studie o vlivu imunitních reakcí v tělech matek na mužský protein NLGN4Y ukazuje, že mateřské protilátky poškozující protein neuroligin mohou být jednou z příčin nejen autismu, což se vědělo již dříve, ale i mužské homosexuality.

Z České republiky by se mohlo zdát, že jde o ojedinělé výstřelky a omyly provozovatelů sociálních sítí. V USA si však jsou konzervativci jisti, že jde o cílenou kampaň, kterou proti nim vedou pokrokáři ze Silicon Valley.

Téma homosexuality sice média oblibují, například demonstrace Pride Parade, ale o tomto vědeckém objevu se většina mainstreamu nedozvěděla. Důvodem by mohlo být, že závěr tohoto výzkumu je velmi nepokrokový – homosexualita není plnohodnotnou sexuální orientací, ale nemocí způsobenou poškozením proteinu NLGN4Y.

Z České republiky by se mohlo zdát, že jde o ojedinělé výstřelky a omyly provozovatelů sociálních sítí. V USA si však jsou konzervativci jisti, že jde o cílenou kampaň, kterou proti nim vedou pokrokáři ze Silicon Valley. Komentátor Michael Van Der Galien napsal na web PJ Media článek s vypovídajícím titulkem Twitter vyhlásil válku konzervativcům: Stále další protrumpovské účty jsou uzavírány.

Rovněž šéfredaktor amerického konzervativního deníku Human Events Ratheem Kassam je přesvědčen, že jde o cílený útok na konzervativce a prezidenta Donalda Trumpa. Na začátku května, poté, co sociální sítě zablokovaly účty několika známým konzervativcům a odpůrcům islamizace Evropy, předpověděl vlny, ve kterých budou sociální sítě postupně očištěny od konzervativců (první se už odehrála, další jsou Kassamovy předpovědi):

  • Jones, Loomer, Milo, Watson, Robinson
  • Posobiec, Kassam, Cernovich, Chamberlain, Draino, Fleccas
  • Carlson, Hannity, Ingraham, Levin, Shapiro, Beck
  • McConnell, McCarthy, Paul, Don Jr.
  • Trump

Jen kriminální čin

Facebook kromě zavírání účtů konzervativců přijal i skrytější a nebezpečnější strategii omezování dosahu konzervativních článků. Největší sociální síť upravila algoritmus, který určuje, kolika přátelům se zobrazí nový příspěvek. Je-li pokrokový, pak skoro všem, je-li konzervativní, jeho zobrazení se může blížit nule. Pokrokáři a Facebook tvrdí, že nejde o konzervativní versus pokrokové názory, že konzervativní posty omezované nejsou, že cílí na nenávistné projevy, jež je správné omezovat.

Pokud faceebookový či tweetový post poruší zákon, má zasáhnout policie a justice, pokud nejde o kriminální čin, nesmí být příspěvek cenzurou omezován

Není. Jednak zablokování účtu vědce Blancharda na Twitteru ukazuje, že pod nálepkou „nenávistný projev“ se skrývají útoky na názory a fakta naprosto korektní, bez nenávisti, jen aktivistickým stoupencům nepříjemné, jednak lze svobodu projevu omezit pouze zákonem. Pokud faceebookový či tweetový post poruší zákon, má zasáhnout policie a justice, pokud nejde o kriminální čin, nesmí být příspěvek cenzurou omezován.

Návrh Václava Klause mladšího na přijetí zákona, který by vysokými pokutami trestal velké sociální sítě za jejich cenzorské mazání či blokování příspěvků, které neporušují zákon, mířil správným směrem, nemá však v podstatě šanci být schválen. Navíc pro technologické korporace, jako je Facebook, je český trh malý, a proto by kvůli českému zákonu sotva měnily své algoritmy.

Antimonopolní zákon

Hlavní souboj na tomto bitevním poli – Big Tech vs. konzervativci – se vede v USA. Dlouho na nebezpečí likvidace svobody projevu na sociálních sítích upozorňuje například republikánský senátor Josh Hawley nebo zmíněný šéfredaktor Human Events Kassam. Zásadní je, že v uplynulých měsících se k nim přidal i prezident Trump, který nedávno v rozhovoru pro televizní stanici CNBC o Big Tech, jako je Facebook či Twitter, řekl: „Diskriminují mě.“

Jedním z Trumpových opatření je i vyšetřování ministerstva spravedlnosti i Kongresu, zda Facebook, Google a Amazon neporušují antimonopolní zákon

Před třemi měsíci jeho syn Donald, výkonný viceprezident společnosti The Trump Organization, napsal pro server The Hill článek o nebezpečí útoku Big Tech na konzervativce, v němž zmínil, že i jemu Instagram zablokoval post. Je evidentní, že prezident USA si to nenechá líbit, a nebude čekat, až mu sociální sítě příští rok na vrcholu prezidentské kampaně zablokují účty. Před několika týdny vyzval své stoupence, aby mu hlásili, kdy je Facebook či Twitter zablokoval.

Nedávno na toto téma Trump tweetoval: „Twitter by měl zablokované konzervativní hlasy vrátit na svou platformu, a bez jakýchkoliv omezení. Říká se tomu svoboda projevu, vzpomeňte si! Děláte vekou chybu!“ Jedním z Trumpových opatření je i vyšetřování ministerstva spravedlnosti i Kongresu, zda Facebook, Google a Amazon neporušují antimonopolní zákon.

Jde o zásadní spor naší civilizace. Big Tech útokem na konzervativce ohrožují svobodu projevu, tedy základ společnosti. A jak ukazuje případ Raye Blancharda, ani věda a fakta nemají těmto věrozvěstům nových světlých zítřků stát v cestě. Proto je třeba tuto kulturní válku vyhrát.

Autor: