Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Internetové protesty ovlivňují vývoj Číny

  8:35

Nová kultura internetového protestu založená na hrátkách s fonetickou a psanou formou jazyka ovlivňuje vývoj Číny.

Komunita čínských internetových občanů si navzdory veškeré kontrole a cenzuře internetu našla způsob, jak prezentovat názory na dění a nešvary v zemi. foto: © ReutersČeská pozice

V českých či západních médiích se téměř permanentně objevuje kritika lidských práv v Číně jak z laicko-senzacechtivých, tak odborně-analytických hledisek. Co na to Číňané?

Internetoví občané ve střehu

„Západní“ kritik narazí nejprve na nepochopení. To má mnoho důvodů – od oficiální propagandy až po vysoce vyvinuté národní cítění. Nedávno jsem při návštěvě Číny v Pekingu dostal otázku: „Proč se lidé ze Západu do Číňanů pořád navážejí?“ Snažil jsem se vysvětlit, že nejde o „navážení do Číňanů“, ale o odlišné pojetí či pochopení lidských práv.

Ono „navážení se“ vychází z konceptu univerzality lidských práv a znamená, že mám právo vyjádřit se k situaci lidských práv v kterékoli zemi. A zároveň má kterýkoli občan jakékoli země právo vyjádřit se k situaci lidských práv u nás. Druhá polovina „práva“ není mezi obyčejnými Číňany vůbec popularizovaná. Až na různá oficiální prohlášení či „bílé knihy“, které nejsou v kontextu téměř 1,5 miliardy Číňanů příliš známé. A při většině diskusí působila jako klíč do jiné dimenze: „Aha, takhle to tedy myslíte.“

V našem kulturním kontextu média kontrolují exekutivu a pluralitní politické vedení. „Dozorčí“ pravomoci této „páté velmoci“ jsou však v Číně omezené. Proto se v rámci jejího politického systému vyvinul jiný fenomén – „internetoví občané ve střehu“.

Obrana proti cenzuře

V červenci 2010 používalo dle oficiálních údajů China Internet Network Information Center (CNNIC) 420 miliónů Číňanů internet. Tato obrovská „internetová rodina“ umožnila neskutečné množství online diskusí, blogů či chatových konverzací. Již šest let se například konají konference čínských bloggerů. Poslední však byla loni zrušena. Její konání na Dopravní univerzitě v Šanghaji totiž shledalo zastupitelstvo města příliš „citlivým“.

Komunita čínských „netizens“ či internetových občanů si však navzdory veškeré kontrole a cenzuře internetu našla způsob, jak prezentovat názory na dění v zemi a na nešvary, které nekontrolovatelná moc jedné strany na všech úrovních přináší. Vznikl fenomén „Kůň z trávy a bláta ???(Cchao-ni-ma)“, který je symbolem vzdoru vůči snaze čínského vedení o „regulaci“ všech datových toků přenášených po informační dálnici.

Čínská vláda si uvědomuje, že vliv názorů publikovaných na čínském internetu stále nárůstá

Název symbolu vznikl z foneticky téměř stejně znějící čínské nadávky ???, která se sice v češtině nepoužívá, ale v anglosaských zemích je rozšířená jako Fuck your mother! „Kůň z trávy a bláta“ však přenesl význam z oblasti argotu do sarkasticky mytických podob a nabral vzhled jihoamerické lamy alpaka, která se ve virtuální webové realitě rázem rozšířila ve formě komiksů, videosekvencí a v rámci reálného života i hraček. Tato „odvážná lama“ se stala internetovou vůdkyní boje proti cenzuře, pro jejíž symbol musíme zabrousit do čínského politického kontextu.

Fonetické hrátky

Čínský prezident Chu Ťin-tchao během úvodního projevu na sedmidenním semináři pro ministerské a provinční představitele, který v únoru 2005 zorganizovala stranická škola ÚV KS Číny, seznámil stranické elity s teorií budování harmonické společnosti. Tehdy však určitě netušil, že jím prezentovaná „harmonie“ (??,héxié/che-sie) bude na čínském internetu reinkarnovaná jako říční krab (??, héxie/che-sie), foneticky podobná a jen v intonaci se lišící personifikace cenzury a potlačování svobodného projevu „obyvatelů čínského webu“ například tím, že „přistřihne Twitteru křidýlka“.

Tato nová kultura internetového protestu založená na hrátkách s fonetickou a psanou formou čínštiny se rychle rozšířila a nabyla různých forem. Snad každý čínský uživatel internetu zná termín „být harmonizován“ – smazání internetového příspěvku všudypřítomnými webovými cenzory. Ušetřena nezůstala ani hrozba managementu společnosti Google o odchodu z čínského trhu v březnu 2010 kvůli cenzuře. Ta se na čínském internetu odrazila ve vzniku „legendy o starodávné holubici“ (??, guge/ku-ke)“, která se „původně ze Severní Ameriky rozšířila do celého světa, ale po 23. březnu 2010 celá hejna začala migrovat z Číny na jih, až z ní úplně zmizela“.

Říční krab se díky výtvarným kreacím čínských bloggerů dostal i na čínskou vlajku, respektive na vlajku země „Republika říčních krabů“.

Zvůle a korupce úředníků

Tento fenomén vývoje čínského internetu naznačuje rychlý rozvoj sebeuvědomování společnosti. Ta občas z důvodu nemožnosti změnit čínskou realitu uniká do virtuálního světa. Ten ji však zase jindy zásadně ovlivňuje. A vzniká prostor pro „internetové občany ve střehu“. Zvůle a korupce úředníků na různých úrovních čínské pyramidy moci jsou monitorované a zveřejňované online.

Čínské státní orgány začínají považovat projevy webové komunity za možný komunikační kanál s veřejností

To často vede k faktickým postihům „soudruhů“, kteří si myslí, že na ně není a nebude metr. Jejich nabubřelá a velkohubá prohlášení kolují na internetu a odhaluje se opojení mocí politických a exekutivních činitelů veřejně prezentovaných jako bezúhonní.

Například stranický tajemník námořního úřadu v Šen-čenu Lin Ťia-siang v roce 2008 v restauraci obtěžoval jedenáctiletou dívku a při následném kontaktu s jejími šokovanými rodiči opovržlivě prohlásil: „Víte, kdo já jsem? Mě sem poslalo pekingské ministerstvo dopravy“. Tato věta se okamžitě stala internetovým sloganem a z různých zdrojů byly nalezeny a na web zavěšeny informace o tomto „vzorném straníkovi“.

Webová revoluční evoluce

Vliv názorů publikovaných na čínském internetu stále narůstá, což si čínská vláda uvědomuje. V posledních dvou letech napomohly na síti publikované zprávy například urychlit jindy pomalé mechanismy k potírání hospodářské kriminality. Zejména pokud jde o informace o korupci poskytované prostřednictvím internetu nejvyšší lidové prokuratuře. Ta se jimi kvůli jejich závažnosti musela zabývat.

Čínské státní orgány začínají považovat projevy webové komunity za možný komunikační kanál s veřejností. A jejich vnímání tohoto fenoménu přechází od prvotního zavrhování „protivníka“ k hledání názorové shody pro další dialog. Jak se bude čínská občanská společnosti vyvíjet?

Tento vývoj se možná euroatlantickým kritikům lidských práv v Číně nebude líbit. Rozhodně si jej však Číňané zvolí sami. Jejich současná virtuální revoluce či spíše webová revoluční evoluce to potvrzuje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!