Lidovky.cz

Internet zbrojí proti šmírování

  22:03

Zájem o alternativní e-mailové služby a internetové vyhledávače roste. Evropští uživatelé mají špehování plné zuby.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Skandál okolo tajného bezpečnostního programu PRISM Národní bezpečnostní agentury USA zásadním způsobem znejistil evropské internetové uživatele. Z informací německé tiskové agentury DPA například vyplývá, že čím dál tím více občanů spolkové republiky v uplynulých týdnech přesedlalo na alternativní e-mailové služby a internetové vyhledávače.

Například návštěvnost internetového vyhledávače DuckDuckGo zaručujícího svým návštěvníkům anonymitu (prý neukládá o uživatelích žádné informace jako cookies, IP adresy, hledané fráze a podobně) v Německu narostla až o 90 procent. Počet vyhledávání se v uplynulém měsíci z průměrných 1,5 milionu víc než zdvojnásobil – na čtyři miliony. Téměř identicky se vyvíjí návštěvnost konkurenčního projektu Startpage, který se na své úvodní stránce honosí tím, že je nejbezpečnějším vyhledávačem na světě a tajní agenti lačnící po osobních informacích si u něj vylámou zuby. Počet vyhledávání prostřednictvím Startpage vzrostl v červenci z 2,8 na 4,5 milionu.

I co se e-mailových služeb týče, jsou němečtí spotřebitelé dnes už mnohem opatrnější. S oblibou se teď svěřují do péče „domácích“ poskytovatelů typu gmx.de a web.de providera 1&1 se sídlem v západoněmeckém Montabauru. „Aktuálně zaznamenáváme šestimístný nárůst počtu uživatelů, který se nedá vysvětlit jinak, než že lidé ztratili v internetové giganty důvěru,“ řekl šéf 1&1 Jan Oetjen. Jde především o zákazníky, kteří u společnosti již uživatelský účet měli, až teď jej však začali aktivně využívat, paralelně roste i počet nově příchozích.

CryptoParty po česku

U nás není situace vzhledem k dominantnímu postavení společnosti Seznam.cz ani zdaleka stejně snadno dešifrovatelná, jak ČESKÉ POZICI prozradila mluvčí koncernu Irena Zatloukalová. „Rozdíl je v tom, že málokde existuje hráč, který by těm mezinárodním gigantům konkuroval stejně silně jako Seznam.cz v Česku. Zájem o naše e-mailové služby je tedy stabilní. Denně registrujeme přibližně 15 tisíc nových účtů,“ míní Zatloukalová s tím, že PRISM na této skutečnosti nic nezměnil.

Čím dál více lidí se začíná zajímat, jak po sobě zamést stopy při surfování po internetu

I o to, jak po sobě zamést stopy při surfování po internetu, se začíná zajímat čím dál více lidí. A to nejen v Německu, kde tamní pirátská strana registruje nevídaný zájem o takzvané CryptoParty – přednášky, během kterých se zájemci učí jak šifrovat svou komunikaci a bránit se, tak rozsáhlému šmírování na internetu. „Dříve šlo ve velké míře o akce pro členy pirátské strany. Dnes je nával natolik obrovský, že musíme lidi odmítat. Přitom po celém Německu měsíčně pořádáme 120 CryptoParty,“ prozradil spoluorganizátor Kevin Price.

Obdobný trend lze pozorovat i u nás. Zatímco ještě počátkem roku se na pražských CryptoParty scházela pouhá hrstka nadšenců, nejnovější akce o anonymní internetové peněžní měně Bitcoin v Žatci přilákala více než 60 lidí. „Paralelně k tomu stále roste návštěvnost webu Cryptoparty.cz a ozývají se nám lidé, kteří chtějí obdobné akce pořádat i v menších městech,“ řekl ČESKÉ POZICI otec českých CryptoParty Ondřej Profant s tím, že se komunita rozrůstá – navzdory tomu, že Češi obecně dle jeho zkušeností na své soukromí na internetu příliš nedbají.

Útok na slídily

Zatím největší důkaz toho, že odtajnění whistleblowera Edwarda Snowdena odvedlo pro programy zajišťující anonymizaci podobnou službu jako Monsanto pro americkou úrodu kukuřice, v uplynulých týdnech předložila proslulá pirátská zátoka The Pirate Bay. Legendární web si totiž ke svému 10. výročí nadělil speciální webový prohlížeč. V případě PirateBrowser jde o upravenou verzi Firefox 23, díky níž jsou uživatelům zpřístupněny i stránky, které v mnoha zemích cenzurují. Navíc jeho propojení se sítí Tor uživatelům umožňuje zůstat při surfování po internetu zcela anonymní.

Všechny soubory, které si uživatelé nahrají na uložiště Mega, jsou automaticky šifrovány a za služby lze platit ve zcela anonymní kryptoměně Bitcoin

Jen v prvních třech dnech si browser stáhlo více než sto tisíc lidí. „Nečekali jsme, že zájem bude tak obrovský. Lidi zřejmě zajímají stránky, které se před nimi vlády snaží ukrýt,“ napsal v reakci na úspěch služby jeden ze „zaměstnanců“ Pirate Bay.

Vývoj vítá i enfant terrible internetu Kim Schmitz, známý též jako Kim Dotcom. Přesně rok poté, co byl Dotcom za dramatických okolností zadržen, ze zahrady své vily na Novém Zélandu oficiálně oznámil spuštění beta verze nového úložiště s názvem Mega. Všechny soubory, které si uživatelé nahrají na Mega, jsou automaticky šifrovány a za služby lze platit v decentralizované kryptoměně Bitcoin, jež je naprosto anonymní.

„Vlády si myslí, že mohou špehovat úplně každého. S tím bude ale brzy konec. Mým cílem je během příštích pěti let zašifrovat polovinu internetu. Začínáme soubory, pak se přesuneme k e-mailům, budou následovat hlasové služby,“ varuje Kim Dotcom. Ostatně před tím, že současné populární služby, jako je G-Mail, iCloud nebo Skype, tajně spolupracují s americkou Národní bezpečnostní agenturou, Dotcom varoval dávno před odhalením Edwarda Snowdena.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.