Lidovky.cz

Internet: Informační přetlak nehrozí. Zato závislost ano.

  22:33

Podle vědců nám web poskytuje přesně tolik informací, kolik potřebujeme, abychom se cítili mocní a nabití vědomostmi.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ignorujte všechny zprávy o tom, že z nás internet dělá asociální psychopaty, kteří se navzájem raději „šťouchají“ než objímají. Zapomeňte na články, ve kterých se vám novináři snažili namluvit, že se topíme v nepotřebných informacích. Je tady nová studie amerických univerzit Michigan a Northwestern, která hovoří jinak: Máme přesně tolik informací, kolik potřebujeme, abychom se cítili mocní a nabití vědomostmi.

„Namísto toho, aby účastníci (studie – pozn. red.) byli zavaleni množstvím informací, kterými jsou dennodenně bombardováni, užívají si svobodu, kterou internet přináší a jsou z nových médií přímo nadšení,“ píše se ve studii. A když už je někdy něco naštve, tak to rozhodně není nezvládnutelná kvantita informací, nýbrž jejich mizerná kvalita.

K nejpopulárnějším médiím patří stále ještě televize, i když si většina lidí stěžovala na rostoucí senzacechtivost dnešních televizních stanic. Přesto, že si účastníci studie byli vědomi, že ne všechny informace na internetu jsou automaticky pravdivé, dávali jim přednost před těmi, které jim den co den předhazují televizní moderátoři.

Univerzální vypínač

Eszter Hargittai, jedna z autorek studie, zdůraznila, že ohromeni množstvím informací se cítí především lidé, jejichž IT dovednosti nepřesahují elementární úroveň. Nutno podotknout, že studie, kterou nedávno zveřejnil žurnál The Information Society, se uskutečnila již v roce 2009 – z hlediska informačních technologií tedy v podstatě ve středověku. Například počet tweetů – krátkých zpráv, které uživatelé zveřejňují na sociální síti Twitter – vzrostl z 2,5 milionu v roce 2009 na 340 milionů letos. Objem informací, s nimiž se dnem i nocí v kyberprostoru potýkáme, se tedy pouze nerozrostl, ale přímo explodoval.

Přesto dnes existuje řada způsobů, jak tok informací regulovat, aby se z nich člověk nezbláznil. Jedním z nich je například služba Summify, která zákazníkům nabízí denní monitoring těch nejzajímavějších událostí jejich rušných životů na sociálních sítích. Navíc i uživatelé s elementárními znalostmi zajisté už slyšeli o tom, že počítače, notebooky, tablety a dokonce i chytré telefony lze vypnout. Ti nejzoufalejší mohou klidně použít tento univerzální vypínač.

Jenže z pouhého jednoho dne off-line má většina z nás větší strach než manekýn z noci na Alcatrazu. K internetu jsme si totiž vypěstovali něco jako stockholmský syndrom, tedy specifickou pozitivní emoční vazbu a závislost oběti na pachateli, charakteristickou například při domácím násilí.

55 procent Američanů by se raději vzdalo čokolády a kofeinu než přístupu k sociálním sítímNapříklad podle studie chicagské univerzity, kterou nedávno zveřejnil britský list Guardian, bychom se kvůli sociálním sítím vzdali dokonce alkoholu. Ta samá studie tvrdí, že Facebook a spol. budí větší závislost než cigarety. „Alespoň z toho nedostanete rakovinu plic,“ konstatuje magazín Forbes. Podle Washington Post mladí lidé dokonce komunikují raději prostřednictvím Facebooku než po telefonu a noviny L. A. Times zase zveřejnily analýzu, která tvrdí, že by se 55 procent Američanů raději vzdalo čokolády a kofeinu než přístupu k sociálním sítím.

Podle jedné teorie existuje dokonce přímá souvislost mezi vysokou návštěvností Facebooku a klesající popularitou stránek pro dospělé. Jinými slovy: raději „updatujeme“ své profily, než abychom sjížděli pornostránky jako každý slušný člověk na přelomu tisíciletí. Háček tedy nakonec zřejmě nebude ani tak v internetu jako v nás.

P.S.: Bez jedné informace bych se dnes přeci jen obešel: Chuck Norris varoval Ameriku, že v případě znovuzvolení Obamy čeká zemi tisíc let temnoty. I když přiznávám, že by bylo zajímavé zjistit, jak by proslulý Walker, Texas Ranger zhodnotil situaci na české politické scéně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.