Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Insolvenční mafie: Sisákova skupina měla dobré vztahy se soudci

Petr Sisák. foto:  Petr Topič, MAFRA

Věřitel zkrachovalé leasingové společnosti, která hraje významnou roli v kauze Key Investments, tvrdí, že mu českobudějovický soud znemožnil podat žalobu, čímž mu měl způsobit škodu. Podává proto trestní oznámení. Jeho případ souvisí s kauzou insolvenční mafie kontroverzního podnikatele Petra Sisáka.
  10:18

Soud mi znemožnil podat žalobu a způsobil mi tak škodu. Ono tvrzení patří podnikateli Karlu Kolářovi, a i kdyby ho vykřikoval jakkoliv hlasitě, za normálních okolností by příliš povyku patrně nevyvolalo.

V tomto případě ale pan Kolář ukazuje na údajné pochybení Krajského soudu v Českých Budějovicích a tvrdí, že nešlo o žádnou velkou náhodu. Pokud by se jeho tvrzení prokázalo, šlo by v krátké době o několikátý zásah do důvěryhodnosti českobudějovického soudu. O to víc, že kauza, která se Koláře dotkla, souvisí s velkým zátahem protikorupční policie proti insolvenční mafii z poloviny ledna.

Thaiboxer v akci

O co jde? Inženýr Kolář je jedním z věřitelů zkrachovalé leasingové společnosti Borsay. Ne že by jí někdy v minulosti půjčoval peníze. Byl jen klientem brokerské firmy Key Investments, dnes rovněž zkrachovalé, která mu do portfolia bez jeho vědomí nakoupila dluhopisy spřízněných firem. Včetně společnosti Borsay. Kolářův osud je tak podobný jako městských částí Prahy 6 nebo 10, jejichž portfolio též Key Investments obhospodařovala. Kolář se snažil svou pohledávku vymáhat standardní cestou. Podal si tak přihlášku do insolvenčního řízení firmy Borsay, které se odehrávalo před Krajským soudem v Českých Budějovicích a kde ho řídila soudkyně Marie Červinková. Jenže jak viděl už na jednom z prvních jednání, šance na znovuzískání jeho peněz, více než dvou milionů korun, byla jen velmi malá. Ve společnosti Borsay, která ještě na konci roku 2011 vykazovala aktiva za 1,5 miliardy, nezbyl o rok a půl později téměř žádný majetek.

Kolářův osud je podobný jako městských částí Prahy 6 nebo 10, jejichž portfolio též Key Investments obhospodařovala.

A na to, co zbylo, si navíc dělali nárok docela jiní věřitelé. Včetně tajemné společnosti Sarpent. I tato společnost, kterou oficiálně ovládá thaiboxer Tomáš Machotka, figurovala v několika kauzách. Ale nepředbíhejme. Sarpent tvrdil, že má u firmy Borsay pohledávku přes 100 milionů korun, a ta je navíc zajištěná. Tím pádem by před všemi ostatními, tedy i před městskými částmi a před Kolářem, měla dostat přednost.

Kolář se se svou situací nehodlal smířit a chtěl pohledávku Sarpentu napadnout žalobou, což je v rámci insolvencí v podstatě standardní postup. Soud ji ale nikdy neprojednal. Žalobu odmítl s tím, že v dané lhůtě nezaplatil soudní poplatek.

„Byl to ten nejefektivnější způsob, jak mě z toho vyšachovat,“ říká dnes Kolář, který zároveň u soudu tvrdí, že na jeho půdě došlo ke zmanipulování informací. Jak je to možné? Patnáctidenní lhůta na zaplacení poplatku končila tehdy 2. května 2014. Kolář poplatek v řádu několika tisíc odeslal internetovým bankovnictvím den předem, na účet soudu však údajně dorazily až 5. května, tedy následující pracovní den po víkendu.

„Je to chytré. Zdá se to být jako prkotina, ale proti takovému rozhodnutí prakticky neexistuje odvolání,“ vysvětluje Kolář. Ten si hned ověřil ve vlastní bance, že peníze odeslala včas. Následně zjišťoval informace také v České národní bance, zda toho dne nedošlo k poruše. Jak tvrdí, sdělili mu, že všechny platby odeslané 2. května ráno byly ještě ten den připsány na cílový účet.

Předseda soudu: Je to krystalicky čisté

I když se Kolář nebojí slova manipulace, žádný fyzický důkaz nemá. Ani není možné jej vlastními silami zajistit, protože výpis z cílového účtu je chráněn bankovním tajemstvím. A tak podal trestní oznámení.

„Z mého pohledu je tam naprosto všechno takřka krystalicky čisté,“ vysvětluje předseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Milan Tripes. „Záloha byla podle potvrzení z účtárny, které tady mám před sebou, připsána pozdě. Prověřil jsem i konkrétní platbu a jakým způsobem se do dokumentů dostala. Je zcela nepochybné, že ten papír je na základě sdělení banky. Je to nemanipulovatelné, ledaže by k manipulaci došlo v České národní bance,“ dodává šéf jihočeského soudu.

Sisákova skupina měla mít podle obvinění velmi dobré vztahy se dvěma soudci insolvenčního úseku v Českých Budějovicích.

I když z popisu toho, k čemu mezi Kolářem a soudem prozatím došlo, se může zdát, že se jedná o čistě technický spor, kontext vypadá docela jinak. Insolvence společnosti Borsay, která Kolářovi dodnes dluží peníze, měla totiž zajímavou dohru. Ukázalo se, že společnost Sarpent doopravdy žádné zajištění nemá. A to teprve loni v srpnu, tedy necelý rok poté, co se Kolář to samé pokoušel dokázat v zamítnuté žalobě.

Jaký postoj k tomu společnost Sarpent má, není možné zjistit. Její údajný majitel thaiboxer Tomáš Machotka totiž toho času sedí ve vazbě. Policie ho zatkla v rámci akce Hangár, která směřovala proti insolvenční mafii. Z textu obvinění vyplývá, že detektivové považují Machotku jen za bílého koně. Ve skutečnosti Sarpent podle nich ovládal podnikatel a organizátor oněch údajných manipulací Petr Sisák. Muž, o němž média už několikrát hovořila jako o klíčové postavě celé aféry Key Investments.

Obvinění však obsahuje i celou řadu dalších závažných tvrzení. Sisákova skupina měla podle něj mít velmi dobré vztahy s dvěma soudci insolvenčního úseku v Českých Budějovicích. Jednou z nich je i Marie Červinková. Ta samá Marie Červinková, která řídila také insolvenci společnosti Borsay.